9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět. 

1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to

Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě přinášíte nyní, ne před pěti lety.

2. Moje práce je stereotyp, proto chci výš

Aha, takže vás to ve firmě nebaví? Tohle šéf slyšet nechce, protože to vypadá, že vám chybí motivace.

3. Když mi nechcete přidat, dejte mi aspoň zajímavější pozici

Vyděračská rétorika vám pravděpodobně nepřinese ani vyšší plat, ani lepší pozici. Co se však stane zcela určitě, že šéfa pořádně otrávíte.

↑ „Jak to říkal ten šéf? Netlač na pilu a všechno přijde.“

4. Přinesl jsem firmě nejvíce zakázek

„Macho přístup“ nechte při žádosti o povýšení doma. Vždy přemýšlejte s nadhledem nad sebou samými. Jste-li obchodník, je důležité nosit zakázky, ale jenom to na povýšení nestačí. Pokud míříte výš, záleží i na tom, jak komunikujete s týmem, snažíte se předat zkušenosti ostatním a podobně.

5. Kolegové jsou mladší a nemohou přece šéfovat

Takový „argument“ je naprostým propadákem. Vyhněte se srovnání s ostatními, nechte si zajít chuť na diskriminační narážky. Zaměřte se na sebe. Hodnocení, kdo je pro vedení týmu vhodný, není na vás, ale na šéfech.

6. Mám hypotéku a leasing

Vaše osobní situace nikdy nesmí být důvodem pro vyžadování vyšší pozice. Argumentujte jen v pracovní rovině. Zaměřte se na své úspěšné projekty a výsledky.

7. Tento typ pozice zvládnu jen já, ostatní nemají zkušenosti

Možná zkušenostmi opravdu vládnete, ale nejste ten, kdo se má pasovat do role spasitele. Tím si akorát uškodíte. Nechte výběr na těch, kterých se to týká.

8. Půjdu to dělat, ale jen pokud dostanu to a to

Nabídli vám vyšší pozici a vy si hned začínáte klást podmínky, za jakých ji přijmete? To rozhodně není dobře. Takovou nabídku je třeba přijmout s pokorou a o lepší podmínky si říkat až postupně časem, kdy v nové roli prokážete nějaké výsledky.

9. Když jste povyšovali Pavla, nabídli jste mu…

Když firma vybírá vhodného člověka na vyšší pozici, vždy vychází ze svých aktuálních podmínek a možností. Každá nabídka je tedy jedinečná. Neodvolávejte se proto na případy jiných, působí to dětinsky.

Jobs.cz

Další články k tématu

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

Nahradí vás v práci roboti?

Již jsme si zvykli vídat roboty v továrních halách. Málokdo se obává, pokud mu má provést operaci přesný robot a většina lidí ocení, pokud za ně robot vyluxuje či uhněte těsto. Jak se ale tato nová průmyslová revoluce promítne do našich zaměstnání? » 3 minuty čtení « ↑ Děkujeme za životopis, ale vybrali jsme jiného robokandidáta. … číst více

8 tipů, jak odhalit firmu ještě před nástupem

Pokud se chcete každé ráno těšit do práce, mějte oči otevřené už na pohovoru. Jak odhadnout, jestli vás budou brát jako parťáka, nebo s vámi budou jednat jako s kusem hadru? 1. Jak vás přivítají? Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Zaposlouchejte se do hovoru recepčních nebo vrátných. Mají dostatek taktu, aby … číst více

Jak vysvětlit šéfovi, že chcete lepší pozici

Ve firmě jste již nějaký ten pátek a přemýšlíte, kam se vaše kariéra bude ubírat. V práci se vám líbí, máte fajn kolegy, ale přemýšlíte o změně. Pokud chcete povýšit nebo zkusit něco nového, je dobré si o to říci a nečekat, až si vás nadřízení sami všimnou. Než vyrazíte za šéfem, je dobré promyslet … číst více