Zkušená headhunterka radí, na co si mají dát absolventi pozor, aby na trhu práce letos uspěli

7 minut čtení

Dokončujete školu? Pokud máte ambici zajistit si stálé místo nejpozději na podzim, začněte shánět práci ještě před prázdninami. Ekonomika se postupně nadechuje a firmy opět nabírají. Absolventi však mohou letos čelit větší konkurenci. Největší šanci budou mít dobře připravení uchazeči, odhodlaní zvládnout všechny nástrahy výběrového řízení.

Různé obory podnikání se postupně rozvolňují a ekonomika se vzpamatovává z pandemie. Firmy obnovují nábor, což je dobrá zpráva pro všechny uchazeče, včetně absolventů. Přesto právě oni to mohou mít letos na trhu práce o něco obtížnější než jiné roky.

„S absolventy je víc práce než se zaměstnanci, kteří už určité pracovní návyky mají. Nábor méně zkušených uchazečů tudíž firmy víc zatěžuje a mohou k němu přistupovat zdrženlivěji než v předpandemických letech,“ domnívá se Ladislava Fialová, výkonná ředitelka headhunterské a poradenské společnosti ALTRO Management Consultants.

V důsledku toho budou nejspíš absolventi, k nimž se počítají i lidé s maximálně dvouletou praxí, čelit na trhu práce větší konkurenci, a to „jak ostatních absolventů, tak i propuštěných zaměstnanců s dostatkem zkušeností, kteří teď mnohdy nemají přehnaná platová očekávání,“ doplňuje Ladislava Fialová. Kdo z mladých se tedy bude chtít na trhu práce dobře uplatnit, měl by se na nábor dobře připravit.

Ladislava Fialová

 

Čeho si všímají firmy v CV?

V životopisu absolventa patří na čelní místo informace o vzdělání a relevantní praxi. Délka studia a přesný název oboru je základ a není od věci zmínit i téma závěrečné práce, a to především v případech, kdy nějak rezonuje s náplní poptávané pozice. Část studia strávená v zahraničí by v CV také rozhodně neměla chybět.

„Firmy si všímají i toho, od jakého ročníku se lidé začínají profilovat,“ míní headhunterka s tím, že uchazeči, kteří již během studia sledovali nějakou oborovou linku a specializovali se v určitém odvětví, působí na potenciálního zaměstnavatele lépe.

 

Praxe, stáže, brigády – je potřeba vědět, proč je psát

To platí i pro mimoškolní aktivity. Jestliže někdo sháněl brigády tak, aby mohl smysluplně získávat zkušenosti ve studovaném oboru, je to opět pro něj veliké plus. Přivýdělek v roli odborného asistenta ve firmě vypadá seriózněji než nekvalifikované práce na pozici hostesky, číšníka nebo prodávajícího v obchodě.

Na druhou stranu ani pak není vše ztraceno. I podobné brigády mohou v životopisu sehrát pozitivní úlohu. „Uchazeč však musí umět odůvodnit, proč je uvádí a co o něm vypovídají, “ zdůrazňuje Ladislava Fialová.

Jestliže například někdo pracoval jako obsluha v kavárně, co ho na tom bavilo?  Má rád lidi? Líbí se mu kontakt se zákazníky? Fajn. „Personalista si z toho může rozklíčovat, že se bude jednat o člověka vhodného na pozice v oblasti služeb a kontaktu s lidmi, jako je například péče o zákazníky nebo HR oddělení,“ dodává profesionálka.  

Nebo pokud se dotyčný zajímal o různé druhy kávy a líbilo se mu, že podnik nabízí zákazníkům exkluzivní produkty, personalista si z toho může vyvodit, že uchazeč bude mít blízko k produktovému či obchodnímu uvažování. „Takto odůvodněná brigáda může dodat body navíc,“ uvádí Ladislava Fialová. 

Zároveň však zdůrazňuje: „Pokud uchazeč řekne, že práci dělal jen proto, že potřeboval peníze, je to málo a v tom případě takovou brigádu do životopisu uvádět nedoporučuji.“

 

Pandemie zmařila vaše plány? Napište to do motivačního dopisu

Především letošní a loňští absolventi mohou mít problém s nedostatkem praxe, protože firmy často omezovaly své provozy a stážisty nepřijímaly.

