Jak v roce 2015 zatočíte se „žrouty“ energie?

S blížícím se koncem roku mnohým z nás ubývá energie a sil, které potřebujeme pro zvládání pracovních úkolů (projektů) a také pro naplánování aktivit pro rok příští. Jak to máte s energií vy? Využíváte dostatečně své zdroje pro obnovu energie a poznáte včas „žrouty“ energie?

» 3 minuty čtení «

shutterstock_238275709

↑ Dobít baterky. Vzpomeňte si: kdy jste naposledy seděli v křesle a jen odpočívali?

Čím rychleji, tím lépe?

Všichni jsme vystaveni vysoké rychlosti jak v práci, tak často i v běžném denním programu. Jsme pod tlakem, abychom mysleli a jednali rychle. Častěji jsme v akčním módu reakce než reflexe. A abychom co nejvíce využili čas a vyhnuli se nudě, vyplňujeme každý volný okamžik mentální stimulací.  Vzpomenete si teď na okamžik, kdy jste naposledy seděli v křesle, zavřeli oči a jen tak odpočívali?

Zpomalit se, zastavit…

Stále udržujeme svou mysl v aktivitě a věříme, že mozek dokáže ve vysokých obrátkách dělat zázraky. Náš mozek neboli my dokáže mnohem více, pokud dostane šanci čas od času zpomalit. Když si dopřejeme možnost „zpomalení nebo úplného zastavení“ a přeřadíme na nižší rychlostní stupeň, může nám to přinést vnitřní klid, lepší zdravotní stav, zvýšenou koncentraci a schopnost kreativnějšího myšlení.

Energy management

Energy Management přináší nový pohled na práci s vlastní energií.  Orientuje se nejen na porozumění tomu, jak jako jedinci pracujeme s vnitřní energií, ale také ukazuje techniky, kterými lze obnovovat fyzickou, emoční a mentální energii. Energy Management je klíčem k vysoké výkonnosti a zároveň ovlivňuje, jak se cítíme v práci, zda a jak jsme produktivní, inovativní (kreativní) a také to, jakou hodnotu vytváříme pro druhé i pro sebe. To vše je vyjádřeno pocity naší spokojenosti. V okamžiku, kdy nám naše práce, vztahy i koníčky dávají smysl, jsou zdrojem radosti a pocitu štěstí.

Objevte „žrouty“ a zdroje své energie

Zřejmě to znáte – čas od času se dostáváme do stavu zvýšené únavy, podráždění, stresu či duševní nepohody. Věříme tomu, že pokud vynaložíme dostatečné množství sil a energie, pomůžeme druhým udržet klid a pohodu, předejdeme spoustě problémů a naše okolí a následně i my se budeme cítit spokojeně. Vždyť přeci myslet na sebe a starat se o sebe je sobecké, a to bychom dělat neměli…

Přetížené tělo i mysl

Pod vlivem tohoto myšlenkového nastavení se často přepínáme, jedeme takzvaně na doraz, opomíjíme signály, které nám vysílá naše tělo ať již v podobě nachlazení, rýmy, bolestí hlavy, kloubů, zad a podobně. Opak je však pravdou a je velmi důležité si uvědomit, že pokud nejsme v pohodě my sami, nemůže být v pohodě ani naše okolí.

Obrazně řečeno ventilem, kterým rozdáváme svou energii lidem kolem, protéká velké množství energie. Zapomínáme však na ten ventil, kterým by cenná substance přitékala. Je zřejmé, že při tomto stylu života nám jednoho dne dojdou síly a vyschne rezervoár naší energie.

energy management

Jak tomu předejít a lépe hospodařit s energií?

  1. Pojmenujte si „žrouty“ energie: co vám bere síly, energii a motivaci? Co z toho máte pod kontrolou a můžete změnit, co naopak můžete pustit, co „zaparkovat“?
  2. Poznejte (sepište si) zdroje energie: co vám dává energii, radost, motivuje vás? Kam si můžete „sáhnout“ pro rychlou obnovu energie? Kdo vás může podpořit?
  3. Co vám dělá radost, co vás baví? Co z toho skutečně děláte a jak často?
  4. Jaké „malé rituály“ můžete zařadit do svého týdenního programu (do pracovní náplně)? Čím se můžete z „režimu myšlení“ přepnout do „režimu prožívání a cítění“(tedy získat pozitivní emoce, zážitky, smyslové vjemy)?
  5. Jak vypadá vaše „galerie úspěchů“? Co se vám za dnešní den/tento týden/poslední měsíc povedlo?

» Další tipy a Desatero pro práci s energií získáte na inspirativních workshopech VisualCoach 2015.

Marcela Janíčková, Kateřina Koželská

Další články k tématu

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Čtyři inspirativní videa na rozjezd nového roku

Před chvílí byly Vánoce, víte o tom? Nejspíš už ani ne, protože nabíháte zpět do plného pracovního tempa. Pojďte se na začátku nového roku ještě na chvíli zastavit. Vybrali jsme čtyři inspirativní videopřednášky, které se týkají práce, pohovorů nebo objevování toho, v čem jste nejlepší. Emilie Wapnick: Proč je lepší nevědět, čím chcete být Také … číst více

Proč dnes tolik lidí trpí úzkostí z úspěšného života? (video)

V dnešní době je lehčí než dřív mít se dobře. Zároveň je těžší zůstat v klidu a vyhnout se kariérní úzkosti. Ve videu o tom mluví Alain de Botton, švýcarský spisovatel, filozof a televizní producent. „Bojíme se neúspěchu, protože znamená nejen ztrátu příjmu nebo statusu, ale také posměch druhých.“ Pracovní snobství Zásadní otázka 21. století zní: „Co … číst více