Margareta Křížová: Nerada nadávám, jak to ženy mají těžké

Margareta Křížová, partnerka společnosti CEAG a investorka známá z reality show Den D, nefandí kvótám na povinné zastoupení žen ve vedení. Přesto už druhým rokem svou účastí podporuje akci Equal Pay Day, která upozorňuje na nerovnosti v platech mužů a žen. Neprotiřečí si trochu?

Jobs.cz: Co vás vede k účasti na Equal Pay Day, když kvótám na povinné zastoupení žen ve vedení zrovna nefandíte? Nejde o podobný princip?

Když jsem se Equal Pay Day účastnila před rokem, nevěděla jsem, co čekat. Naštěstí vůbec nepřišla řeč na kvóty nebo na to, jestli to máme těžší. Šlo o nesmírně příjemné povídání s lidmi, kteří prošli různými životními situacemi a dělili se o to, jak je řešili. Nepamatuji si, že by si tam některá z žen stěžovala, jak to má těžké, protože je žena. Spíš jsem měla pocit, že si své ženství všechny užívaly. S tím tam jdu i letos. Rozhodně nebudeme nadávat na to, jak málo peněz máme. Spíš si budeme povídat, jak se poprat se životem. Podle mne jsou i místa, kde jsou muži v defenzivě, jen se o tom nemluví. Oblíbenější je stěžovat si, jací jsou ženy chudáci. Já si rozhodně jako chudák nepřipadám.

Jobs.cz: Proč by si vás měli lidé na Equal Pay Day poslechnout letos?

Když jste víc vidět, všichni automaticky usuzují, že jste lepší a silnější. To samozřejmě není pravda. Jen jste více v povědomí a můžete své názory sdělovat víc veřejně. Myslím, že pro lidi je docela zajímavé slyšet, že člověk má úplně stejné strachy jako oni. I já mám dny blbec a dny, kdy se cítím skvěle, a stejně jako oni mám určité brzdy. Jen jsem se je možná naučila lépe odblokovat.

Margareta Krizova fotka

↑ Margareta Křížová, investorka z pořadu Den D: „Mám stejné strachy jako ostatní lidé.”

Jobs.cz: Jaké brzdy máte na mysli?

Třeba bloky v podobě otázek: Co když moje podnikání nevyjde? Co když zkrachuji? Co řeknou lidi? Nebudou se mi smát? Nebudou mě považovat za neúspěšného? To máme všichni. Na to se ale člověk musí vykašlat. Jinak by se nikdy nikam nedostal. Protože vždycky je šance, že to nevyjde. A taky se to mnohdy stane. Je ale důležité, aby lidé, co jsou vidět – a to nemyslím jen sebe, říkali, že taky mají den blbec, že měli projekty, které nevyšly, na kterých ztratili hodně peněz, spojili se s lidmi, kteří je podvedli. To patří k životu. Na minulém ročníku jsme se třeba bavili o šílených věcech, které jsme udělali. A to, co vy považujete za šílené, je pro někoho jiného úplně normální nebo to považuje za super nápad.

Jobs.cz: Co byla vaše „šílená věc“?

Ráda píšu. Napadlo mě, že by bylo fajn moje texty vydat. Přišlo mi ale šílené poměřovat se s jinými píšícími esy z řad novinářů. Nakonec jsem své texty poslala do MfD, ale nikdo mi neodepsal. A pak jsem viděla, že Mladá fronta Dnes pořádá novinářské kurzy. Byly zjevně pro úplně jiné lidi, než jsem já. Ale řekla jsem si, že mě přinejhorším odmítnou. Tak jsem tam napsala a oni mě přijali. A po tom kurzu se to začalo nabalovat. Přitom na začátku mi přišlo úplně šílené, že by Margaretě Křížové někde otiskli článek.

Jobs.cz: Působíte, že vaši zaměstnanci mohou kdykoliv zaklepat na vaše dveře a říct, že se jim něco nelíbí. Pokud už za vámi někdo přišel se žádostí o vyšší plat, jakými argumenty vás přesvědčil?

Většinou přijdou s tím, že už tady pracují nějakou dobu, dělají to a to, naučili se něco nového. Rozhodně to není tak, že by se někdo bál přijít. Jsme natolik liberální a máme natolik otevřené vztahy, že lidé opravdu přijdou a zeptají se. Zvýšený plat nezískají automaticky. Určitě ale vyslechneme jejich argumenty. Nemá smysl drtit zaměstnance do poslední chvíle tím, že jim dáte co nejméně peněz, protože pak vám odejde. Také dáváme hodně peněz do vzdělávání. Považujeme to ale za součást odměňování. Protože člověk díky tomu roste a to, co má v hlavě, mu nikdo nevezme. A ani nenechá u nás ve firmě, pokud odejde.