Pokud  právě tato situace zasáhla do vašich plánů, lze to stručně vysvětlit v motivačním dopisu. Je vhodné třeba napsat, že jste ke konci studia měli rozjednanou stáž/praxi, ale že to kvůli pandemii nevyšlo, a tak jste se rozhodli, že vezmete práci mimo svůj obor, ale teď byste se k němu rádi vrátili.

 

Zvedejte telefon

O získání či nezískání místa mohou rozhodovat i zdánlivé maličkosti. Například to, jestli uchazeči zvednou po odpovědi na inzerát nebo po pohovoru telefon. „Ze sedmi lidí, které jsme nedávno obvolávali, nám ho zvedl jen jeden uchazeč,“ uvádí smutnou bilanci Ladislava Fialová. Zbylá šestice uchazečů si tedy pouhou „nereakcí“ cestu k vybrané pozici minimálně zkomplikovala. Pokud jste ve fázi aktivního hledání práce, je žádoucí reagovat i na zmeškané hovory.

 

Pohovor berte vážně

Zvládnout pohovor zejména on-line, není jednoduché ani pro ostřílené uchazeče, natož pro lidi, kteří jsou teprve na prahu pracovního života. Základem úspěchu je pohovor nepodceňovat. Je potřeba se na něj adekvátně obléknout, a to i když se odehrává jen přes obrazovku. Do firmy byste si také nedovolili přijít v sepraném triku, ale zvolili byste formálnější oděv. Pozornost při online pohovoru věnujte i sdílenému pozadí. Mnohdy o vás může vypovědět mnohem více, než si uvědomujete.

Dalším bodem je příprava – znát základní informace o firmě i o vypsané pozici. Zároveň i váš zájem, proaktivita, pokora a zdravá sebereflexe jsou nezbytnými předpoklady postoupení do dalšího kola.

TIP: Chystáte se na pohovor a nejste si jisti, jak odpovídat, abyste ho nepokazili? Podívejte se, čeho se vyvarovat.  

 

Vyjednávání o platu? Rozumně argumentujte

Zlaté pravidlo zní – diskuzi o platu nezačíná nikdy uchazeč, ale vždycky zaměstnavatel. Než na otázku ohledně mzdy odpovíte, je dobré vědět, kolik se na podobné pozici pro absolventa obvykle nabízí a nestřílet částky od boku.

Požadujete-li výrazně více, než je obvyklé, měli byste svůj požadavek opět umět odůvodnit. „Říct si o vyšší plat je oprávněné, pokud například uchazeč absolvoval ojedinělý obor, stáž nebo disponuje nadstandardními dovednostmi, po kterých je na trhu práce velká poptávka,“ dodává radu na závěr headhunterka.

Teď už máte představu, jak na to, a můžete začít odpovídat na inzeráty. Na Jobs.cz najdete pro uchazeče nejvíc příležitostí. Nabídky lze filtrovat mimo jiné podle toho, jestli jsou vhodné pro absolventy.  

Další články k tématu

VIDEO: Jak šikovně vylepšit absolventské CV a odlišit se

Čím se máte jako čerstvý absolvent pochlubit v životopise, když vaše zkušenosti čítají v lepším případě několik brigád, navíc ještě nesouvisejících s oborem studia? Zeptali jsme se na kameru dvou HR ředitelek: Petry Suché ze společnosti MBtech Bohemia a Dagmar Suissy z firmy LMC. Petra Suchá si v životopisech absolventů ráda přečte třeba i o tom, co dělají ve volném … číst více

Rady pro čerstvé ekonomy: jak získat dobrou první práci

Končíte ekonomicky zaměřenou školu a chystáte se na pohovory do firem? Víme, podle čeho personalisté absolventy ekonomie posuzují, a sestavili jsme pro vás těchto 5 tipů. Konkurence na pohovorech bude velká – tak neudělejte chybu. » 2 minuty čtení « ↑ Některé otázky na pohovorech jsou záludné, ale s našimi tipy je zvládnete. 1. Proklepněte … číst více

Comdata: věk u nás nehraje roli

Šedesátník Alexander Jakerle pracuje v Comdata jako telefonní operátor. A některé ze svých mladších kolegů strčí svými výsledky i energií do kapsy. „Zas tak těžké to není. Člověk musí hlavně chtít a být živý. To ale nezáleží na věku, někteří lidé mi připadají mrtví i ve třiceti.” Co radí svým vrstevníkům, kteří po padesátce hledají … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více