I bez praxe: SAP konzultantem v mezinárodní firmě

Firma ADP sídlí v pražském Karlíně, ale zajišťuje mzdy a HR řešení pro firmy z celého světa. Ideální kariéra pro ty, které baví čísla a cizí jazyky. Chcete se stát třeba SAP konzultantem? V ADP na to dostanete sedmiměsíční trénink. „Hledáme lidi, kterým to logicky a analyticky pálí, kteří umí anglicky a případně i další jazyk. Je to vhodné také pro absolventy jako první práce,“ říká Robin Veselý, který má v ADP budoucí SAP konzultanty na starost.

Vesely, Robin - Portrait 160926

↑ Robin Veselý: SAP konzultanti jsou na trhu práce práce žádaní a velmi dobře placení.

Jak se mohou lidé do vaší „APS akademie“ přihlásit?

Otevíráme dva běhy ročně, v září a v únoru. Přihlásit se mohou jednak naši interní zaměstnanci, kteří se chtějí rozvíjet, ale také lidé zvenku, pokud u nás chtějí pracovat. Přihlásit se mohou přímo přes adp.jobs.cz. První tři měsíce stráví školením pro mzdové účetní, kdy se naučí používat SAP jako uživatelé a naučí se počítat mzdy v jednotlivých zemích podle tamního legislativního rámce.

Zkuste to v ADP jako SAP konzultant:

Jak probíhá další část akademie?

Trvá další tři až čtyři měsíce. Výuka probíhá v 14denních blocích, kdy lidé tráví půl dne na tréninku s lektorem nebo zkušeným konzultantem. Potom mají čas, aby mohli pracovat na úkolech nebo domácích cvičeních, které jim pomáhají prohloubit znalosti teorie. Nebo pracují na praktických úkolech, které koncipujeme tak, aby odpovídaly probrané tematice a scénářům z běžného života SAP konzultanta. Například analyzují, kde se v počítání mezd stala chyba, co je potřeba přenastavit. Mezi 14denními bloky je týden volna bez výuky, kdy lidé pracují na větším projektu nebo tráví čas s mentorem.

Jakou práci pak u vás dostanou, když akademii dokončí?

Stanou se samostatnými SAP konzultanty. Tato pozice je dnes na trhu práce žádaná a velmi dobře placená. SAP je velice rozsáhlý systém, u nás pracujeme s HR modulem (data o zaměstnancích) a mzdovým modulem. Ten se dá nakonfigurovat tak, aby počítal mzdy pro zákazníky v jednotlivých zemích. Součástí našich služeb je poskytovat zákazníkům všechna řešení v jazyce dané země. Proto je důležité, aby SAP konzultanti uměli anglicky a ideálně ještě nějaký další jazyk.

Kolik SAP konzultantů u vás nyní pracuje? A jsou rozdělení na španělský, italský, francouzský tým – prostě podle jednotlivých zemí?

V současné době u nás pracuje asi 150 SAP konzultantů, z toho asi 90 v České republice. A ano, jsou rozdělení do týmů podle zemí. Je to zatím nejlepší model, který nám umožňuje podporovat zákazníky, kteří dávají přednost komunikaci ve svém mateřském jazyce před angličtinou. Také spousta odborných a legislativních informací vzniká jen v místním jazyce a nepřekládá se do angličtiny. Takže jen s angličtinou si u nás lidé bohužel dlouhodobě nevystačí.

Jaké jazykové specializace potřebujete nejvíce? A nabízíte výuku jazyků na pracovišti?

Nejvíce hledáme lidi se znalostí němčiny a francouzštiny. Velké plus je ale jakýkoliv další jazyk kromě angličtiny. V ADP máme podporu jazyků, aby se lidé mohli rozvíjet. Já tu pracuji čtyři roky a v jejich průběhu jsem se začal učit italsky a německy.

Jaká je vlastně ADP jako firma? Co tu vás osobně drží?

Mám za sebou 30 let praxe v různých firmách, ale ADP je pro mě jedna z nejlepších, pro kterou jsem pracoval. Jsou pro to dva důvody. Tím hlavním je, že se ADP hodně soustředí na lidi. Jednou z našich hodnot je Every person counts, tedy Na každém člověku záleží. Dáváme každému prostor se rozvíjet, podporujeme pohyb lidí mezi odděleními. Každý má přístup k obrovské knihovně online kurzů, které může využívat bez omezení. Tím druhým důvodem, proč tady rád pracuju je, že se hodně soustředíme na to, abychom zákazníkům poskytovali kvalitní služby. Souvisí to s filozofií, kterou ADP vyznává – abychom měli spokojené zákazníky, musíme mít spokojené zaměstnance.

Zkuste to v ADP jako SAP konzultant:

Profil: Robin Veselý

Vystudoval Matfyz UK. Pracoval jako programátor, později jako manažer, například v izraelské společnosti, která dělala CRM systémy. Budoval centrum sdílených služeb ve společnosti Honeywell. Před čtyřmi lety nastoupil do ADP jako Client Service Director, kdy měl na starosti 270 lidí a zákazníky ze 14 zemí.  Nyní dělá Application Support Directora a má mimo jiné pod sebou unikátní akademii, která vychovává budoucí SAP konzultanty.

(PR článek)

Další články k tématu

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

4 obory, ve kterých můžete podnikat i doma po večerech

Stále častěji slýcháte, že si kamarád udělal živnostenský list a začal podnikat? Přivýdělek k platu v zaměstnání se může hodit. Máme tipy na čtyři obory, ve kterých se dá dobře podnikat i doma v obýváku. Jsou to služby, které si teď firmy hodně žádají a jsou ochotné za ně platit. A co získáte vy? Kromě peněz i … číst více

Hledáte částečný úvazek? Zkuste to v Deichmannu

„Hlavní je komunikativnost, vztah k módě a fyzická zdatnost, žádné zvláštní vzdělání není třeba“ říká Nina Holoušová, šéfka oddělení rozvoje lidských zdrojů v DEICHMANN-OBUV. Přes Jobs.cz teď obsazují hodně pozic: hlavně prodejních, ale hledají i člověka do marketingu nebo takzvanou cestující vedoucí. „To je dobrá příležitost, pokud vás baví cestování a chcete nasbírat manažerské zkušenosti,“ říká Nina. … číst více