Dovolte si být méně výkonní

Nedostatek světla, chladno, sychravo. Příroda na podzim mění svůj rytmus, ale my často ne. Seznam úkolů je pořád stejně dlouhý, s blížícím se koncem roku možná ještě delší. Máme pocit, že to přece musíme stihnout. Opravdu?

« 3 minuty čtení »

Zajatci v křeččím kolečku

S podzimem se obvyklé: „Super, tohle už mám hotové a vrhám se na další úkol“ změní na: „Ještě zbývá to a tamto, ale už fakt padám únavou.“ Organismus neobalamutíme. V tomto ročním období hladina energie klesá a dvojnásobným počtem kafí ji naženeme jen krátkodobě.

A pak začne vznikat to slavné „křečkovo kolečko”. Ať děláme, co děláme, nestihneme vše, co jsme si naplánovali. Přidáme si to tedy do seznamu úkolů na další den, ale ani tehdy to nestihneme. Začneme mít pocit, že jsme k ničemu, když nic nestíháme. Snažíme se být ještě lepší a efektivnější, ale ono to pořád nejde. Pocit ne-dost-dobráctví se prohlubuje. A tak pořád dokola. Jako křeček v kole.

↑ „Dobrý den, momentálně jsem mimo kancelář, ozvu se na jaře.“

Neklaďte na sebe takové nároky. Podzim i začátek zimy jsou i v přírodě časem zpomalení – dopřejte ho také sobě. Máme pár tipů, které vám pomůžou zbavit se splínu i pocitu, že už nemůžete:

Barvy a světlo

Vneste do svého života více světla. Doma si už odpoledne zapalte svíčky nebo rozsviťte ty vánoční, elektrické. Oblékejte se do barev a černou a šedou ukliďte na jindy. Kdykoli venku svítí sluníčko, vyrazte ven a chytejte všechny paprsky.

Vy na prvním místě (alespoň občas)

Masáž, sauna, wellness pobyty. Dovolte si vypnout na pár minut, hodin nebo třeba na víkend. Pokud vyrazíte společně s partnerem, zážitek se umocní ještě o pocit příjemně stráveného času ve dvou.

A v předvánočním období nezapomeňte na čas u svařáku s přáteli. Beztak jste na ně neměli po celý rok dostatek času, tak si ho najděte nyní. Stojí to za to.

Pěstujte imunitu

Otužování a zdravá strava. Pokud vás v létě nezajímá, teď by měla. Dopřávejte si hojnost vitamínů, můžete zvolit různé potravinové doplňky nebo se prostě jen cpěte ovocem. Pokud vás při představě studené sprchy jímá hrůza, zkuste začít pomaličku s výzvou #nohyvkyblu, která projela sociálními sítěmi.

» Jak zůstat zdravý, když všichni okolo chrchlají

Povalujte se

Jak je to dlouho, kdy jste si naposled přečetli knížku? Teď je ideální příležitost povalovat se na gauči a číst. Vrhněte se na háčkování, pletení, kreslení… prostě cokoli, co jste odkládali. Nebo jen meditujte, zacvičte si jógu. Že jste to nikdy nedělali? Vyzkoušet se má všechno.

Plánujte méně

Dávejte si méně úkolů, nechávejte si více volného času. Abyste neměli pocit, že prokrastinujete, naplánujte si čas na čtení nebo některé odpočinkové aktivity, které zmiňujeme výše. To není prokrastinace, ale aktivní odpočinek. Myslete na to, že jste jen člověk a i na vás působí rytmus přírody.

Cestování za sluncem

Pokud vám to okolnosti dovolují, vyrazte na jih za sluncem. Nemusíte ani na druhý konec světa, třeba ve Španělsku je na podzim ještě krásně slunečno a příjemně teplo. Týden slunce navíc uprostřed zimy vás neskutečně nakopne.

» Zkuste si najít klidnější práci

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Koučovat můžete i sami sebe. Třeba když měníte práci

„Jako zaměstnanci zažíváme každý den spoustu situací, kdy se cítíme být do něčeho nuceni. Máme spoustu termínů, závazků, povinností. Do poloviny z nich se nám nechce nebo s nimi nejsme vniřně srovnaní. Máme pocit, že nestíháme, že jsme do něčeho tlačeni,“ říká psycholog David Heider v rozhovoru pro Jobs.cz. „Sebekoučování je pravým opakem tohoto pocitu. Ústí ve vědomí, že každý … číst více

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

8 tipů, jak přežít horko v kanceláři

Pondělí: 31 stupňů. Úterý: 33 stupňů. Čtvrtek: 36 stupňů. Počasí tento týden podle předpovědi opět ukáže, že umí zabrnkat i na tropickou notu. Jak přežít vedro, když musíte do práce? « 2 minuty čtení » ↑ Čeká nás pár pěkně horkých dnů. Máme 8 tipů, jak je zvládnout. 1. Pracujte brzy ráno Vstaňte brzy a … číst více

Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

Dojíždění do práce je podle obyvatelů Říma a Londýna stejně stresující, jako stěhování nebo návštěva zubaře. A jen 27 % Čechů by přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jen jako nutné zlo. Ale vážně se s tím nedá nic dělat? Dojíždění: ztráta času „A odkud … číst více