Co vás poutní cesta naučí o vedení firmy

Svatojakubská cesta je síť poutních stezek, které začínají na různých místech Evropy a všechny se sbíhají ve španělském městě Santiago de Compostella. I dnes se do Santiaga vydávají tisíce poutníků. Všude podél cesty po nich zůstávají nejrůznější vzkazy a nápisy. Některé jsou inspirativní, některé dojemné, jiné zase k pousmání. A věřte nebo ne, některé jsou inspirativní i pro oblast managementu a profesního rozvoje.

Ve středověku se lidé vydávali do Santiaga hlavně z duchovních a spirituálních důvodů. Dnešní poutníci mají nejrůznější důvody, proč se rozhodli všeho na několik týdnů nechat a vydat se pěšky na cestu dlouhou několik set kilometrů. Potřebují udělat důležitá rozhodnutí, chtějí si udělat pořádek sami v sobě nebo jim jde o překonání výzvy.

Nápisy na stěnách, podchodech i ubytovnách

Atmosféru Svatojakubské cesty poměrně významnou měrou dotvářejí stovky vzkazů, které po těchto poutnících zůstávají všude kolem cesty – na stěnách, v podchodech i v ubytovnách. A když je člověk po cestě čte, zjistí, že i na poutní cestě je možné nabrat inspiraci pro profesní růst. Třeba se vám trocha svatojakubského optimismu bude hodit i doma během vašeho běžného pracovního dne.

DSC_0457

THE PAIN YOU FEEL TODAY WILL BE THE STRENGTH YOU FEEL TOMORROW

„Bolest, kterou cítíš dnes, bude síla, kterou pocítíš zítra“. Každý zažívá špatná období, každý čas od času musí překonat něco těžkého. Ale kromě vrásek a starostí vždycky získáváme také zkušenosti, které nám později usnadní dostat se přes další výzvy.

 THE WORLD IS YOUR CHANCE TO CREATE

„Svět je tvá příležitost k tvoření“. Obraz, firmu, vztahy, svou kancelář nebo ložnici, něco z ničeho. Protože tvořit je základní lidská přirozenost, od té chvíle, kdy člověk začne k maminčině radosti malovat po zdi krupičnou kaší a stavět bunkry z matrací.

DSC_0383

BE THE CHANGE YOU WISH TO SEE IN THE WORLD

„Buď tou změnou, kterou bys chtěl vidět ve světě“. Svět totiž nakonec mění to, co a jak každý z nás dělá. Jaké projekty si vymyslíme, do kterých se pustíme, jak poctivě děláme svou práci.

WE ARE HOW WE TREAT EACH OTHER AND NOTHING MORE

„Jsme to, jak se chováme k druhým – a nic víc“. Náš svět si vytváříme sami ve vztazích s ostatními. A také onen drobný mikrosvět na každém pracovišti je tvořený tím, jak jednáte se svými partnery, zaměstnanci, kolegy, zákazníky i nadřízenými. Jestli se k nim chováte tak, že by si dokázali představit jít s vámi na pivo, zeptat se na radu ohledně své bláznivé tety a svěřit vám na pohlídání britskou kočku.

NO PAIN, NO GAIN

„Bez bolesti není zisku“. A bez vynaloženého úsilí, co se dá dělat, není dobrých výsledků.

DSC_1626

PRAY NOT FOR A LIGHTER BURDEN, BUT WORK FOR STRONGER SHOULDERS

„Nepros o lehčí břemeno, ale pracuj na tom, ať máš silnější ramena“. Protože ať chceme nebo ne, pokud se máme rozvíjet, nezbývá než překonávat překážky.

FEAR DESTROYS MORE DREAMS THAN FAILURE EVER WILL. NO FEAR!

„Strach zničí více snů, než kolik jich kdy zastaví selhání. Žádný strach!“ Cestu dopředu je zpravidla možné vydláždit především vlastními chybami. Ale vždycky to bude lepší, než zůstat na místě a nic nezkusit.

IF YOU ARE WALKING THROUGH HELL, KEEP WALKING.

„Když procházíte Peklem, nezastavujte“. Když se váš život, vaše podnikání nebo vaše firma dostane do obzvlášť velkých nepříjemností, můžete si na chvíli zoufat a trápit se, ale nakonec člověku stejně nezbude, než co nejrychleji projít skrz a dostat se na druhou stranu.

DSC_0471

YOUR GREATEST FREEDOM LIES IN THE HEART OF YOUR GREATEST FEAR.

„Tvá největší svoboda leží v srdci tvého největšího strachu“. Nejvíce příležitostí si dokáže člověk zablokovat sám. Zpravidla tehdy, když se bojí neúspěchu.

FREEDOM IS NEVER THE OPPOSITE TO RESPONSIBILITY (…)

„Svoboda nikdy není opakem zodpovědnosti. Svoboda znamená otevřenost, připravenost k růstu, znamená to být flexibilní a připravený se změnit v zájmu vyšších lidských hodnot. Svoboda se kumuluje; jedno svobodně učiněné rozhodnutí umožňuje větší svobodu pro každé další. Svoboda neznamená jen říct Ano či Ne nějakému konkrétnímu rozhodnutí: je to síla formovat a utvářet sám sebe. Svoboda je kapacita stát se tím, kým skutečně jsme.“ Přijmout svobodu znamená přijmout své limity i zodpovědnost za všechny důsledky svého jednání. Být nesvobodný je určitě jednodušší, jenže nesvobodný člověk nemůže růst.

DSC_1680

HAVE THE AUDACITY TO BELIEVE AND THE COURAGE TO ACTUALLY DO.

„Měj dost odvahy na to věřit, a dost statečnosti na to, skutečně něco dělat“. Je snadné přečíst si inspirativní článek, moudrou radu do života, projít kurzem soft skills. Věřit, že je možné něco změnit nebo vytvořit, není tak velký problém, jako skutečně se do toho pustit. K tomu je potřeba být skutečně statečný.

THIS IS THE WAY TO MECCA, RIGHT?

„Tohle je cesta do Mekky, že jo?“ Tohle je nápis z posledního podchodu pět kilometrů před Santiagem. Poučení zní: Člověk si může zapamatovat sebevíc mouder, ale stejně prostě občas trochu zabloudí. Ještě že cesta může být cíl, a když nevyjde Mekka, pořád ještě je možné se radovat ze Santiaga!

Nela Wurmová, Jobs.cz

Další články k tématu

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Davida baví učit. Točí videa (nejen) pro studenty

O portálu Ekospace.cz, který je plný video přednášek, slyšel nejeden student. David Šetek dokáže do tajů ekonomie, marketingu nebo managementu zasvětit každého. Jeho přednášky jsou srozumitelné a plné praktických příkladů. Co je na tom nejlepší? Všechny videa jsou zdarma. Proč se rozhodl nezištně pomáhat druhým a kam chce web posouvat? » 3 minuty čtení « … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Jak v práci smysluplně využít letní “okurkovou sezonu”

4 minuty čtení V mnoha kancelářích je v létě pohodovější a uvolněnější nálada. Využijte ji a udělejte si v pracovních věcech pořádek. A to nejen v těch na stole nebo v počítači, ale i “v hlavě”. Pochopitelně se nezapomeňte stavit také za kolegy a probrat s nimi zážitky z dovolené nebo firemní šeptandu. Zcela tím … číst více