Jobs.cz: Jak si vybíráte nové lidi?

Těžko. Do nikoho nevidíte. Takže člověk se občas spálí. Nebo se naopak z někoho, kdo na začátku nevypadá na velkou hvězdu, vyklube perfektní kolega a chytrý člověk, co má drive. Zásadní pro nás jsou důvěra, morální kredit, etika a byznys drive. Také nápady, chuť jít do nových věcí a uvažovat o nich.

Lidé za vámi chodí se svými nápady a žádají vás o finanční injekci. Pozorujete nějaké rozdíly v projektech mužů a žen nebo přístupu, jakým vám svůj nápad představují?

Rozdíly nepozoruji. Každý máme nějaké vlastnosti. Někdo je příliš upozaděný, někdo naopak velmi asertivní. Už z e-mailu ale většinou poznám, jak k tomu přistupují. Pokud je někdo v e-mailu hodně asertivní, poděkuju, že mě oslovil, ale napíšu, že mu nemám jak pomoci. Protože pokud si můžu vybírat, budu se setkávat raději s příjemnými lidmi. Když mi ale někdo napíše, že je mistr světa a pokud se s ním nepotkám, přijdu o neuvěřitelnou příležitost, pak děkuji mockrát – ráda o ni přijdu.

Jobs.cz: Kromě vedení společnosti vychováváte děti. Jak se vám daří skloubit práci a rodinu?

Čas od času čtu o nějaké ženě – supermanažerce, která říká, jak všechno perfektně zvládá, do toho běhá, má doma všechno uklizené a navařené dle pravidel vyvážené stravy. A říkám si, v čem dělám chybu? Na sto procent to podle mne nejde skloubit a ani to o tom není. Teď už mám velké děti, ale začínala jsem, když dcera chodila do první třídy a syn ještě nebyl na světě. Měla jsem sice jednu babičku na hlídání, na druhou stranu, když byly synovi tři roky, šla jsem zpátky do školy. Je to o tom, jak se v rodině vzájemně podržíte. Děti si můžou občas namazat chleba s máslem, pokud si tedy ten chleba a máslo najdou, a vůbec nic se jim nestane. Myslím, že je cennější, když děti vědí, co máma s tátou dělají a proč, a že pak z té práce jsou peníze, za které může rodina jet společně na dovolenou a být spolu.

Jobs.cz: Jakou radu byste dala lidem, kteří chtějí podnikat a jsou odhodlaní překonat strachy, které jsme zmínili, ale mají pocit, že jim chybí ten správný světoborný nápad?

Světoborný nápad to být nemusí. Možná máte pocit, že pokud nerozjedete podnikání na globální úrovni, nemusíte to vůbec zkoušet. To je ale blbost. Je spousta příležitostí v lokálním byznysu. Vždycky říkám, že pokud uživíte rodinu a dáte práci pár lidem, tak je to úžasné a obdivuhodné. Nenechte se semlít masáží, která teď probíhá – že pokud to není IT byznys a globální trh, je to bez šance. Dělejte něco, co vás těší. Podnikání vyžaduje spoustu času. Zvlášť, pokud začínáte a děláte to při práci – což je normální. Lidé se občas ptají, jak to udělat a kde vzít peníze, když chtějí v pondělí skončit v práci a od příštího týdne začít podnikat. Nežijeme v ideálním světě. A pokud se nechystáte vyrábět letadla, jde každý byznys rozjíždět postupně malými krůčky, abyste zvládli oboje. Protože z něčeho musíte zaplatit nájem a koupit jídlo. Musí vás to bavit, abyste vydrželi v noci a o víkendu zjišťovat možnosti, dělat marketing, obesílat lidi a ptát se jich, vymýšlet produkt a jak jej budete nabízet a podobně. Musíte mít nadšení a dělat něco, co doopravdy umíte, abyste si na to už na začátku nemuseli najímat další lidi.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více

Řekněte si o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Už nějakou dobu jste nedostali přidáno. Pomalu sbíráte odvahu ke schůzce se šéfem. Nebo se chystáte na pohovor a nevíte, o jaký plat si říct. Zkuste těchto 8 triků, které vás přibliží k lepším penězům. Poslední aktualizace článku: 22. 3. 2017 1. Kolik berou ostatní? I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, … číst více