Jak v práci smysluplně využít letní “okurkovou sezonu”

4 minuty čtení

V mnoha kancelářích je v létě pohodovější a uvolněnější nálada. Využijte ji a udělejte si v pracovních věcech pořádek. A to nejen v těch na stole nebo v počítači, ale i “v hlavě”. Pochopitelně se nezapomeňte stavit také za kolegy a probrat s nimi zážitky z dovolené nebo firemní šeptandu. Zcela tím ale nezabijte klidnější čas, který se vám teď v létě nabízí.

Vzdělávejte se. Školou to nekončí

Využijte volné chvíle k tomu, abyste se naučili něco nového. To vám už nikdo nevezme. Nemusí to nutně souviset s prací, kterou zrovna děláte. Nikdy nevíte, kdy se vám nová dovednost, například umění meditace, bude hodit. 

Zrovna tak si můžete vybrat obor, k němuž tíhnete a rádi byste se mu v budoucnu věnovali více. Láká vás svět marketingu? Jsou vaše prezentace poněkud mdlé a rádi byste se v nich zdokonalili? Hodilo by se vám procvičování angličtiny? Téměř cokoliv, co vás napadne, je možné studovat prostřednictvím e-learningu

TIP: Na Seduo.cz jsou stovky odborných videokurzů na nejrůznější témata, kancelářskými dovednostmi počínaje a osobním rozvojem konče. Kurzy jsou rozděleny na krátké kapitoly, které je možné studovat kdykoliv a odkudkoliv. 

Udělejte si pořádek ve svých věcech

Není to nutně o tom, že máte mít stůl rozdělený do šesti sektorů a pomůcky na něm vyskládané do pravého úhlu. (Jinak okurky patří do sektoru B5.) Někdo se na práci lépe soustředí, když má zcela prázdný stůl, jiný se cítí lépe v “organizovaném chaosu”. Jde spíše o to jednou za čas všechno projít a položit si otázku: Budu s tím ještě pracovat? Je mi to k něčemu? Pokud odpovíte záporně, pošlete věc dál nebo ji rovnou vyhoďte. Co potřebujete každý den, nechte si po ruce. Ostatní věci uspořádejte tak, aby byly kdykoliv lehce dohledatelné. Věřte, že jakmile se zbavíte všeho nepotřebného a nepořádku, ulehčíte i své duši. 

Stejnou probírku udělejte i v počítači. Projděte jednotlivé složky, oddělte pracovní věci od soukromých záležitostí, přehledně je rozřaďte a odinstalujte nepoužívané aplikace. Nejenže tím zrychlíte výkon svého “stroje”, ale ulehčíte si práci s vyhledáváním souborů či aplikací, s nimiž pracujete.

Prozkoumejte firemní benefity

Využíváte naplno všechny výhody, které vám firma kromě platu nabízí? Pokud ne, možná je právě teď vhodná doba na to, abyste firemní benefity blíže prozkoumali a alespoň se rozmysli, na co je použijete. Možná máte slevu do různých obchodů a zatím jste neměli čas vymyslet, co za ně pořídit. Poukaz na masáž by možná bylo dobré zrovna teď vyčerpat. Anebo že byste začali konečně cvičit, když vám na to zaměstnavatel přispívá? 

Řada firem také podporuje neziskové organizace a různými programy k tomu vybízí i své zaměstnance. Podívejte se, jak je to u vás, zapojte se a zlepšete si “karmu”. 

Popřemýšlejte nad svou kariérou

Člověk většinou nechodí do práce jen kvůli výplatě. Pracuje také proto, že se chce realizovat, být užitečný a touží dostávat pozitivní feedback. V běžném pracovním vytížení si kolikrát ani nestačíte uvědomit, jak se v práci cítíte a jestli vás naplňuje. Zkuste se zastavit a zamyslet se nad tím. Co vás v práci těší a co naopak štve nebo brzdí? Dá se s tím něco dělat? Kam byste se chtěli v příštím roce až dvou posunout? Co pro to musíte udělat? 

Poohlédněte se jinde. Příležitostí je víc než kdy jindy

Možná si zrovna v létě naplno uvědomíte, že byste se nejraději viděli někde jinde, v jiném oboru nebo v dynamičtější firmě. Nefunkční pracovní kolektiv, kde každý každého pomlouvá, také není zrovna prostředí, kam by se člověk každý den zvesela vracel. 

Zkuste se poohlédnout na Jobs.cz po novém místě. Počet pracovních nabídek je tu nebývale vysoký a nic vám nebrání poslat na některé z nich svůj životopis. I když jen tak na zkoušku. Čím uvolněnější člověk je, tím spíš se dostaví úspěch. Třeba zrovna natrefíte na práci svých snů. 

 

Další články k tématu

Prokrastinaci můžete přemoct. Petr Ludwig ví, jak na to

Jeho knihu Konec prokrastinace si doteď koupilo na 35 tisíc lidí a v Česku se tak zařadila mezi bestsellery. V Rusku se mezi byznys knihami vyšplhala na druhé místo, překládá se také do polštiny, němčiny, angličtiny, bulharštiny a švédštiny. Petr Ludwig, bojovník za konec prokrastinace a bořitel mýtů a polopravd v oblasti osobního rozvoje, jede … číst více

Davida baví učit. Točí videa (nejen) pro studenty

O portálu Ekospace.cz, který je plný video přednášek, slyšel nejeden student. David Šetek dokáže do tajů ekonomie, marketingu nebo managementu zasvětit každého. Jeho přednášky jsou srozumitelné a plné praktických příkladů. Co je na tom nejlepší? Všechny videa jsou zdarma. Proč se rozhodl nezištně pomáhat druhým a kam chce web posouvat? » 3 minuty čtení « … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

Lukáš Hrdlička: prezentace je zážitek pro ostatní, ne pro vás

Rozbijte nejčastější předsudky, neduhy a klišé, se kterými se můžete setkat. Prezentační triky, které možná již znáte, nemusí vždy fungovat, nebo si říkáte: co mi ještě chybí? Jak můžu prezentovat ještě lépe? „Je třeba vnímat prezentaci jako zážitek. Nikoliv pro nás, ale pro posluchače,“ říká Lukáš Hrdlička, lektor prezentačních dovedností. Až do konce srpna se … číst více