5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci.

?????????

1. Energizer

Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec!

Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. Celou dobu vytváří přátelskou atmosféru. Ostatně i pro něj je pak práce příjemnější, na studené formality si nepotrpí.

Dívá se vám do očí a máte pocit, že ho opravdu zajímá, co říkáte a co si myslíte. Občas prohodí nějaký vtípek na odlehčení.

Zároveň je to profík. Otázky má dobře promyšlené a drží se určité struktury. Určitě to není pohovor typu „žvanění odnikud nikam“.

Může se zdát, že jste lidsky na stejné vlně. Nepodlehněte však tomuto dojmu až moc. Pořád je to personalista, tedy člověk, se kterým vyjednáváte o nové práci. Nikoliv kámoš z tenisu.

2. Mrtvý brouk

Stručná charakteristika: Poslali jste mu životopis, ale nestojíte mu ani za krátkou zprávu.

Bohužel, s tímto přístupem se i v dnešní době setkává dost uchazečů. Odpoví na zajímavý inzerát, pošlou firmě životopis a čekají na odpověď. Jenže ta nikdy nedorazí.

Pokud už vás pozvali na osobní pohovor, bývá to s následným kontaktem obvykle lepší. Zašlou alespoň krátký e-mail i v případě, že vybrali někoho jiného. Jenže stát se může i to, že někde strávíte hodinu času a personalista pak dělá mrtvého brouka…

Je jasné, že pro uchazeče to není dvakrát příjemná zkušenost. Nechceme však tvrdit, že se tak chovají všechny firmy. Velká část personalistů naštěstí chápe, že obeslání i neúspěšných kandidátů je známkou jejich profesionality.

» Prozraďte nám své zkušenosti, jak firmy odpovídají

3. Pozorovatel

Stručná chaakteristika: Založením je spíš introvert, takže dostanete spoustu příležitostí se projevit.

Tento personalista hodně spoléhá na intuici. Na to, aby si vás základně otipl, mu stačí prvních pár minut. Pak se cílenými otázkami snaží zjistit, zda byl jeho dojem správný.

Není to tak, že byste se s ním cítili vyloženě nepříjemně, ale může na vás působit trochu odtažitě. Je to člověk, který se spíše se ptá a poslouchá, než by udržoval živý dialog.

Výhodou je, že na pohovoru dostanete hodně prostoru mluvit, odpovídat a projevovat se. To však může být dvousečná zbraň: například když se do svých odpovědí nečekaně zamotáte nebo na sebe prozradíte i to, co jste původně nechtěli.

4. Nejistý v kramflecích

Stručná charakteristika: Pokládá vám spíše obecné otázky, ale do konkrétních věcí ohledně práce zabrousí málokdy.

Může to být skvělý odborník na personalistiku a psychologii, který už firmě našel hodně šikovných lidí. Jenže není v jeho silách znát do detailu všechny pracovní pozice.

Může se stát, že si na pohovoru není úplně jistý v kramflecích. Pak se vás vyptává spíše obecně na motivaci a předchozí praxi. Znalost konkrétních programů nebo postupů z vás však (raději) netahá.

Pokud se hlásíte na nějakou hodně specifickou nebo technicky zaměřenou pozici (třeba do IT), personalisté na pohovor často přizvou i manažera, který zrovna hledá nové lidi do týmu. Tomuto manažerovi pak obvykle stačí tři čtyři cílené otázky, aby zjistil, co uchazeč skutečně umí (a zda si životopis moc nepřikrášlil).

5. Logik

Stručná charakteristika: Reference, psychologické či výkonové testy –  to je jeho.

Je velmi racionální. Intuici přikládá na rozdíl od Pozorovatele jen malý význam. Libuje si v různých metodách, jako jsou psychologické a výkonové testy či assessment centra. Pokud ho uchazeč opravdu zaujme, skoro vždy zavolá někomu z jeho bývalých kolegů nebo šéfů, aby získal reference.

Na pohovoru si záměrně udržuje odstup. Každou otázkou přesně ví, kam míří. Není to ale robot – i on se dokáže zasmát a uvolnit atmosféru. Pokud ho chcete zaujmout, odpovídejte k věci a strukturovaně. Nemá rád zbytečné omáčky a nekonkrétní odpovědi.

Logik má obvykle skvělý přehled o tom, co různé týmy ve firmě zrovna řeší. Díky tomu může improvizovat. Během pohovoru s vámi mu například sepne, že se svými zkušenostmi i naturelem mnohem líp hodíte na jinou pozici. A hned vám ji nabídne.

» Podívejte se na aktuální nabídky práce

Jana Kutarňová

Další články k tématu

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá … číst více

4 věci, které rozhodují, zda jste v práci šťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? ↑ Proč nadále zůstávat v práci, kde vás štve už úplně všechno? 1. Otravní … číst více

Věci, které v poslední době změnily český trh práce

Lidé, kteří hledají nebo mění práci, jsou dnes v nejvýhodnější pozici za několik posledních let. Trh práce se hodně změnil a na některá tvrzení, která dříve platila, se musíme podívat trochu jinýma očima. Tohle je 5 konkrétních příkladů. 1. Dvacet vteřin na jedno CV Napište svůj životopis co nejlépe – personalisté mu budou věnovat sotva … číst více

10 otázek, které by vás mohly zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili komunikaci s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty zajímá, jak jste řešili konkrétní situace, včetně těch vypjatějších. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Povězte, jak to tehdy bylo Těmto otázkám se říká behaviorální, protože zjišťují konkrétní … číst více