Jak říct šéfovi, že si zasloužíte lepší pozici

Ve firmě jste již nějaký ten pátek a přemýšlíte, kam se vaše kariéra bude ubírat. V práci se vám líbí, máte fajn kolegy, ale přemýšlíte o změně. Jenže ne zase takové, abyste hned dávali výpověď. Pokud si chcete zkusit něco nového nebo míříte výš, je dobré si o to říci a nečekat, až si vás nadřízení sami všimnou. Než vyrazíte za šéfem, je dobré promyslet si následující body.

« 3 minuty čtení »

Klíčová věc: načasování

Jedním z nejdůležitějších bodů je načasování. O povýšení si nejspíš nebudete sami říkat po dvou měsících v nové práci, na obědě nebo na poradě před dalšími čtyřmi kolegy.

Na začátku musíte být sami přesvědčení, že odvádíte práci, za kterou si povýšení zasloužíte. Pokud vás změna láká jen proto, že vám to řekla manželka nebo kolegové, ale vám je na současné pozici dobře, tak to není dobrý začátek.

Jak načasovat samotnou schůzku? Určitě šéfa požádejte o soukromé setkání v jeho kanceláři. Předem mu můžete říci, že budete chtít probrat vaši kariéru. Samotný den a hodina je také důležitá. Není úplně ideální plánovat schůzku na pondělí, kdy má šéf pět porad, ale ani na pátek odpoledne, kdy už se vidí s rodinou. Dopolední hodiny jsou ideální. Obě strany jsou ještě plné energie a riziko, že do vaší schůzky padne něco urgentního nebo budete mít zpoždění, minimalizujete.

↑ Šéfe, koukej. Já na to fakt mám!

Připravte si předem: co a kolik chcete?

Vaše příprava by měla být důkladnější než dvouhodinové pivo s kolegy, kteří vás ke změně přesvědčují. Rozmyslete si předem, zda vy osobně o změnu skutečně stojíte, zda máte dostatečné zkušenosti a splňujete požadavky, které jsou na pozici žádány. Měli byste mít konkrétní představu, jakým směrem se chcete vydat a vědět, jaké úkoly by vás na nové pozici čekaly.

» Ve firmě se uvolnila super pozice: tipy, jak ji získáte

Sepište si argumenty pro a proti a připravte se na otázky nadřízeného. Pokud v týmu máte kolegu, který by případně mohl převzít vaši současnou roli, je dobré to také zmínit. Šéf díky přípravě uvidí, že o postup opravdu stojíte a jste na něj připraveni. S povýšením se ve většině případů pojí také zvýšení platu. Promyslete si, jaký plat a benefity si na nové pozici přestavujete.

» 9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Překonejte stažený žaludek

Pokud na schůzku se šéfem půjdete jako „na popravu“, tak to na něj úplně pozitivně nezapůsobí. Většina z nás má při schůzkách tohoto typu stažený žaludek. Je ale dobré to překonat a jít na setkání s dobrou náladou. Pozitivní naladění a samozřejmě úsměv dodá vašemu jednání sebejistotu a tím může přispět k dobrému výsledku.

Na schůzce dejte šéfovi prostor, aby mohl reagovat na vaše argumenty a návrhy. Nečekejte však, že hned na konci setkání budete mít povýšení v kapse. Ve většině firem nějaký čas trvá, než nadřízený dostane vyjádření svého šéfa anebo dokonce vedení firmy. S největší pravděpodobností vás ještě několik schůzek na toto téma čeká, ale tu první, nejtěžší, už máte za sebou.

A co když to nedopadne?

Ne každá žádost o povýšení se nakonec v povýšení promění. Ale to, že šéf ví o vašich ambicích, je pro vás jedině dobře. Ve firmě se již bude vědět, že máte chuť jít výš. Pokud budete podávat dobré výkony, tak to příště dopadne. A pokud během sebereflexe dojdete k závěru, že vás firma nedocenila, můžete se podívat po jiných nabídkách.

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

Margareta Křížová: Nerada nadávám, jak to ženy mají těžké

Margareta Křížová, partnerka společnosti CEAG a investorka známá z reality show Den D, nefandí kvótám na povinné zastoupení žen ve vedení. Přesto už druhým rokem svou účastí podporuje akci Equal Pay Day, která upozorňuje na nerovnosti v platech mužů a žen. Neprotiřečí si trochu? Jobs.cz: Co vás vede k účasti na Equal Pay Day, když kvótám na povinné … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více