Ve firmě se uvolnila super pozice: tipy, jak ji získáte

V celé firmě není na uvolněnou nebo nově vzniklou pozici lepšího kandidáta, než jste vy. Nebo si to alespoň myslíte. Ta pozice by se vám líbila, práce by vás bavila a určitě byste byli úspěšní. To si také myslíte vy. Co je klíčové při výběru interních kandidátů, jak se na to dívá management a jak se stát tím, kdo pozici získá?

Dejte o sobě vědět

Obsadit pozici stávajícím zaměstnancem je z pohledu firmy vždy lepší, než hledat někoho „zvenku“. Ne vždy ale firma interní kandidáty má. Respektive je možné, že je má, ale neví o nich. Co když jste tím ideálním interním kandidátem právě vy? Nejprve by o vašich ambicích musel někdo vědět. Využijte proto pravidelného hodnocení, neformálního posezení se šéfem nebo s HR a téma nadneste.

↑ Co když jste tím ideálním interním kandidátem právě vy?

Ještě, než odhalíte své ambice…

Než se rozhodnete otevřít téma „mám chuť změnit pozici v rámci firmy“, ověřte si, že na to vlastně máte „nárok“ nebo chcete-li, zda už jste si „zasloužili“ na něco takového pomýšlet:

  • Už jste splnili to, proč vás přijali?

Na změnu pozice by si neměli brousit zuby ti, kdo jsou ve firmě příliš krátce a na své pozici ještě nesplnili to, na co byli najati. Jinými slovy, ještě nic neukázali. Není to úplně dané dobou zaměstnání. Někdo může být na pozici dva měsíce a už být velmi efektivní a přínosný, v jiných typech práce se výsledky dostaví až za několik let. Proto si odpovězte na otázku: už jste splnili úkol, na který vás najímali? Už jste měli možnost ukázat, co ve vás je? Pokud ne, napřed zapracujte na tom.

  • Jak hodnotí vaši dosavadní práci?

Jakou dostáváte zpětnou vazbu? Jaké hodnocení jste obdrželi při posledním formálním sezení? Většinou jsou interní kandidáti vybíráni z řad těch úspěšných. Pokud máte potíže s docházkou, včasným dodáním úkolů nebo si někdo stěžuje na vaši komunikaci, pak budete muset nejprve obnovit důvěru.

  • Už jste na seznamu talentů?

Pokud u vás ve firmě existuje formální hodnocení, pravděpodobně existuje i seznam potenciálních kandidátů na klíčové pozice. Tento seznam může být formální nebo ve formě nějakého povědomí manažerů. Jak se na takový seznam dostat? Buďte proaktivní, pomáhejte nad rámec svého popisu práce. Přicházejte s nápady a vylepšeními. Mějte pozitivní přístup k práci a řešení problémů.

  • Splňujete požadavky na volnou pozici?

Pokud vše výše uvedené funguje, přihlaste se na volnou pozici. Pozorně si pročtěte požadavky a zamyslete se, zda je splňujete. Mnoho interních kandidátů je zklamaných ze zamítnutí, přitom se jen málo z nich zamyslí nad tím, že zkrátka nemají to, co je třeba.

Nekritizujte výběrové řízení

Jestliže vás pozvou k výběrovému řízení, je pravděpodobné, že budete postaveni na roveň s externími kandidáty. Projdete tedy všemi koly, tak jako oni. To, že jste interní a znáte firmu a procesy ještě neznamená, že máte výběrko v kapse. Je to určitě výhoda, ale ne vždy to stačí. Vezměte všechna kola výběru jako novou zkušenost. Přistupujte zodpovědně k přípravě a nikdy proces nekritizujte, ani mezi kolegy. Vrhlo by to na vás stín toho, kdo chce získat pozici bez férového výběru. Chcete tu pozici? Vybojujte ji.

Respektujte rozhodnutí

A pokud to nevyjde, vyptejte se na podrobnou zpětnou vazbu. Neberte si výsledek osobně, vezmete svůj budoucí posun pevněji do rukou. Začněte systematicky pracovat na tom, abyste příště uspěli. Dejte zaměstnavateli vědět, že o posun stojíte a jste ochotni pro něj něco udělat.

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

FOTO: 6 firem, které teď ocenili za nejhezčí kanceláře

J & T BANKA, Ogilvy & Mather, JetBrains, LIKO-S, Etnetera Group a Paper Hub – to je šestice firem s nejhezčími kancelářemi. Vybrala je porota soutěže CBRE Zasedačka roku, která se probírala fotkami 80 přihlášených společností. Pojďte se podívat, jak to u vítězů vypadá. Vybírala i Eva Jiřičná V čele poroty zasedla architektka Eva Jiřičná. „Prostory vítězných … číst více

7 překvapivých faktů o práci

Zamilujete se spíše do kolegy, který sedí u vedlejšího stolu, nebo do toho v jiné kanceláři? Budete motivovanější, když vám zvednou plat? A jakých profesí si Češi nejméně váží? Podívali jsme se na práci, šéfy i kolegy trochu jinýma očima. 1. Častěji se zamilujeme do kolegy z jiného týmu Některé firmy mají pravidla, která zakazují … číst více

Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici. Spokojení uklízeči Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. … číst více