Čeho si všímají náboráři v CV absolventů? A jak s nimi vedou pohovor?

Trh práce je stále ještě v situaci, která nahrává nabírání kandidátů. Včetně absolventů. Zaměstnance potřebují firmy, školství, zdravotnictví i úřady. Také na zaměstnavatele ale začínají doléhat zvyšující se ceny energií a další náklady. Při náboru proto mohou začít být opatrnější. Absolventi by tedy neměli se sháněním skvělého místa otálet. Co by měli vědět?

Co zajímá náboráře v CV nejvíc

Vzdělání: Název školy, oboru i délka studia by měly být v životopisu patrné na první pohled.

 9/176/22   Vysoká škola ekonomických studií v Pardubicích

                         obor: Účetnictví a finanční řízení podniku

Téma závěrečné práce: může vám přidat body, jestliže se opět alespoň částečně vztahuje k oboru, v němž hodláte pracovat. 

Identifikace a klasifikace rizik konkrétního podniku

Práce je zaměřena na hodnocení, identifikaci a klasifikaci finančních rizik několika konkrétních podniků, detailně se zabývá finančními riziky, které tyto podniky podcenily, a nastiňuje, jak mělo být ideálně postupováno. 

Brigády a praxe: na prvním místě uvádějte ty, které se vztahují k oboru, ve kterém se ucházíte o místo. Vystihněte, co jste měli na starosti. Pokud je něco z toho, co jste dělali, uvedeno v inzerátu, dejte to na první místo: 

 10/20 5/21  asistent/ka finančního ředitele podniku Dřevoplast

příprava analýz finančních rizik a návrhy opatření vedoucích k minimalizaci případných škod, plánování rozpočtu na další období, investiční odhad, vyhodnocení investic a jejich finanční dopad 

Čas strávený v zahraničí: pokud studiem nebo praxí v oboru, jsou to zase body k dobru. Mohlo jít ale třeba i o sportovní „angažmá“ nebo dlouhodobější brigádnický pobyt. I tak to uveďte. Bude to důkaz, že se domluvíte cizí řečí i že se o sebe dokážete v zahraničí postarat.   

Ostatní praxe a brigády: jsou to ty, které se k danému oboru nevztahují, ale přesto považujete za důležité je uvést. Například práce v roli hostesky může demonstrovat vaši schopnost komunikovat s různým typem lidí. Musíte vždy vědět, proč je do CV píšete.

 2/18 – 4/19    Obsluha v kavárně Na dotek, Praha 1

komunikace a obsluhování zákazníků převážně v angličtině a španělštině, příprava prémiové kávy, později jednání s dodavateli

Mimoškolní aktivity: sem s nimi, opět na prvním místě s těmi, které se nějak vztahují k tomu, co byste měli na novém místě dělat. Hodí se ale i ty, v nichž jste něčeho dosáhli. Bude to poukazovat na vaši vytrvalost a cílevědomost.

 Od mala orientační běh v květnu 2022 druhé místo v soutěži Pohár vysokých školy, kterého se zúčastnilo na dvě desítky závodníků.  

 

Chci vidět místa vhodná pro absolventy

 

Co zjišťují náboráři u pohovoru

Vyjdou z vašeho CV: budou se ptát na jednotlivé položky. O každé byste měli umět promluvit tak, aby bylo jasné, že její „absolvování“ vás alespoň něčím připravilo na pozici, o niž usilujete. Měli byste být schopni vypíchnout, co konkrétního jste se naučili, nejlépe dát příklady rovnou z praxe.

Co všechno jste si zjistili: o firmě, její historii, předmětu podnikání, klientech, zaměstnancích. O vašem budoucím zaměstnavateli musíte vědět alespoň základy, jinak se brzy zařadíte mezi uchazeči na konec.

Proč se hlásíte na tuto pozici: Měli byste mít alespoň rámcovou představu o tom, co budete na pozici dělat. Jestli si nejste jisti, pátrejte na internetu, ptejte se známých. Musíte umět zformulovat svoji motivaci. Mluvte o tom, co vás láká na náplni práce a na samotné firmě. 

Jak dokážete být upřímní: na pohovoru půjde nejen o to dokázat, že jste „šikovní“. Ale také bude důležité umět popsat to, co se vám kdy nepovedlo. Mohlo to být ve škole, na stáži, při sportu. Z líčení vaší „failure story“ by mělo být jasné, že víte, proč se chyba stala, a dokázali jste se z ní poučit.  

