Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto…
» 4 minuty «
↑ „Jana je tady teprve rok a už dostala přidáno.” A lepší argument v kapse nemáte?
Za kolik byste šli vy?
Kolik by vám museli nabídnout, abyste odešli ze svého současného zaměstnání? Z šetření Jobsindex vyplývá, že jen 1 z 10 zaměstnanců by se nenechal zlákat vyšší mzdou. Polovině lidí by přitom nový zaměstnavatel musel nabídnout alespoň o 30 % vyšší mzdu, aby je získal.
Štěstí si za prachy nekoupíš
S žádostí o více peněz nečekejte na konec roku. Podzim je totiž ve většině firem obdobím, kdy se plánují rozpočty na další rok. Vyjednat si lepší finanční podmínky je tak právě teď snazší než kdy jindy. Než se ale vydáte do boje o vyšší ohodnocení, zvažte, co vám více peněz reálně přinese. Například celá třetina lidí by 10% zvýšení platu vyměnila za 2 a více týdnů dovolené. Za co byste peníze vyměnili vy? Za volné večery s rodinou, záliby nebo čas na studium?
Rodinu a svobodu vám peníze nevynahradí
Právě teď máte víc než kdy jindy šanci je získat, zaměstnavatelé se totiž v tomto období o schopné lidi přetahují jako o housky na krámě. „Toužila jsem po cestování, tak jsem si v práci řekla o tři měsíce volna. Dostala jsem je a využila je k cestování po jihovýchodní Asii,” naznačuje Lenka, marketingová manažerka IT firmy, že občas se vyplatí být v práci drzý a říct si i o to, co zaměstnavatelé běžně nenabízí.
„Jasně, většině lidí to asi zní jako sci-fi z říše free IT firem. Jenže spolu se mnou dostal stejně dlouhé volno i můj muž, který pracuje jako typický ‚kravaťák‘ v poměrně formální finančně poradenské firmě. Takže zcela nemožné to podle mě není. Navíc nemáte co ztratit. Maximálně váš požadavek nadřízený odmítne. Nic horšího se asi nestane.”
Lenka Mydlová