4 obory, ve kterých můžete podnikat i doma po večerech

Stále častěji slýcháte, že si kamarád udělal živnostenský list a začal podnikat? Přivýdělek k platu v zaměstnání se může hodit. Máme tipy na čtyři obory, ve kterých se dá dobře podnikat i doma v obýváku. Jsou to služby, které si teď firmy hodně žádají a jsou ochotné za ně platit. A co získáte vy? Kromě peněz i spoustu zkušeností a nové energie.

fotoistock

1. Marketing, reklama, komunikace: trendy obory

Pokud jste psavci a profesionálové zběhlí v komunikaci, můžete nabídnout třeba editaci a tvorbu textů, PR články, vytváření marketingových a komunikačních strategií. Poptávka firem po těchto službách je skutečně velká.

Psaní textů na volné noze se věnuje třeba Anna Burdová, která začala podnikat kvůli nízkému platovému ohodnocení ve stálé práci. Začala si tedy přivydělávat jako novinářka a copywriterka. „Doufala jsem, že se časem uchytím natolik, abych to mohla dělat naplno,“ říká.

Skloubit zaměstnání a začátek podnikání jí šlo právě proto, že si přivydělávala prací z domova ve svém volném čase. „Pokud chce někdo podnikat, postupně se do toho musí vpravit. Jinak bych doporučila nebát se investovat do registrace do katalogu nezávislých profesionálů a na portálech zprostředkovávající nabídky a poptávky služeb (třeba EasyTask.cz). Člověk si tím udělá jméno a návratnost investice je poměrně rychlá. Vím to ze své zkušenosti i od přátel,“ sdílí Anna Burdová svůj recept.

2. Sociální sítě, PPC kampaně: velký zájem firem

Rozmach nových médií a technologií, přesun komunikace firem na sociální sítě a trend nakupování na internetu – to vše otevírá pro začínající podnikatele obrovský prostor. Firmy poptávají zejména služby specialistů na on-line marketing, správu internetových PPC kampaní, práci s reklamními systémy SKlik a AdWords. Nastavení reklam na Facebooku dnes poptává každá druhá firma.

3. Administrativa: podceňovaný evergreen

Umíte vést účetní výkazy, bavilo vás ve škole podvojné účetnictví? Právě první polovina nového roku se pojí s povinnostmi firem a podnikatelů odevzdávat daňová přiznání. Tady je určitě velký prostor pro to přivydělat si k zaměstnání.

Když se vrhnete do podnikání v administrativě, můžete na zakázku vytvářet třeba prezentace v PowerPointu, psát prezentační dokumenty firmy, udělat jídelní lístek pro restauraci, přeložit texty z angličtiny…

4. IT: příležitosti i pro začátečníky

Weby, aplikace, internetové služby, všemožný druh software. Firmám chybí programátoři, business analytici, kodéři či webdesignéři a musejí tak spoustu úkol zadávat někomu „ven“. Je to příjemná práce z tepla domova, která rozhodně není špatně placená.

Chytit se jako začínající podnikatelé můžete, i když vaše znalosti IT zatím patří jen k mírně pokročilým. Můžete začít s malými přivýdělky v okolí, vytvořit web pro živnostníka, nakreslit logo malé dílně souseda a podobně.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Testovali jsme pro vás 3 pražská coworkingová centra

Náš kolega Lukáš Dobrovolný, který se stará o propagaci Jobs.cz na sociálních sítích, si před časem zkoušel, jaké je to pracovat mimo svou běžnou kancelář. Navštívil postupně 3 coworkingová centra v Praze: TechSquare, Hub Praha a Locus Workspace. Jak na něj prostředí sdílených kanceláří působilo, co mu vyhovovalo a co naopak ne? TechSquare: Bývalá tovární hala … číst více

Navštívili jsme 7 coworkingů v Brně. Co jsme zjistili?

Coworking je myšlenka, která zachraňuje spoustu těch, kdo pracují z domu. Jenže doma jim pobíhají psi, sousedé a děti a nejde se tam soustředit. Coworking slouží všem, kteří na dálku řídí firmu, jsou na volné noze nebo pracují pro společnost z jiného města a potřebují klid a motivující prostředí pro práci. A taky je to skvělý vynález pro … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více