 

Tohle nikdy nedělejte

Nestřílejte čísla od boku, až dojde na diskuzi o platu. Zejména pozor na nadsazené částky. Máte řadu možností, jak zjistit, kolik lidé na podobné pozici, na jakou se hlásíte, ve vašem regionu a s vaší praxí berou. Přehled získáte třeba díky filtrování na našem serveru, kde si můžete třídit nabídky podle výše mzdy. I když částka není všude viditelná, zadavatelé ji uvádějí do systému skrytě a pak se objeví v nabídkách s požadovanou výší odměny. Poptat se kamarádů je další možností, ale statisticky přesnější bude využít server www.platy.cz, kde si můžete požadované parametry zadat. Od této částky se odpíchněte a pohybujte se kolem ní.

Kdy budu moct pracovat převážně z domova? Na tohle se u pohovoru neptejte, pokud není převážná práce z domova uvedena rovnou v inzerátu. U člověka, který ještě ani nenastoupil do práce a je bez praxe, to nebude působit dobře. Spousta věcí se dá pochopitelně naučit na dálku, ale při osobním kontaktu to jde snáz a hlavně se s kolegy poznáte také po lidské a nejen profesní stránce. I kvůli tomu se firmy nyní snaží dostat zaměstnance po covidu zpět do kanceláře.

Tohle naopak udělejte

Opatřete svoje CV motivačním dopisem. Nekopírujte ale fráze z internetu. Dejte si s ním práci a napište pár řádek o tom, co vás na té které pozici zaujalo a proč byste na ni vzhledem ke svému studiu a praxi rádi pracovali. Stačí několik odstavců, které vás ale mohou katapultovat před ostatní.  

Podívejte se na reference, například na stránkách www.atmoskop.cz hodnotí současní i bývalý zaměstnanci firmy, takže si můžete udělat základní přehled. Dozvíte se díky tomu víc o kultuře té které společnosti, a to se vám může také hodit, nejen u pohovoru. Protože někomu může vyhovovat menší firma, zatímco pro jiného bude jako stvořená větší korporace. 

Nebojte se zeptat na to, co vám v souvislosti s pozicí, náplní práce nebo fungování firmy není jasné. Dozvíte se, co potřebujete, a navíc ukážete zájem.  

Hodně štěstí při hledání vašeho prvního zaměstnání vám přeje Jobs.cz, kde máte skvělou šanci získat skvělý job. 

 

Další články k tématu

Kameraman Petr: stáž na Nově mi změnila život

Za výrobou každého televizního pořadu stojí různorodý tým profesí, včetně kameramanů. Jedním z nich je v TV Nova také Petr Ježek, který neváhal ani minutu, přihlásil se do výběrového řízení na stáž a uspěl. Následně dostal nabídku stálého pracovního místa, které mu přináší celou řadu nevšedních zážitků. Nyní tak má možnost pracovat v dynamickém prostředí … číst více

Druhá půlka CV. Prodejte své dovednosti, vlastnosti a zájmy

Při psaní životopisu je důležité popsat nejen praxi a vzdělání, ale také dovednosti a vlastnosti. Dát trochu najevo, kdo jste. Firmy totiž namísto robotů hledají opravdové lidi. Jak nechat ze životopisu „vykouknout“ svou osobnost, a přitom nepůsobit zoufale, vlezle, příliš sebevědomě nebo jako příručka marketingu? « 3 minuty čtení » Druhou půlkou životopisu myslíme vše, co … číst více

Zkušená headhunterka radí, na co si mají dát absolventi pozor, aby na trhu práce letos uspěli

7 minut čtení Dokončujete školu? Pokud máte ambici zajistit si stálé místo nejpozději na podzim, začněte shánět práci ještě před prázdninami. Ekonomika se postupně nadechuje a firmy opět nabírají. Absolventi však mohou letos čelit větší konkurenci. Největší šanci budou mít dobře připravení uchazeči, odhodlaní zvládnout všechny nástrahy výběrového řízení. Různé obory podnikání se postupně rozvolňují … číst více

Firma po vás chce referenční kontakty? Zkuste toho využít

Práce snů je na dosah ruky. Přitom stačí tak málo. Personalista vás žádá o referenční kontakty, tudíž telefonní čísla na důvěryhodné osoby, které mohou potvrdit vaše schopnosti. Jak se máte zachovat a jakých chyb se při jejich poskytování vyvarovat?  Reference může hrát v náboru klíčovou roli. Jeden dva telefonáty vám dokáží pomoci k úspěchu. Musíte … číst více