5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci.

1. Energizer

Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec!

Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. Celou dobu vytváří přátelskou atmosféru. Ostatně i pro něj je pak práce příjemnější, na studené formality si nepotrpí.

Dívá se vám do očí a máte pocit, že ho opravdu zajímá, co říkáte a co si myslíte. Občas prohodí nějaký vtípek na odlehčení. Zároveň je to profík. Otázky má dobře promyšlené a drží se určité struktury. Určitě to není pohovor typu „žvanění odnikud nikam“.

Může se zdát, že jste lidsky na stejné vlně. Nepodlehněte však tomuto dojmu až moc. Pořád je to personalista, tedy člověk, se kterým vyjednáváte o nové práci. Nikoliv kámoš z tenisu.

?????????

2. Mrtvý brouk

Stručná charakteristika: Poslali jste mu životopis, ale nestojíte mu ani za krátkou zprávu.

Bohužel, s tímto přístupem se i v dnešní době setkává dost uchazečů. Odpoví na zajímavý inzerát, pošlou firmě životopis a čekají na odpověď. Jenže ta nikdy nedorazí.

Pokud už vás pozvali na osobní pohovor, bývá to s následným kontaktem obvykle lepší. Zašlou alespoň krátký e-mail i v případě, že vybrali někoho jiného. Jenže stát se může i to, že někde strávíte hodinu času a personalista pak dělá mrtvého brouka…

Je jasné, že pro uchazeče to není dvakrát příjemná zkušenost. Nechceme však tvrdit, že se tak chovají všechny firmy. Velká část personalistů naštěstí chápe, že obeslání i neúspěšných kandidátů je známkou jejich profesionality.

» Prozraďte nám své zkušenosti, jak firmy odpovídají

3. Pozorovatel

Stručná chaakteristika: Založením je spíš introvert, takže dostanete spoustu příležitostí se projevit.

Tento personalista hodně spoléhá na intuici. Na to, aby si vás základně otipl, mu stačí prvních pár minut. Pak se cílenými otázkami snaží zjistit, zda byl jeho dojem správný.

Není to tak, že byste se s ním cítili vyloženě nepříjemně, ale může na vás působit trochu odtažitě. Je to člověk, který se spíše se ptá a poslouchá, než aby udržoval živý dialog.

Výhodou je, že na pohovoru dostanete hodně prostoru mluvit, odpovídat a projevovat se. To však může být dvousečná zbraň: například když se do svých odpovědí nečekaně zamotáte nebo na sebe prozradíte i to, co jste původně nechtěli.

4. Nejistý v kramflecích

Stručná charakteristika: Pokládá vám spíše obecné otázky, ale do konkrétních věcí ohledně práce zabrousí málokdy.

Může to být skvělý odborník na personalistiku, který už firmě našel hodně šikovných lidí. Jenže není v jeho silách znát do detailu všechny pracovní pozice. Může se stát, že si na pohovoru není úplně jistý v kramflecích. Pak se vás vyptává spíše obecně na motivaci a předchozí praxi. Znalost konkrétních programů nebo postupů z vás však (raději) netahá.

Pokud se hlásíte na nějakou hodně specifickou nebo technicky zaměřenou pozici (třeba do IT), personalisté na pohovor často přizvou i manažera, který zrovna hledá nové lidi do týmu. Tomuto manažerovi pak obvykle stačí tři čtyři cílené otázky, aby zjistil, co uchazeč skutečně umí (a zda si životopis moc nepřikrášlil).

5. Logik

Stručná charakteristika: Reference a výkonové testy – to je jeho.

Je velmi racionální. Intuici přikládá na rozdíl od Pozorovatele jen malý význam. Libuje si v různých metodách, jako jsou psychologické a výkonové testy či assessment centra. Pokud ho uchazeč opravdu zaujme, skoro vždy zavolá někomu z jeho bývalých kolegů nebo šéfů, aby získal reference.

Na pohovoru si záměrně udržuje odstup. Každou otázkou přesně ví, kam míří. Není to ale robot – i on se dokáže zasmát a uvolnit atmosféru. Pokud ho chcete zaujmout, odpovídejte k věci a strukturovaně. Nemá rád zbytečné omáčky a nekonkrétní odpovědi.

Logik má obvykle skvělý přehled o tom, co různé týmy ve firmě zrovna řeší. Díky tomu může improvizovat. Během pohovoru s vámi mu například sepne, že se svými zkušenostmi i naturelem mnohem líp hodíte na jinou pozici. A hned vám ji nabídne.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy otázky“ vás mají vyvést z konformní zóny, jiné zkoumají logické uvažování, rychlost úsudku, … číst více

Kde se vidíte za 5 let a další otázky, které uchazeči nesnášejí

Na některé otázky personalistů se neodpovídá snadno. Třeba: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Lidé většinou netuší, co mají říct, aby to neznělo jako naučená fráze. I na tento typ otázek se však dá připravit. 1. Kde se vidíte za pět let? Proč se na to ptají: Zajímá je, co pro vás znamená úspěch. … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Potrénujte na pohovor. Tyto otázky na 99 % padnou

Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně! Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo, že „štěstí přeje připraveným“. Znamená to přečíst si informace o firmě (webové stránky, profil na sociálních sítích), podrobně se zaměřit na inzerát a také zkusit zjistit, zda … číst více