Druhá půlka CV. Prodejte své dovednosti, vlastnosti a zájmy

Při psaní životopisu je důležité popsat nejen praxi a vzdělání, ale také dovednosti a vlastnosti. Dát trochu najevo, kdo jste. Firmy totiž namísto robotů hledají opravdové lidi. Jak nechat ze životopisu „vykouknout“ svou osobnost, a přitom nepůsobit zoufale, vlezle, příliš sebevědomě nebo jako příručka marketingu?

« 3 minuty čtení »

Druhou půlkou životopisu myslíme vše, co napíšete za sekce Praxe a Formální vzdělání. Patří sem tedy další vzdělávání, které máte za sebou, osobní vlastnosti, tvrdé dovednosti typu cizí jazyky, programy, nástroje a také vaše zájmy.

Design není vše

Někteří uchazeči sázejí na graficky originální zpracování životopisu, kde jsou na pozadí důmyslné kresby, úroveň znalostí je vyjádřená počtem hvězdiček, životopisu dominuje dokonalá fotka od profesionála, texty jsou ve sloupcích nebo čtvercích. Pokud se hlásíte na kreativní marketingovou pozici a chcete ukázat, jak umíte s grafickým programem, je to v pořádku. Na vše ostatní ale klasický nudný text s fotkou v rohu poslouží lépe.

Vzdělání mimo školní lavice

Sekci Další vzdělávání dejte přímo za Praxi. Je dobré uvést, co jste absolvovali po opuštění školních lavic. Dobře si ale promyslete, co sem napíšete. Není třeba uvádět kurz reiki a výcvik trenéra kolií, pokud se to tedy netýká pozice, o kterou žádáte. Nesnažte se ukázat svou všestrannost. Zbytečně tím vzbudíte domněnky a předpoklady, kvůli kterým vás pak nemusí pozvat na osobní schůzku.

» 7 důvodů, proč vás nepozvali na pohovor, i když mohli

Uveďte, co jste si odnesli do praxe

Co když máte za sebou několik desítek obchodních, marketingových nebo manažerských školení? Shrňte to, zkraťte to, vypíchněte to důležité. Ideální bude, pokud k tomu napíšete, co jste si ze školení odnesli do své praxe. Například:

Manažerská školení na téma time management a vedení týmu. Do praxe jsem zavedl zejména krátké a intenzivní pracovní bloky a realizaci prioritních témat hned po ránu. S týmem nejraději pracuji jeden na jednoho, kdy můžu každého motivovat individuálním způsobem a efektivně řešit to, co ho pálí. Učím se koučovat.

Je to lepší, než když vypíšete všech 15 školení, roky, kdy jste je absolvovali a firmu, která vás školila. To nikomu nic neřekne.

↑ „Jsem fakt dobrá – a jako důkaz přikládám svůj životopis.“

Vlastnosti a dovednosti: pozor na klišé

V sekci, která se dá nazvat O mně, Co umím, Jaký jsem, Dovednosti apod., lidé často píší klišé typu: Jsem zodpovědný, flexibilní, rád pracuji samostatně i v týmu, pečlivost je mé druhé já.

Jak se klišé vyhnout? Pište ideálně jen to, co se požaduje v inzerátu a podejte to co nejkonkrétněji. Jak se ta vlastnost u vás projevuje?

Například zodpovědnost můžete podat takto: Jakmile dostanu úkol, přebírám za něj zodpovědnost a osobně zajistím dotažení do konce. Deadline je mi svatý.

Nebo pečlivost – opět ji našroubujte na daný inzerát. Proč je potřeba pečlivost? Aby se na nic nezapomnělo, aby nebyly hrubky v textu nebo chyby v datech ve smlouvách. Představte si prostě, k čemu je na dané pozici požadovaná vlastnost potřeba a přesně na takovém příkladu ji popište (pokud ji máte).

» Co umíte vy, neumí každý. Prodejte to v CV

Jazyky: co reálně dovedete?

V sekci takzvaných tvrdých dovedností buďte konkrétní, ale zvažte, zda je opravdu nutné vyjmenovávat všechny programy, které na počítači ovládáte.

U jazyků kromě úrovně A2 a B1 napište, zda jste reálně schopni daný jazyk používat, zda v mluvené nebo jen písemné formě nebo třeba po telefonu. Zda jste schopni vést profesionální nebo jen běžnou konverzaci. A uveďte jen ty jazyky, kterými opravdu vládnete na profesionálně využitelné úrovni. Že jste v učebnici francouzštiny skončili na straně pět, to většinu zaměstnavatelů nezaujme.

Zajímají někoho zájmy?

Ano! U zájmů se zastaví každý. Nabírá vás přeci do existujícího týmu a chce posoudit, zda si s lidmi budete rozumět. I zde platí pravidlo – zkuste výčet zájmů našroubovat na danou pozici. Hlásím-li se na pozici personalisty, ze svého širokého výčtu zájmů vyberu ty, které nějak souvisejí s lidmi. Hlásím-li se na knihovníka, napíši své oblíbené autory.

Ne, nesnažím se vám říct, že si máte vymýšlet. Jen není nutné psát o tom, že milujete historii Přemyslovců (i když je to pravda), pokud se hlásíte na pozici recepční. Nikdy totiž nevíte, jak to na čtenáře životopisu zapůsobí. Je to stejné jako s fotkou. Pokud si nejste jistí, že vám to pomůže, tak ji do životopisu nedávejte.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů. 1. Šroubované věty Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. … číst více

Tipy, jak si za pár minut vylepšíte životopis

Věnujte svému CV pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Na zajímavou nabídku pak můžete odpovědět hned. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal. Dobrá fotka Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tváří … číst více

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Co umíte vy, neumí každý. Prodejte to v CV

Když přijde na to, abyste v životopise popsali své pozitivní vlastnosti, najednou nevíte, co napsat. Napadají vás jen klišé typu „jsem komunikativní, flexibilní a rád pracuji samostatně i v týmu“. Jak tuhle pasáž v CV podat, aby si personalista či manažer dokázali představit, jací jste? A vůbec, jak mluvit o svých pozitivech? Jste unikátní. Ale vážně Abyste … číst více