9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět. 

1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to

Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě přinášíte nyní, ne před pěti lety.

2. Moje práce je stereotyp, proto chci výš

Aha, takže vás to ve firmě nebaví? Tohle šéf slyšet nechce, protože to vypadá, že vám chybí motivace.

3. Když mi nechcete přidat, dejte mi aspoň zajímavější pozici

Vyděračská rétorika vám pravděpodobně nepřinese ani vyšší plat, ani lepší pozici. Co se však stane zcela určitě, že šéfa pořádně otrávíte.

↑ „Jak to říkal šéf? Netlač na pilu a všechno přijde? No, já radši přitlačím…“

4. Přinesl jsem firmě nejvíce zakázek

„Macho přístup“ nechte při žádosti o povýšení doma. Vždy přemýšlejte s nadhledem nad sebou samými. Jste-li obchodník, je důležité nosit zakázky, ale jenom to na povýšení nestačí. Pokud míříte výš, záleží i na tom, jak komunikujete s týmem, snažíte se předat zkušenosti ostatním a podobně.

5. Kolegové jsou mladší a nemohou přece šéfovat

Takový „argument“ je naprostým propadákem. Vyhněte se srovnání s ostatními, nechte si zajít chuť na diskriminační narážky. Zaměřte se na sebe. Hodnocení, kdo je pro vedení týmu vhodný, není na vás, ale na šéfech.

6. Mám hypotéku a leasing

Vaše osobní situace nikdy nesmí být důvodem pro vyžadování vyšší pozice. Argumentujte jen v pracovní rovině. Zaměřte se na své úspěšné projekty a výsledky.

7. Tento typ pozice zvládnu jen já, ostatní nemají zkušenosti

Možná zkušenostmi opravdu vládnete, ale nejste ten, kdo se má pasovat do role spasitele. Tím si akorát uškodíte. Nechte výběr na těch, kterých se to týká.

8. Půjdu to dělat, ale jen pokud dostanu to a to

Nabídli vám vyšší pozici a vy si hned začínáte klást podmínky, za jakých ji přijmete? To rozhodně není dobře. Takovou nabídku je třeba přijmout s pokorou a o lepší podmínky si říkat až postupně časem, kdy v nové roli prokážete nějaké výsledky.

9. Když jste povyšovali Pavla, nabídli jste mu…

Když firma vybírá vhodného člověka na vyšší pozici, vždy vychází ze svých aktuálních podmínek a možností. Každá nabídka je tedy jedinečná. Neodvolávejte se proto na případy jiných, působí to dětinsky.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Co platí na šéfa, který řeší každý detail

Váš šéf se rád zasekává nad maličkostmi. Delegování je mu cizí a neustále něco kontroluje. Na skutečné vedení týmu nemá pro samou zaneprázdněnost čas. Jak se vypořádat s mikromanažerem, který se nechává pohltit detaily? » 2 minuty čtení « Dělejte i samostatná rozhodnutí Lidé s „nemocí“ zabývat se mikroúkoly by nejraději řídili celý projekt sami – proto … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

5 hříchů špatného šéfa. Děláte pod někým takovým?

Práce vás může bavit, jak chce, ale pokud máte šéfa, kterého si nevážíte, sebere vám to hodně sil. Dali jsme dohromady pět hříchů špatných manažerů a také to, koho si lidé nad sebou přejí, když chtějí svou práci dělat dobře. 1. hřích: Nerozsekne Porada pomalu končí. Zazněla hromada nápadů a snad všechna myslitelná pro a … číst více

I když na vás šéf nekřičí, může to být bossing

Ráno vstáváte s pocitem nevolnosti při pomyšlení, že zase musíte do práce. Klepou se vám ruce, jste duchem nepřítomní a v hlavě se rojí myšlenky, jak to udělat, abyste tam dnes nemuseli. Důvodem je váš šéf. Tichý bossing Večer si lehnete do postele a slyšíte manažera opakovat výtky z posledních dní. Přemýšlíte, proč jste tak … číst více