Ve firmě jste již nějaký ten pátek a přemýšlíte, kam se vaše kariéra bude ubírat. V práci se vám líbí, máte fajn kolegy, ale přemýšlíte o změně. Jenže ne zase takové, abyste hned dávali výpověď. Pokud si chcete zkusit něco nového nebo míříte výš, je dobré si o to říci a nečekat, až si vás nadřízení sami všimnou. Než vyrazíte za šéfem, je dobré promyslet si následující body.
« 3 minuty čtení »
Klíčová věc: načasování
Jedním z nejdůležitějších bodů je načasování. O povýšení si nejspíš nebudete sami říkat po dvou měsících v nové práci, na obědě nebo na poradě před dalšími čtyřmi kolegy.
Na začátku musíte být sami přesvědčení, že odvádíte práci, za kterou si povýšení zasloužíte. Pokud vás změna láká jen proto, že vám to řekla manželka nebo kolegové, ale vám je na současné pozici dobře, tak to není dobrý začátek.
Jak načasovat samotnou schůzku? Určitě šéfa požádejte o soukromé setkání v jeho kanceláři. Předem mu můžete říci, že budete chtít probrat vaši kariéru. Samotný den a hodina je také důležitá. Není úplně ideální plánovat schůzku na pondělí, kdy má šéf pět porad, ale ani na pátek odpoledne, kdy už se vidí s rodinou. Dopolední hodiny jsou ideální. Obě strany jsou ještě plné energie a riziko, že do vaší schůzky padne něco urgentního nebo budete mít zpoždění, minimalizujete.
↑ Šéfe, koukej. Já na to fakt mám!
Připravte si předem: co a kolik chcete?
Vaše příprava by měla být důkladnější než dvouhodinové pivo s kolegy, kteří vás ke změně přesvědčují. Rozmyslete si předem, zda vy osobně o změnu skutečně stojíte, zda máte dostatečné zkušenosti a splňujete požadavky, které jsou na pozici žádány. Měli byste mít konkrétní představu, jakým směrem se chcete vydat a vědět, jaké úkoly by vás na nové pozici čekaly.
» Ve firmě se uvolnila super pozice: tipy, jak ji získáte
Sepište si argumenty pro a proti a připravte se na otázky nadřízeného. Pokud v týmu máte kolegu, který by případně mohl převzít vaši současnou roli, je dobré to také zmínit. Šéf díky přípravě uvidí, že o postup opravdu stojíte a jste na něj připraveni. S povýšením se ve většině případů pojí také zvýšení platu. Promyslete si, jaký plat a benefity si na nové pozici přestavujete.
» 9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením
Překonejte stažený žaludek
Pokud na schůzku se šéfem půjdete jako „na popravu“, tak to na něj úplně pozitivně nezapůsobí. Většina z nás má při schůzkách tohoto typu stažený žaludek. Je ale dobré to překonat a jít na setkání s dobrou náladou. Pozitivní naladění a samozřejmě úsměv dodá vašemu jednání sebejistotu a tím může přispět k dobrému výsledku.
Na schůzce dejte šéfovi prostor, aby mohl reagovat na vaše argumenty a návrhy. Nečekejte však, že hned na konci setkání budete mít povýšení v kapse. Ve většině firem nějaký čas trvá, než nadřízený dostane vyjádření svého šéfa anebo dokonce vedení firmy. S největší pravděpodobností vás ještě několik schůzek na toto téma čeká, ale tu první, nejtěžší, už máte za sebou.
A co když to nedopadne?
Ne každá žádost o povýšení se nakonec v povýšení promění. Ale to, že šéf ví o vašich ambicích, je pro vás jedině dobře. Ve firmě se již bude vědět, že máte chuť jít výš. Pokud budete podávat dobré výkony, tak to příště dopadne. A pokud během sebereflexe dojdete k závěru, že vás firma nedocenila, můžete se podívat po jiných nabídkách.
Tereza Houštecká