Jak proniknout do nového oboru? S dobře napsaným CV a motivačním dopisem

4 minuty čtení

Změnit obor není snadné, ale je to možné. Je však potřeba napsat životopis a motivační dopis tak, abyste byli pro zaměstnavatele stejně atraktivní, jako ti, kteří už přicházejí se zkušeností s podobnou prací. Jak na to? 

PROČ se hlásíte?

Spousta lidí se přihlásí na naprosto odlišnou pozici, než jakou vykonávali doposud, a nenapíšou k tomu ani řádek vysvětlení například v průvodním emailu. Navíc motivační dopis nenapíší vůbec. Svůj životopis nijak nepřizpůsobí. Zaměstnavatel ale potřebuje rozumět tomu, proč se hlásíte. Že na to máte předpoklady. A co vás k tomu vlastně vede? Jaké kompetence, dovednosti a schopnosti, které jste třeba načerpali z předešlých zkušeností a různých kurzů, máte? V jakém jiném oboru a na jakých pozicích byste je mohli využít? 

TIP: Najít práci v jiném odvětví, s nímž dosud nemáte zkušenosti, může být svízelné. Jak při tom postupovat? 

Proto napište na začátek životopisu krátký úvod, v němž nastíníte, jaké máte zkušenosti, kam se chcete posunout dále a proč tedy děláte tuto změnu. Doplňte také své klíčové vlastnosti či znalosti a dovednosti, které v nové pozici uplatníte. 

 

Pište o budoucnosti

Až budete psát doprovodný email své žádosti, úvod životopisu nebo třeba motivační dopis, vyhněte se jakémukoliv popisu minulosti. Nekomentujte příkoří trhu, co se vám stalo v minulé práci nebo co už jste všechno zkusili. Představte si svou budoucnost v této firmě, na této pozici a vykreslete zaměstnavateli, jak mu můžete být prospěšní.

Příklad:

Namísto: Kvůli covidu už nemohu dělat to, co jsem dělal celý život. Proto se poohlížím po jiné práci.

Napište: Díky tomu, co jsem se doposud naučil, si troufnu na obchodní pozici. Mám cit pro porozumění potřebám zákazníka, kuráž i vytrvalost.

 

Pište na míru

Váš životopis vůbec nemusí popisovat, co všechno víte a co všechno umíte, co přesně jste dělali a jaké jsou všechny vaše úspěchy. Jediné, co v něm musí být, je pravda a relevantní informace.

Což není to samé, jako všechny informace. Nebojte se být radikální a polovinu svého rozsáhlého životopisu buď smažte, nebo zkraťte na minimum.

Příklad:

Pokud se hlásíte na pozici dispečera logistiky, není potřeba uvádět angažmá v amatérském divadle, kurz baristy ani práce, které jste vykonávali při studiu. 

 

Napište ty zkušenosti a to vzdělání, které jsou relevantní vůči pozici. Zbytek smažte, pokud to jde. Kdyby vám kvůli tomu měla vzniknout „díra“ v datech, tak jen stručně popište, čím jste se zabývali, ale snažte se například zdůraznit činnosti, které mají nejblíže k pozici, na kterou se hlásíte.

 

Jak napsat motivační dopis?

Pokud jste doposud motivační dopisy jako přílohu životopisu nepsali, tak začněte. Motivační dopis je místo, kde můžete zlehka odhalit svůj příběh, ale opět se zaměřením na budoucnost, nikoliv na minulost. Odhalení vaší současné situace a vaši chuť do dalšího kroku v kariéře napište v prvních dvou větách.

Většinou lidé v motivačních dopisech popisují, proč právě oni jsou ti nejlepší pro tu pozici, co všechno umí a co všechno dělali. To je ale úplně zbytečné, protože vlastně jen přepisují do vět svůj životopis a přidávají nějaké zajímavé detaily. Pokud máte zajímavé výsledky, které podporují vaši kvalifikaci na danou pozici, napište je do životopisu.

Dále tedy raději napište, čím vás zaujala společnost a pozice, na kterou se hlásíte. Proč je pro vás zajímavé pracovat právě pro tuhle firmu? Jak se ztotožňujete s produktem či službou, kterou poskytuje? Proč je pro vás zajímavé pracovat na této pozici? 

TIP: Přečíst si pořádně inzerát a zjistit si co nejvíc o pracovní pozici i firmě je základ? Na co  se při tom soustředit? 

A dále v jednom odstavci shrňte, jaké vaše kompetence a hodnoty můžete do firmy přinést vy. Jak vidíte situace, které je třeba každý den řešit a jak se k nim umíte postavit. Tím dáte zároveň najevo, že jste o pozici opravdu přemýšleli.

Není tedy cílem předstírat, že už jste danou věc dělali, ale ukážete, že dovednosti, které jsou potřeba, máte a umíte je použít. 

Začněte hledat mezi pracovními nabídkami ty, které jsou pro vás zajímavé. 

 

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou www.pruvodcekarierou.cz, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Tohle vám pomůže prokouknout firmu předem

Poslat, nebo neposlat životopis na zajímavě znějící nabídku? Bohužel – jen z inzerátu nepoznáte, jaká ta firma ve skutečnosti je. Proto vznikl web Atmoskop, který sbírá hodnocení od skutečných zaměstnanců. Jejich názory vám pomohou se při hledání práce správně rozhodnout. Děláme to všichni Bude tenhle hotel dobrý? Mám koupit tuhle, nebo jinou pračku? Při nákupech … číst více

Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Personalisté životopisy nečtou slovo od slova. Spíše je očima skenují a hledají relevantní klíčová slova. Proto své CV vždy upravte na míru konkrétní pozici. Přečtěte si náš článek, ve kterém vás navedeme, co je dobré zvýraznit a přepsat tak, abyste zaujali. Když víte, kam sáhnout, úprava vám zabere maximálně 10 minut. Zvýrazňujte Nejprve potřebujete důkladně … číst více

Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Hlavně proto, že v téhle fázi vám už nejspíš na té nové práci začalo dost záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat. Neberte si to osobně Prostě to nevyšlo – a … číst více

Známe nejčastěji nabízené profese na Jobs.cz. Jaký je o ně boj?

Pracovní trh nezamrznul. Funguje stále, i když je ekonomika utlumena. Pokud jste bez práce, nepropadejte proto skepsi. Podle údajů serveru Jobs.cz nedošlo na podzim letošního roku k tak velkému propadu v nabídce pracovních pozic, jako tomu bylo na jaře. Nejspíš proto, že firmy už byly na protipandemická opatření lépe připraveny a dokázaly je ustát natolik, aby … číst více