Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat?

„Dáme ti víc peněz“

Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty.

A pokud nabídka stojí pouze tak, že dorovnají částku, na kterou vás nalákali v nové firmě, není moc o čem přemýšlet. Na účtě vám sice přibude pár tisícovek, ale jinak se nic nezmění. Důvody, proč jste se rozhodli odejít, nezmizí.

↑ „V nové práci slibují, ve staré práci slibují… Jak se mám rozhodnout?“

„Dostaneš lepší pozici“

Pokud vás láká manažerská dráha, nabídka povýšení zní zajímavě. Získáte nejen vyšší plat, ale hlavně novou zodpovědnost. Vaše kariéra zažije příjemné osvěžení.

Než šéfovi kývnete, zvažte tohle: láká vás být manažerem, nebo být manažerem v této konkrétní firmě? Se všemi jejími procesy, lidmi, klienty…

Záleží, proč odcházíte. Jestli proto, že se cítíte nedocenění nebo proto, že vás dusí ponorková nemoc. Přeneste se v myšlenkách o tři čtyři měsíce dopředu. Abyste si nakonec neříkali, že vás práce štve pořád stejně, akorát teď na to máte ještě funkci…

» Podívejte se na nové nabídky práce

„Neblázni! Přece teď neodejdeš!“

„Přece neodejdeš! Teď, když chystáme ten projekt. Bez tebe to nedáme!“ Jinými slovy: zkoušejí to uhrát přes city. Pokud opouštíte tým, kde kolegy berete jako kamarády, je to těžké. Mohou se objevit obavy: co když v novém zaměstnání nebude tak skvělá parta? Co když nezapadnu?

Poznat atmosféru v nové firmě ale můžete i předem. Zkuste si ji vyhledat na stránce Atmoskop.cz a přečtěte si recenze od lidí, kteří tam pracují nebo pracovali.

A kamarády ze současné práce přece neztrácíte. Nebo snad výpověď znamená, že si už nikdy nemůžete zavolat a jít na pivo?

Když se cítíte provinile, že chcete odejít

Tento bod nesouvisí s tím, jak vás firma přemlouvá. Je to mentální ruční brzda, za kterou často zatáhnou specialisté, kterých je na trhu málo. Ale nejen oni.

Prolétne jim hlavou, že dát výpověď není fér. Jejich „vnitřní policajt“ říká: jsi tu od školy, dostal jsi tolik příležitostí a hodně do tebe investovali. A ty odcházíš, místo aby ses to snažil vrátit.

Cítíte se provinile? Zkuste se na to podívat jinak:

  • Kdyby to bylo naopak (dostali byste výpověď), firma by pravděpodobně žádnou vinu necítila.
  • Pokud v práci nevidíte jen zdroj peněz, ale hledáte také smysl a rozvoj, je normální, že se chcete čas od času posunout.

Pokud vás kolegové ani šéf nezviklali, poslední týdny v práci si užijte. Rozlučte se s kolegy a klienty, které jste měli rádi. Dotáhněte své věci do konce, naplánujte rozlučku. Případný pocit provinilosti se brzy přemění v takové to příjemné mrazení, že něco sice končí, ale něco dalšího zase začíná.

» Příležitosti, jak si najít lepší práci

Jana Kutarňová

Další články k tématu

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více

11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? » 3 minuty čtení « 1. Vývojář aplikací Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se). Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více