Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat?

„Dáme ti víc peněz“

Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty.

A pokud nabídka stojí pouze tak, že dorovnají částku, na kterou vás nalákali v nové firmě, není moc o čem přemýšlet. Na účtě vám sice přibude pár tisícovek, ale jinak se nic nezmění. Důvody, proč jste se rozhodli odejít, nezmizí.

↑ „V nové práci slibují, ve staré práci slibují… Jak se mám rozhodnout?“

„Dostaneš lepší pozici“

Pokud vás láká manažerská dráha, nabídka povýšení zní zajímavě. Získáte nejen vyšší plat, ale hlavně vlastní tým a novou zodpovědnost. Vaše kariéra zažije příjemné osvěžení.

Než šéfovi kývnete, zvažte tohle: láká vás být manažerem, nebo být manažerem v této konkrétní firmě? Se všemi jejími procesy, lidmi, klienty…

Záleží, proč odcházíte. Jestli proto, že se cítíte nedocenění nebo proto, že vás dusí ponorková nemoc. Přeneste se v myšlenkách o tři měsíce dopředu. Abyste si nakonec neříkali, že vás práce štve pořád stejně, akorát teď na to máte ještě funkci…

» Podívejte se na nové nabídky práce

„Neblázni! Přece teď neodejdeš!“

„Přece neodejdeš! Teď, když chystáme ten projekt. Bez tebe to nedáme!“ Jinými slovy: zkoušejí to uhrát přes city. Pokud opouštíte tým, kde kolegy berete jako kamarády, je to těžké. Mohou se objevit obavy: Co když v novém zaměstnání nebude taková skvělá parta? Co když nezapadnu?

Poznat atmosféru v nové firmě ale můžete i předem. Zkuste si ji vyhledat na stránce Atmoskop.cz a přečtěte si recenze od lidí, kteří tam pracují nebo pracovali.

A kamarády ze současné práce přece neztrácíte. Nebo snad výpověď znamená, že si už nikdy nemůžete zavolat a jít na pivo?

Když se cítíte provinile, že chcete odejít

Tento bod nesouvisí s tím, jak vás firma přemlouvá. Je to mentální ruční brzda, za kterou často zatáhnou specialisté, kterých je na trhu málo. Ale nejen oni.

Prolétne jim hlavou, že dát výpověď není fér. Jejich „vnitřní policajt“ říká: jsi tu od školy, dostal jsi tolik příležitostí a hodně do tebe investovali. A ty odcházíš, místo aby ses to snažil vrátit.

Cítíte se provinile? Zkuste se na to podívat jinak:

  • Kdyby to bylo naopak (dostali byste výpověď), firma by pravděpodobně žádnou vinu necítila.
  • Pokud v práci nevidíte jen zdroj peněz, ale hledáte také smysl a rozvoj, je normální, že se chcete čas od času posunout.

Pokud vás kolegové ani šéf nezviklali, poslední týdny v práci si užijte. Rozlučte se s kolegy a klienty, které jste měli rádi. Dotáhněte své věci do konce, naplánujte rozlučku. Případný pocit provinilosti se brzy přemění v takové to příjemné mrazení, že něco sice končí, ale něco dalšího zase začíná.

» Příležitosti, jak si najít lepší práci

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

10 pozic, kde vyděláte víc než čínský prezident

Si Ťin-pching je prezidentem druhé největší ekonomiky světa – Číny. Na výplatní pásce ale najde míň než obchodní ředitel hotelu v jižních Čechách. » 2 minuty čtení « ↑ „Jaký si představujete plat?” – „Větší, než má prezident Číny.” Překvapivě nízký plat státníka Americká stanice CNN se podívala na výdělky dvanácti nejvýznamnějších politiků planety. Plat čínského prezidenta … číst více

5 věcí, které vyčtete z pracovních inzerátů

Všimli jste si, že většina inzerátů má pod hlavičkou „nabízíme“ méně informací než pod hlavičkou „požadujeme“? Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné inzeráty, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, jak chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. » 2 minuty čtení « ↑ Jak si vybrat novou práci? … číst více