Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Dokud jste nepodali výpověď, všechno bylo normální. Jenže co jste oznámili, že končíte, jsou kolegové i šéf na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují… Kdy má smysl jejich argumentům naslouchat, a kdy spíše ne?

Nabízejí více peněz

Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíše ne. Radost z lepších peněz vám totiž vydrží maximálně do nejbližší výplaty.

A pokud nabídka stojí pouze tak, že vám dorovnají, na co vás nalákali v nové firmě, není moc o čem přemýšlet. Na účtě vám sice přibude pár tisícovek, ale jinak se nic nezmění. Důvody, proč jste se rozhodli odejít, nezmizí.

Chtějí vás povýšit

Pokud vás dlouho láká manažerská dráha, nabídka na povýšení vás může pěkně nahlodat. Získáte nejen vyšší plat, ale hlavně vlastní tým, nové úkoly a zodpovědnost. Vaše kariéra zažije příjemné osvěžení.

Než ale šéfovi kývnete, zvažte tohle: Láká vás být manažerem, nebo být manažerem v této konkrétní firmě? Se všemi jejími procesy, lidmi, klienty, dress code, hodinovým dojížděním…

Záleží, proč odcházíte. Jestli proto, že se cítíte nedocenění, nebo proto, že vás už dusí ponorková nemoc. Zkuste se v myšlenkách přenést o tři, čtyři měsíce dopředu. Abyste si nakonec neříkali, že vás práce štve úplně stejně, akorát teď na to máte ještě funkci…

» Příležitosti, jak si najít lepší práci

Hrají to na city

Přece neodejdeš! Teď, když chystáme ten projekt. Bez tebe to nedáme! Vždyť nejsme jen kolegové, ale i kamarádi.

Pokud opouštíte firmu, kde si rozumíte s lidmi, je to těžké. Protože právě lidé a vztahy podstatně ovlivňují, jestli se ráno do práce těšíme, nebo nikoliv. Mohou se objevit obavy: Co když v nové firmě nebude taková skvělá parta? Co když nezapadnu?

Jak vám v nové práci sedne atmosféra a kolegové, bohužel nezjistíte, dokud tam nebudete. Co se tam ale zajít podívat ještě před nástupem? Domluvte si „den na zkoušku“. Dorazte ráno do kanceláře, sedněte si za svůj potenciální stůl a nechte to na sebe působit. Popovídejte si s kolegy, zajděte s nimi na oběd – hodně vám to napoví.

A co se týká nynějších kolegů-přátel: ty přece neztrácíte. Nebo snad výpověď znamená, že si už nikdy nemůžete zavolat a jít na pivo?

Cítíte se provinile, že chcete odejít

Tenhle bod nesouvisí s tím, jak vás firma přemlouvá. Je to mentální „ruční brzda“, za kterou často zatáhnou specialisté, kterých je na trhu málo. Ale nejen ti.

Prolétne jim hlavou, že dát výpověď není fér. Začnou řešit, že zatímco jim výpovědní doba vyprší za dva měsíce, šéf může náhradu hledat klidně půl roku. Jejich „vnitřní policajt” jim říká: jsi tu už od školy, dostal jsi tolik příležitostí a hodně do tebe investovali. A ty teď odcházíš, místo aby ses jim to snažil vrátit.

Cítíte se provinile?

  • Kdyby to bylo naopak (nedávali byste výpověď, ale dostávali ji), firma by pravděpodobně žádnou vinu necítila.
  • Pokud v práci nevidíte jen zdroj peněz, ale hledáte v ní také smysl a rozvoj, je naprosto normální, že se chcete čas od času někam posunout.

Poslední týdny v práci si pořádně užijte. Rozlučte se s kolegy a klienty, které jste měli rádi. Dotáhněte své věci do konce, vymyslete originální rozlučkový večírek. Pocit provinilosti se nejpozději za dva týdny přemění v takové to příjemné mrazení, že něco sice končí, ale něco dalšího zase začíná.

» Příležitosti, jak si najít lepší práci

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více

Jobs.cz hledá nové kolegy. Přidejte se k nám!

Portál Jobs.cz hledá posily. Staňte se členy našeho týmu! Jaké je pracovat pro společnost LMC, provozovatele kariérních portálů Jobs.cz a Prace.cz? Na to odpovídají Alfred Simuna, Business Development Director a Ondra Mysliveček, Technology Director. „Drží mě tu lidé, se kterými pracuju a také to, že jako firma zodpovídáme sami za sebe. Můžeme si určit, co … číst více

Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá. » 3 minuty čtení « ↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli … číst více

5 věcí, které vyčtete z pracovních inzerátů

Všimli jste si, že většina inzerátů má pod hlavičkou „nabízíme“ méně informací než pod hlavičkou „požadujeme“? Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné inzeráty, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, jak chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. » 2 minuty čtení « ↑ Jak si vybrat novou práci? … číst více