Dojíždění do práce je podle obyvatelů Říma a Londýna stejně stresující, jako stěhování nebo návštěva zubaře. A jen 27 % Čechů by přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jen jako nutné zlo. Ale vážně se s tím nedá nic dělat?
Dojíždění: ztráta času
„A odkud ty vlastně jezdíš?“ baví se spolu běžně kolegové v rámci small talku u oběda. Ve skupince se skoro vždycky najde člověk, kterého od kanceláře dělí krátká procházka přes dvě ulice, stejně jako ten, kdo každý den tráví dvě hodiny ve vlaku.
Třetině Čechů žijících ve velkých aglomeracích (Praha, Brno, Ostrava a jejich okolí) zabere dojíždění více než hodinu každý den. 14 procentům lidí pak jedna cesta do nebo z práce trvá přes 45 minut.
Za dobře placenou a zajímavou prací Češi celkem ochotně dojíždějí, i když je to vesměs otravuje. Plných 55 % lidí považuje čas strávený dojížděním za ztracený.
„Čím vyšší příjmy a vzdělání lidé mají, tím více času na cestách za prací tráví. Napříč všemi typy práce ale nejvíce vadí promarněný čas,“ komentuje čísla Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která průzkum o dojíždění mezi tisícovkou respondentů uskutečnila. Jen pro úplnost: LMC provozuje také portál Jobs.cz.
Stejná nebo lepší práce, jen blíž
Třicetiletá asistentka Lucie žije s rodinou v domku kousek za Prahou. Čtyřletého syna vozí každý den do školky do hlavního města. Nedávno měnila práci: posílala životopisy, prošla pár pohovorů a dvě firmy se jí ozvaly, že o ni stojí. „Nakonec jsem dala přednost té, která sídlí blíž školce. Každý den jsem díky tomu ušetřila spoustu času, který bych jinak proseděla v autě,“ říká Lucie.
Získat stejně dobrou (nebo lepší) práci, jen blíže domovu, už není jen věc náhody nebo štěstí. Na hledání takových nabídek se zaměřuje nová aplikace Práce za rohem. Jak funguje? Zdarma si ji stáhnete do mobilu, zadáte, kde chcete pracovat a o jakou profesi stojíte. Jakmile se objeví vyhovující inzerát, aplikace vás na něj upozorní. „Nyní tam koluje asi 12 tisíc nabídek,“ říká Adam Leitmančík, produktový manažer Práce za rohem.
Dojíždění, zubař, stěhování…
Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by jen 27 % Čechů přijalo práci, která by znamenala dojíždět dvě hodiny denně. To je přitom čas, který cestováním tráví velká část Britů nebo Američanů.
Průzkum britské výzkumné agentury DSJ, provedený mezi obyvateli Londýna, Paříže, Berlína, Říma a Madridu ukázal, že lidé vnímají každodenní dojíždění jako velmi stresující. Dá se tak vlastně říct, že svůj všední den začínají i končí ve stresu…
Londýňané a Římané pak z hlediska stresu nevidí v podstatě žádný rozdíl mezi dojížděním a stěhováním domu nebo návštěvou zubaře.
Jobs.cz