Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

Dojíždění do práce je podle obyvatelů Říma a Londýna stejně stresující, jako stěhování nebo návštěva zubaře. A jen 27 % Čechů by přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jen jako nutné zlo. Ale vážně se s tím nedá nic dělat?

Dojíždění: ztráta času

„A odkud ty vlastně jezdíš?“ baví se spolu běžně kolegové v rámci small talku u oběda. Ve skupince se skoro vždycky najde člověk, kterého od kanceláře dělí krátká procházka přes dvě ulice, stejně jako ten, kdo každý den tráví dvě hodiny ve vlaku.

Třetině Čechů žijících ve velkých aglomeracích (Praha, Brno, Ostrava a jejich okolí) zabere dojíždění více než hodinu každý den. 14 procentům lidí pak jedna cesta do nebo z práce trvá přes 45 minut.

Za dobře placenou a zajímavou prací Češi celkem ochotně dojíždějí, i když je to vesměs otravuje. Plných 55 % lidí považuje čas strávený dojížděním za ztracený.

„Čím vyšší příjmy a vzdělání lidé mají, tím více času na cestách za prací tráví. Napříč všemi typy práce ale nejvíce vadí promarněný čas,“ komentuje čísla Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která průzkum o dojíždění mezi tisícovkou respondentů uskutečnila. Jen pro úplnost: LMC provozuje také portál Jobs.cz.

Stejná nebo lepší práce, jen blíž

Třicetiletá asistentka Lucie žije s rodinou v domku kousek za Prahou. Čtyřletého syna vozí každý den do školky do hlavního města. Nedávno měnila práci: posílala životopisy, prošla pár pohovorů a dvě firmy se jí ozvaly, že o ni stojí. „Nakonec jsem dala přednost té, která sídlí blíž školce. Každý den jsem díky tomu ušetřila spoustu času, který bych jinak proseděla v autě,“ říká Lucie.

Získat stejně dobrou (nebo lepší) práci, jen blíže domovu, už není jen věc náhody nebo štěstí. Na hledání takových nabídek se zaměřuje nová aplikace Práce za rohem. Jak funguje? Zdarma si ji stáhnete do mobilu, zadáte, kde chcete pracovat a o jakou profesi stojíte. Jakmile se objeví vyhovující inzerát, aplikace vás na něj upozorní. „Nyní tam koluje asi 12 tisíc nabídek,“ říká Adam Leitmančík, produktový manažer Práce za rohem.

Dojíždění, zubař, stěhování…

Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by jen 27 % Čechů přijalo práci, která by znamenala dojíždět dvě hodiny denně. To je přitom čas, který cestováním tráví velká část Britů nebo Američanů.

Průzkum britské výzkumné agentury DSJ, provedený mezi obyvateli Londýna, Paříže, Berlína, Říma a Madridu ukázal, že lidé vnímají každodenní dojíždění jako velmi stresující. Dá se tak vlastně říct, že svůj všední den začínají i končí ve stresu…

Londýňané a Římané pak z hlediska stresu nevidí v podstatě žádný rozdíl mezi dojížděním a stěhováním domu nebo návštěvou zubaře.

Jobs.cz

1200x628_FB

Další články k tématu

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více

Jak si v práci vyjednáte víc času na rodinu

Možná i vy jste v práci každý den do večera a svoje vlastní děti málem nevidíte. Jenže ono to tak být nemusí – a nemá. Nechte se inspirovat lidmi, kterým se podařilo zařídit si lepší rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. « 3 minuty čtení » ↑ Dětství uteče strašně rychle. Abyste si jednou nevyčítali, … číst více