Jak říct šéfovi, že chcete lepší pozici

Ve firmě jste již nějaký ten pátek a přemýšlíte, kam se vaše kariéra bude ubírat. V práci se vám líbí, máte fajn kolegy, ale přemýšlíte o změně. Pokud chcete povýšit nebo zkusit něco nového, je dobré si o to říci a nečekat, až si vás nadřízení sami všimnou. Než vyrazíte za šéfem, je dobré promyslet si následující body.

Klíčová věc: načasování

O povýšení si nejspíš nebudete sami říkat po dvou měsících v nové práci, na obědě nebo na poradě před dalšími čtyřmi kolegy.

Nejvhodnější doba na povyšování (a s tím spojené zvýšení platu) je v období ročního hodnocení. Další vhodná doba nastává, pokud se během roku uvolní pozice, která vás zaujala.

Jak načasovat samotnou schůzku? Určitě šéfa požádejte o soukromé setkání v jeho kanceláři. Předem mu můžete říci, že na schůzce budete chtít probrat vaši kariéru. Samotný den a hodina je také důležitá. Není úplně ideální plánovat schůzku na pondělí, kdy má šéf pět porad, ale ani na pátek odpoledne, kdy už se vidí s rodinou. Dopolední hodiny a prostředek týdne jsou ideální volbou.

↑ Šéfe, koukej. Já na to fakt mám!

Připravte si předem: co a kolik chcete?

Rozmyslete si předem, zda vy osobně o změnu skutečně stojíte, zda máte dostatečné zkušenosti a splňujete požadavky, které jsou na pozici žádány. Měli byste mít konkrétní představu, jakým směrem se chcete vydat a vědět, jaké úkoly by vás na nové pozici čekaly.

Sepište si argumenty pro a proti a připravte se na otázky nadřízeného. Pokud v týmu máte kolegu, který by případně mohl převzít vaši současnou roli, je dobré to také zmínit. Nadřízený díky přípravě uvidí, že o postup opravdu stojíte a jste na něj připraveni.

S povýšením se ve většině případů pojí také zvýšení platu. Promyslete si, jaký plat a benefity si na nové pozici přestavujete.

» Kolik vám dají čistého? Spočítejte si to

Jak překonat stažený žaludek

Pokud na schůzku s nadřízeným půjdete jako na „popravu“, úplně pozitivně to na něj nezapůsobí. Většina z nás má při schůzkách tohoto typu stažený žaludek. Je ale dobré to překonat a jít na setkání s dobrou náladou a úsměvem.

Na schůzce dejte šéfovi prostor, aby mohl reagovat na vaše argumenty a návrhy. Nečekejte však, že hned na konci setkání budete mít povýšení v kapse. Ve většině firem nějaký čas trvá, než nadřízený dostane vyjádření svého šéfa anebo dokonce od vedení firmy.

S největší pravděpodobností vás ještě několik schůzek na toto téma čeká, ale tu první, nejtěžší, už máte za sebou.

Co když to nedopadne?

Ne každá žádost o povýšení se nakonec v povýšení promění. Ale to, že šéf ví o vašich ambicích, je pro vás jedině dobře. Ve firmě se již bude vědět, že máte chuť jít výš. Pokud budete podávat dobré výkony, tak to příště dopadne.

A pokud dojdete k závěru, že vás firma nedocenila, můžete se podívat po jiných nabídkách.

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více