Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone.
↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak.
Jobs.cz: Kateřino, právě si užíváte svůj Rok jinak v neziskovce Pestrá společnost. S čím jí pomáháte?
Pestrá společnost hledala člověka, který jí pomůže budovat Bezbatour – bezbariérovou cestovní kancelář. Je potřeba, aby tato cestovka začala fungovat jako sociální podnik, který si na sebe vydělá. Bezbatour vede Michal Prager, který je sám na elektrickém vozíku. Rád cestuje, a tak zažil, co v praxi znamená označení „zaručeně bezbariérový hotel“. V mnoha případech se dostal maximálně na recepci.
Jobs.cz: Bezbatour chce nabízet zájezdy lidem s hendikepem do prověřených bezbariérových hotelů. Jezdíte i vy sama na „inspekce?“
Ano. S kolegy se snažíme pravidelně jezdit do nejrůznějších destinací jak po ČR, tak v zahraničí. Je to velmi časově i finančně náročné, ale hotel, který zařadíme do katalogu, si nemůžeme dovolit nevidět. Takže vše sami testujeme. Hendikepovaný člověk si pak na webu najde všechny informace, které před cestou potřebuje znát: jestli je v koupelně sprcha nebo vana, jak široké jsou v pokoji dveře, jestli se pod postel vejde zvedák, jestli je v hotelu boční vchod, nájezdy, rampy…
Jobs.cz: V Pestré společnosti působíte jako grantistka Roku jinak od ledna. Co jste zatím zvládla?
Mým prvním úkolem bylo přeměnit Bezbatour z cestovní agentury na cestovní kancelář. Nyní se musí proměnit v životaschopnou sociální firmu. V cestovce pracují hendikepovaní zaměstnanci, dříve to byla tréninková místa, od dubna ale již ti vybraní pracují nastálo. Mým úkolem bude také najít a vyškolit zástupce, který to po mně převezme, až Rok jinak skončí.
Jobs.cz: Čím jste se živila předtím?
Opravdu to chcete slyšet? Ono to asi vyzní trochu, jako že jsem Brouk Pytlík… Nicméně mám zkušenosti z obchodních i marketingových pozic, pracovala jsem jako ředitelka jazykové školy, koncem 90. let jsem vedla cestovní kancelář , také jsem se věnovala revitalizaci malých a středních firem, které jsou v problémech. Poslední rok jsem pracovala sama na sebe a věnovala se hlavně pořádání různých eventů.
Jobs.cz: Co vás přimělo přihlásit se do Roku jinak?
Měla jsem pocit, že mé zkušenosti už hodně posloužily byznysové sféře a že bych je chtěla předat i něčemu užitečnějšímu. Pestrou společnost jsem znala už z dřívějška. Jako dobrovolnice jsem pro ně pořádala jednu benefiční akci. Na jejich Facebooku jsem pak narazila na výzvu, že hledají kolegu přes projekt Rok jinak. Tak jsem se přihlásila.
Jobs.cz: Vzali vás hned?
Ne, musela jsem projít klasickým výběrovým řízením, uchazečů bylo kolem 30. Ale hodně se hlásili lidé, kteří končili v práci a potřebovali se rychle někde upíchnout. Nebo takoví, kteří si mysleli, že práce v nezisku vlastně není práce. Ale ona je, jako každá jiná.
Jobs.cz: Dovedete si představit, že byste v neziskovém sektoru zůstala?
Přiznám se, že nevidím rozdíl mezi běžným a sociálním podnikáním. Tedy kromě toho, že sociální podnik ještě někomu pomáhá. Celkově bych v neziskovém sektoru ráda pokračovala. Mám štěstí v tom, že jsem hodně samostatný člověk a můžu klidně fungovat jako OSVČ. Neřeším, že Rok jinak uteče jako voda a já netuším, co bude dál. A co by se mi do budoucna nejvíce líbilo? Být OSVČ a působit jako konzultantka pro sociální podniky. To by bylo úplně ideální!
» Láká vás prožít Rok jinak? Přihlaste se – uzávěrka přihlášek pro příští rok se blíží.
Jana Kutarňová