7 signálů, že už je opravdu čas na změnu práce

Jste v práci nespokojení, ale pandemie vaši chuť na změnu zahnala do kouta. Říkali jste si, že můžete být rádi, že vůbec nějakou práci máte, a nechtěli jste riskovat změnu v tomto turbulentním období? Nebo jste si nedávno našli novou práci, ale trpíte tam. Jak rozpoznat, kdy už opravdu potřebujete změnu? Kdy je zkrátka lepší zvednout kotvy a jít dál, i za cenu mírného rizika?

Náplň práce vás nenaplňuje

I když vám mzda pohodlně pokryje náklady, náplň práce vás jaksi neuspokojuje. Nevyužíváte svoje vzdělání, jazykové dovednosti, znalosti nebo know-how z oboru, který jste opustili, možná jste vedli lidi a dnes jste v podřízené roli, nebo je práce zkrátka příliš jednoduchá a rutinní.

Každý má na něco talent a je v nějaké oblasti dobrý. Pokud má člověk možnost tento svůj talent v práci uplatňovat, je spokojený, motivovaný, zažívá pocity úspěchu a uspokojení. Pokud ale svůj přirozený talent nevyužíváte, protože v současné pozici nemáte tu možnost, začnete být frustrovaní. Pocit nenaplnění se pak negativně přenáší do soukromého života.

Určitou kompenzací může být hobby, kterému se věnujete mimo pracovní dobu, a které vám přináší pocit uspokojení z dobře odvedené práce a dělá vám radost. Pokud ale takový koníček nemáte, nebo nemáte možnost se mu věnovat dostatečně často, je na čase začít se realizovat v práci.

 

Chcete víc

Práce vás ještě do nedávna bavila. Učili jste se nové věci, pracovali na různých projektech. Ale už nějakou dobu je pro vás práce jen rutina. Někomu rutina vyhovuje, cítí se v ní bezpečně a výkonně. Někoho naopak demotivuje. Pokud jste ten druhý případ, je dobré si konkrétně říct, co přesně byste nyní ve své kariéře pro sebe chtěli. Stanovte si krátkodobý cíl na jeden rok. Co konkrétně by se mělo stát? Kam se chcete posunout?

Může jít o to, že chcete vést tým, mít větší odpovědnost nebo získat certifikaci a získat hlubší expertízu. Naučit se pracovat s nejmodernějšími technologiemi atd. Ať už je to cokoliv, je dobré to probrat s nadřízeným a zjistit, zda vaše firma má chuť i prostor vás posunout dále a spolupracovat na rozvoji vašeho potenciálu. Pokud tomu tak není, začněte se poohlížet jinde. Pokud byste zůstali ve stávající práci, budete stagnovat a ujede vám vlak.

TIP: Jak proniknout do nového oboru? S dobře napsaným CV a motivačním dopisem.

 

Jste na to sami

A třeba vás ta práce i baví, ale podmínky, ve kterých ji máte vykonávat jsou zkrátka nevyhovující. Zpravidla to bývá tak, že je příliš mnoho práce na jednoho, i když výkonného, člověka, který to prostě po nějaké době přestane zvládat. Firma není schopná nebo ochotná najít dalšího zaměstnance a svého srdcaře si úplně odvaří. Jste to vy?

Stačí se zamyslet. Kolik hodin denně pracujete? Jak často pracujete o víkendu? Jak dlouho už slyšíte o tom, že hledají nového člověka, ale že na trhu nikdo není, nebo že už je žádost o dalšího člena týmu „v procesu“, a tak dále. Pokud už vás nebaví poslouchat stále dokola tu stejnou písničku a u toho dřít jak blázen, což ani nikdo neocení, je čas jít dál.

 

Neustále s někým bojujete

Nejčastějšími důvody pro odchod z práce jsou mezilidské neshody, špatný vztah s nadřízeným, žabomyší války mezi zaměstnanci, politikaření, zadržování informací a obecně pocit, že musíte neustále s někým o něco bojovat. Je vám povědomá situace, kdy máte zájem odvést dobrou práci, chcete věci posouvat kupředu, ale trávíte zbytečně čas tím, že bojujete o své místo na slunci?

Musíte se nejprve dostat přes kolegy či nadřízené, které nelze obejít? Brání vám zbytečná firemní byrokracie? Nikdo nemá o vaše myšlenky zájem?

Jakmile máte pocit, že namísto toho, abyste v práci pracovali jako tým, kde se lidé doplňují a váží si jeden druhého, vlastně musíte neustále obhajovat svoji pozici, své nápady a svou iniciativu – nebo i výsledky své práce – je čas jít dál. Tady evidentně neocení vaši snahu a asi si ji ani nezaslouží.

 

Večer nemáte energii

Přijdete domů a jste vyšťavení? Ne zdravě unavení a spokojení s prací, ale spíše uondaní zmarem, tím, že se zase nic nezměnilo, že to nikam nevede, že máte pramalou možnost s věcmi něco udělat a že už vás to unavuje? Nemáte chuť do žádných aktivit, zmůžete se maximálně na televizní program a sklenku vína nebo piva. Vaše motivace věnovat se něčemu, co máte rádi, je nízká.

Ano, i takhle se projevuje frustrace z práce. Nebaví vás práce, nebaví vás ani ostatní život. Většinou si toho všimne jako první vaše blízké okolí. Někdy se to projeví například ztrátou trpělivosti s dětmi, zhoršením partnerských vztahů, uzavřením se do sebe, nedostatkem komunikace. Pokud u sebe takové symptomy pozorujete, zamyslete se, zda vás to baví v práci.

TIP: Udělejte si z nejistoty váš hnací motor. Poradíme vám, jak na to.

 

Mluvíte před přáteli jen o práci

Když přijdete domů nebo mezi přátele, na práci nadáváte a barvitě bavíte obecenstvo neuvěřitelnými historkami ze svého pracovního života. Zkuste si vzpomenout. Kdy jste naposledy o své práci mluvili pozitivně? Kdy jste měli z něčeho radost?

Totiž i to, že vám frustrace z práce přináší do volného času negativitu, může mít dopad na vaše psychické rozpoložení. Ne nadarmo se říká, že je dobré mít v rovnováze osobní i pracovní život, protože jeden výrazně ovlivňuje ten druhý.

 

Čas na změnu je teď

Jestliže kývete u jednoho, nebo více výše popsaných příznaků, vážně zvažte změnu. Z posledních průzkumů trhu práce provedených společností LMC vyplývá, že nabídka pozic je nyní stejně bohatá, jako před Covidem, ale lidí se hlásí méně. Proč? Možná ze stejných důvodů, jaké jste měli doposud vy. Ještě to vydržím. Není to tak hrozné. Jinde to nebude jiné. Je to v dnešní době riziko.

Pravda je taková, že nejvhodnější čas na změnu je právě teď. Léto se může zdát být okurkovou sezónou, ale v náboru to tak není. Záleží samozřejmě na oboru (například v oblasti průmyslu je léto skutečně víceméně mrtvá sezóna). Nicméně firmy, které inzerují a moc rády by nabíraly, nemají koho nabírat! Takže se odhodlejte a odejděte z práce, která vás frustruje.

 

Teď je nejlepší čas na hledání nové práce – vyberte si tu svou!

Další články k tématu

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to … číst více

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit … číst více