Jak zůstat zdravý, když všichni okolo chrchlají

V MHD teď prská každý druhý a pokračuje to, sotva dorazíte do práce. Zároveň platí, že teď si opravdu, ale opravdu nemůžete dovolit ležet doma s chřipkou. Přečtěte si naše tipy, jak na podzim zůstat fit a pokud možno se nenakazit od kašlajících kolegů.

1. Ruce, ruce!

Zdá se vám rada o mytí rukou banální? Nám vlastně taky. Nicméně v tomto období byste měli mýdlo a ručník opravdu vyhledat o něco častěji.

Například virus chřipky přežívá na pevném povrchu až 24 hodin. V kancelářích máme spoustu předmětů, na které sahá velké množství lidí. Kliky od dveří, kopírky, tiskárny, kávovary, fixy na flipchart…

Pokud celý den běháte po zasedačkách a nemáte čas si umýt ruce, dejte si alespoň pozor, abyste si rukama nesahali na pusu a do očí.

2. Pozor na nádobí

Pokud v práci spoléháte na erární nádobí, před použitím jej raději opláchněte – i když bylo vyskládané ve skříňce nebo šuplíku. Nikdy nevíte, jak pečlivě po sobě kolega zrovna tenhle hrnek, talíř nebo vidličku umyl.

3. Vezměte si home office

Jasně, doma by měl zůstat spíš ten, kdo už druhý den chodí do práce s kapesníkem a teplotou. Jenže donutit ho k tomu nemůžete.

Pokud v práci máte tu možnost, vezměte si home office. Nebo si z toho udělejte takovou podzimní prevenci: jeden den v týdnu pracujte doma místo v open spacu. Vyhnete se bacilům a když si kancelářský stereotyp takhle rozbijete, možná se vám bude i lépe pracovat a přemýšlet.

» Firmy, které vám dovolí brát si home office

4. Utíkejte na vzduch

V open spacu dýcháme vzduch filtrovaný klimatizací. V té kromě kyslíku proudí také spousta… no, raději nemyslet.

Pokud vám to dispozice kanceláře umožňuje, alespoň jednou za hodinu pořádně vyvětrejte (i přes případné protesty kolegů). Nebo se párkrát za den jděte krátce projít ven na čerstvý vzduch. Pravidelný příliv čerstvého vzduchu je jedním ze způsobů, jak můžete bojovat s bakteriemi a viry.

5. Méně alkoholu a cukru

Nikdo samozřejmě neříká, že si celý podzim nemáte dát skleničku vína nebo čokoládu. Zvažte však, jestli to zrovna dnes musí být (opět) celá láhev/tabulka.

Alkohol totiž dává pěkně zabrat imunitě – konkrétně oslabuje schopnost bílých krvinek tvořit protilátky. Pokud se opijete, znamená to také horší spánek, tedy horší podmínky pro regeneraci organismu.

Na podzim to nepřehánějte ani se sladkostmi. Kromě alkoholu i cukr bílým krvinkám omezuje schopnost poradit si s infekcemi.

6. Co jíst pro lepší imunitu

Imunitní systém posílíte cibulí, česnekem a zázvorem. Pomáhá také zařadit do jídelníčku probiotika, například kefírové mléko. Dále samozřejmě vitamíny (C, B, D). Kupte si v lékárně echinaceu nebo si uvařte kvalitní zelený čaj.

7. A pokud i tak onemocníte…

… zůstaňte prostě pár dní doma. Je jasné, že nemoc se málokdy hodí a ne vždy jde přeložit všechny schůzky „na jindy“. Přechozená nemoc se vám bohužel může i několikrát za sezónu vrátit, a bude stále těžší a těžší s ní zatočit. Ve výsledku pak třeba úplně zbytečně proležíte v posteli celé Vánoce.

Mnoho firem dnes nabízí jako jeden z benefitů sick days, tedy zdravotní volno. Zaměstnanci mohou čerpat například tři takové dny do roka. Nikdo po nich nechce neschopenku nebo potvrzení od lékaře – prostě zůstanou doma a léčí se. Sick days bývají buď plně nebo z velké části placené.

» Firmy, kde dostanete placené sick days

Jobs.cz

Další články k tématu

Co dělá Key Account Manager a další pojmy

Že Key Account Manager nešéfuje partě zámečníků, to asi tušíte. A co tedy vlastně dělá? Názvy pozic jsou  někdy trochu hlavolam stejně jako „kancelářština”. Pojďte se seznámit s pojmy, se kterými se v práci můžete potkat. Co dělá… Key Account Manager Potřebujete rychlou informaci o nějakém klientovi? Nejlépe, když se zeptáte „kýekaunta“, neboli Key Account … číst více

Zasedačka roku: soutěž, která hledá nejhezčí kanceláře

Kolik dostanu peněz, v jakém městě nebo městské části budu pracovat a jak to ve firmě vypadá. Tato tři kritéria lidé při hledání práce zvažují nejvíce. Můžete mít skvělý plat i kolegy, ale pokud se v kanceláři necítíte dobře a prostory se vám nelíbí, je to na nic. » 2 minuty čtení « ↑ Elnino parfums, jeden … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Mám, nemám, mám, nemám, odtrháváte možná lístečky z imaginární sedmikrásky. Řeč je o změně práce. Vybrali jsme těchto 5 znamení, které jasně říkají: máš! » 2 minuty čtení « ↑ Mám změnit práci, nemám? Někdy je opravdu lepší změnu neodkládat. 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: ale jo, šlo … číst více

7 typů lidí, kteří s vámi budou „soupeřit” o práci

Na klasickém pohovoru jste jen sami za sebe, ale v assessment centru je to jiné. Probíhá tak, že si personalisté na celý den pozvou skupinku nadějných uchazečů a zadávají jim různé úkoly. Docela hezky se ukáže, kdo se umí prosadit a kdo se spíš drží zpátky, kdo je v komunikaci přirozený a kdo tlačí na … číst více