Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat?

„Dáme ti víc peněz“

Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vám vydrží maximálně do nejbližší výplaty.

A pokud nabídka stojí pouze tak, že dorovnají částku, na kterou vás nalákali v nové firmě, není moc o čem přemýšlet. Na účtě vám sice přibude pár tisícovek, ale jinak se nic nezmění. Důvody, proč jste se rozhodli odejít, nezmizí.

↑ „V nové práci slibují, ve staré práci slibují… Tak jak se mám rozhodnout?“

„Dostaneš lepší pozici“

Pokud vás láká manažerská dráha, nabídka povýšení zní zajímavě. Získáte nejen vyšší plat, ale hlavně vlastní tým a novou zodpovědnost. Vaše kariéra zažije příjemné osvěžení.

Než šéfovi kývnete, zvažte tohle: láká vás být manažerem, nebo být manažerem v této konkrétní firmě? Se všemi jejími procesy, lidmi, klienty…

Záleží, proč odcházíte. Jestli proto, že se cítíte nedocenění nebo proto, že vás dusí ponorková nemoc. Přeneste se v myšlenkách o takové tři čtyři měsíce dopředu. Abyste si nakonec neříkali, že vás práce štve pořád stejně, akorát teď na to máte ještě funkci…

» Podívejte se na nové nabídky práce

„Neblázni! Přece teď neodejdeš!“

„Přece neodejdeš! Teď, když chystáme ten projekt. Bez tebe to nedáme!“ Jinými slovy: zkoušejí to uhrát přes city. Pokud opouštíte tým, kde kolegy berete jako kamarády, je to těžké. Mohou se objevit obavy: Co když v novém zaměstnání nebude taková skvělá parta? Co když nezapadnu?

Poznat atmosféru v nové firmě ale můžete i předem. Zkuste si ji vyhledat na stránce Atmoskop.cz a přečtěte si recenze od lidí, kteří tam pracují nebo pracovali.

A co se tam jít podívat? Domluvte si v nové práci „den na zkoušku“. Dorazte ráno do kanceláře, sedněte si za svůj potenciální stůl a nechte to na sebe působit. Popovídejte si s kolegy, zajděte s nimi na oběd – hodně vám to napoví.

No a kamarády ze současné práce přece neztrácíte. Nebo snad výpověď znamená, že si už nikdy nemůžete zavolat a jít na pivo?

Když se cítíte provinile, že chcete odejít

Tento bod nesouvisí s tím, jak vás firma přemlouvá. Je to mentální ruční brzda, za kterou často zatáhnou specialisté, kterých je na trhu málo. Ale nejen oni.

Prolétne jim hlavou, že dát výpověď není fér. Začnou řešit, že výpovědní doba jim vyprší za dva měsíce, ale šéf může náhradu hledat klidně půl roku. Jejich „vnitřní policajt“ jim říká: jsi tu už od školy, dostal jsi tolik příležitostí a hodně do tebe investovali. A ty teď odcházíš, místo aby ses jim to snažil vrátit.

Cítíte se provinile? Zkuste se na to podívat jinak:

  • Kdyby to bylo naopak (dostali byste výpověď), firma jako taková by pravděpodobně žádnou vinu necítila.
  • Pokud v práci nevidíte jen zdroj peněz, ale hledáte také smysl a rozvoj, je normální, že se chcete čas od času posunout.

Pokud vás kolegové ani šéf nezviklali, poslední týdny v práci si pořádně užijte. Rozlučte se s kolegy a klienty, které jste měli rádi. Dotáhněte své věci do konce, vymyslete originální rozlučku. Případný pocit provinilosti se brzy přemění v takové to příjemné mrazení, že něco sice končí, ale něco dalšího zase začíná.

» Příležitosti, jak si najít lepší práci

Jobs.cz

Další články k tématu

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě … číst více

3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr. Lidé, kteří (se) změnili Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně … číst více