Davida baví učit. Točí videa (nejen) pro studenty

O portálu Ekospace.cz, který je plný video přednášek, slyšel nejeden student. David Šetek dokáže do tajů ekonomie, marketingu nebo managementu zasvětit každého. Jeho přednášky jsou srozumitelné a plné praktických příkladů. Co je na tom nejlepší? Všechny videa jsou zdarma. Proč se rozhodl nezištně pomáhat druhým a kam chce web posouvat?

» 3 minuty čtení «

David Setek

David Šetek, zakladatel portálu Ekospace.cz. Někteří učitelé v něm vidí konkurenci.

Jobs.cz: Jaký impulz vás vedl k tomu natáčet vzdělávací videa?

Už na vysoké škole jsme měli skupinky studentů, ve kterých jsem vysvětloval ekonomii. Tam jsem poznal, že mě učení druhých strašně baví. Po vysoké škole se na mě obracelo stále více  lidí s žádostí o doučování, ale časově nešlo všem vyhovět. Tak jsem začal natáčet videa a dávat je na YouTube a na web Ekospace.cz. Tím to všechno začalo.

Jobs.cz: Máte přehled, kolik lidí sleduje vaše videa?

Přesné číslo se nedá odvodit. Videa mají téměř milion a čtvrt zhlédnutí za rok. Takže se dá usuzovat, že počet studentů za rok půjde do desítek tisíc. Studenti se také často na web vracejí, takže by bylo složité stanovit nějaké přesnější číslo. Upřímně řečeno – čísla zas tolik nesleduji. Zakládal jsem web s myšlenkou, že pokud Ekospace pomůže jen jednomu člověku, bude to mít smysl.

Jobs.cz: Jak dlouho už Ekospace funguje a jak se za tu dobu změnil?

Ekospace funguje od začátku roku 2012. To jsem nahrával na internet své první video. Web se změnil hodně. Prvotně byl zaměřen jen na ekonomii, ale nyní se snažím točit videa i o jiných tématech – management, ekonomika podniku, marketing. Také se hodně změnilo co do počtu návštěvníků. Ten neustále roste, což mě velice těší. Velice mě také potěšilo, když jsem zjistil, že Ekospace začínají více a více navštěvovat také studenti středních škol.

Jobs.cz: Proč si myslíte, že jsou vaše online přednášky mezi studenty tak populární?

Snažím se volit odlišnou formu výuky od té, která se používá na vysokých školách. Hlavně pomalou formu výkladu. Na školách na takovou výuku není čas, vše se v rychlosti projde a pak jsou studenti odkázáni na knihy, ze kterých se někdy učí docela těžko. Dost studentů mi píše, že s nimi vyučující vůbec nekomunikují, a proto začali hledat externí zdroj výuky a přišli na můj web. Začali sledovat videa a už u nich zůstali. Ale to se pochopitelně netýká všech vyučujících. Někteří se snaží opravdu studentům pomáhat.

VIDEO: Co najdete na Ecospace.cz

Jobs.cz: Setkal jste se s negativními reakcemi? Neberou vás přednášející jako konkurenci?

Ano, setkal. Někteří vyučující se snaží web pomlouvat a nabádat studenty, aby se z webu neučili. Na jedné soukromé vysoké škole v Praze dokonce začali rozesílat e-maily, aby studenti nepoužívali při studiu videa. To mě velice pobavilo, protože tím jen studenty upozornili, že někde na internetu nějaká videa jsou a oni je začali hledat. Poslali mi na web veliké množství studentů a ti mi o tom pak napsali. Takže ve výsledku jen zvýšili návštěvnost mého webu a studenti této školy používají videa dodnes. Pokud je kritika konstruktivní, tak se jí pochopitelně nebráním. Ale tito kritizující lidé si neuvědomují, že jsem prostě jen člověk, který ve svém volném čase točí videa a dává je na web. Nic víc. Setkávám se ale také s pozitivními reakcemi vyučujících, což mě velice těší.

Jobs.cz: Kolik času trávíte správou webu a přípravou přednášek?

V současné době v průměru tak dvě hodiny denně. Někdy více, někdy méně. Záleží, kolik je času. Když jsem šel po vysoké škole studovat jazykovou školu, tak jsem měl více volného času a mohl se webu věnovat skutečně denně. Dnes při zaměstnání již toho času tolik není, ale snažím se každý den k práci na webu dostat, když to jen trochu jde.

Jobs.cz: Napadlo vás videa zpoplatnit?

Už když jsem začínal, tak to bylo s vizí, že vše bude zdarma a volně dostupné. Takže nikdy jsem neměl v úmyslu videa zpoplatnit. Pochopitelně se člověk neubrání myšlence, co by se asi stalo, kdyby byla videa zpoplatněná, ale to jsou jen takové úvahy. Nikdy jsem nechtěl videa zpoplatnit a nemám to ani v plánu. Web není o vydělávání peněz. A věřím, že nikdy také nebude.

Jobs.cz: E-learning se stává ve světě čím dál tím oblíbenějším. Sledujete jiné podobné projekty?

Hodně sleduji Khan Academy. V podstatě pro mě byla velikou inspirací. Líbí se mi myšlenka pomáhat lidem a pokusit se jim ukázat něco nového – nějaké znalosti. Strašně si vážím lidí, kteří toto dělají a nejsou zaměření jen na peníze. Jen mi přijde trochu líto, že forma e-learningu se v ČR hodně podceňuje. Myslím si, že Ekospace dokazuje, že se řada předmětů dá nahradit e-learningem a každý si může studovat podle vlastního tempa a času. A co je nejdůležitější, studentům se to podle všeho líbí. Doufám, že tohle je jedna z věcí, která se brzy v ČR změní.

Jobs.cz: Kam chcete svůj web v budoucnu posouvat?

Chtěl bych, aby web nebyl známý jen kvůli výuce ekonomie, ale aby ukázal studentům i další předměty. Hlavně mě nyní baví točit předměty z praxe, kterou jsem získal ve společnosti Bohemiasoft, a která poskytuje e-shopové řešení. Navíc v současné době studuji BBA program, kde se dozvídám další zajímavé věci z praxe a ty bych také rád přenesl do videí. Určitě chci web nadále rozšiřovat a posouvat ho dál.

Jan Hruška

Další články k tématu

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Lukáš Hrdlička: prezentace je zážitek pro ostatní, ne pro vás

Rozbijte nejčastější předsudky, neduhy a klišé, se kterými se můžete setkat. Prezentační triky, které možná již znáte, nemusí vždy fungovat, nebo si říkáte: co mi ještě chybí? Jak můžu prezentovat ještě lépe? „Je třeba vnímat prezentaci jako zážitek. Nikoliv pro nás, ale pro posluchače,“ říká Lukáš Hrdlička, lektor prezentačních dovedností. Až do konce srpna se … číst více