Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe?
1. Otravní kolegové
„To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. Jeden začne spolupracovat, až když ze sebe udělám neschopného blbce, který se bez jeho pomoci neobejde. Jiní kolegové si stěžují, ale když se zeptám, co by chtěli změnit, je slyšet jen mlčení,“ krčí rameny Jirka, procesní inženýr.
Říká se, že práci si vybíráme, protože nás láká, co budeme dělat. A když odcházíme, je to kvůli špatným vztahům. Máte v práci aspoň jednoho dobrého kamaráda? Například podle výzkumu z Kansas State University to ovlivní váš pocit spokojenosti v práci – zda si ve firmě budete připadat bezpečně a jestli budete chtít na daném místě zůstat.
Jak to ale vypadá, když máte smůlu a stýkáte se hlavně s lidmi, kteří vám nesedí? Popisuje to třeba finanční kontrolor Michal: „Nejvíc mě štval kolega, který celých osm hodin prokecal a nezastavil se. Mluvil mi i do toho, ke kterému stojanu mám jet na benzínce. Strávil jsem s ním šest týdnů, než mi předal všechny zákazníky a šel do důchodu. Ale do vraždy některé dny nebylo daleko.“
↑ Proč nadále zůstávat v práci, kde vás štve už úplně všechno?
2. Špatně nastavené procesy a systém odměn
Touto „nemocí“ jsou proslulé korporáty, úřady i neziskovky. Plno lidí by vlastně moc rádo dělalo svou práci, ale zaměstnavatel jim v tom tak trochu stojí v cestě. S organizací práce a principy odměňování či hodnocení máme podle JobsIndexu docela problém.
„Nejhorší je, když makáš, co to dá a horda zákazníků na mailu a telefonu tě vyrušuje a popohání do práce. Navzájem o sobě nesmí vědět a ty žádnému nesmíš říct, že jeho objednávka musí počkat, protože někdo jiný si objednal dřív. Každý z nich si musí myslet, že je pro nás priorita číslo jedna. A co jsem s tím udělala? Po osmi letech stále většího výkonu jsem odešla,“ líčí asistentka Zuzka.
3. Neschopní šéfové
Čeští zaměstnanci chtějí férové, důvěryhodné a spolehlivé šéfy, kteří dokáží jasně určit cíle a umí se postavit za svůj tým. A 75 % lidí své přímé nadřízené hodnotí pozitivně. Jenže někdy se to po lidské stránce prostě neprotne. A vy pak řešíte, jestli dát výpověď a zkusit si najít lepší práci, nebo zůstat a nechat se osm hodin denně deptat někým, koho si nevážíte.
„Nejvíc mě vytáčela kolegyně, kterou jsem nejdřív považovala za kamarádku. Jenže pak se z ní stala vedoucí oddělení a začala být strašně důležitá. Když jsem se snažila jí vysvětlit, proč je špatně argument ‚Bude to tak, protože jsem to řekla‘, vztekala se a hledala záminky, aby mi mohla za něco nadávat,“ říká Lucie, nyní na mateřské.
4. Nevyhovující prostředí
Někdy v cestě k dobrému pocitu z práce stojí i samotný prostor, ve kterém máte pracovní dobu trávit. Když se lidí ptáte, co jim na kancelářích vadí, uslyšíte dramatické historky. V hlavní roli je obvykle klimatizace.
„Co mě nejvíc vytáčí? Hlasité telefonní hovory. Meetingy pro meetingy, kde se řeší zbytečnosti. Kolegové, kteří mají potřebu chodit po místnosti. Po čase ti v openspacu začne vadit i smrkání. Jo, a přepínání klimatizace je třeba plošně zakázat,“ rozčiluje se Jindra, logistik.
Jakou patálii jste v práci chytili vy?
Někoho v zaměstnání otravují nevděční zákazníci, jiného mizející propisky a kradení svačin ze společné ledničky. Je pravda, že v každé práci se něco najde.
Kvůli mizejícím propiskám nejspíš odcházet nebudete. Kvůli špatné atmosféře, nespravedlivému odměňování, konstantnímu přetížení a mizernému šéfovi možná ano. Pozitivní je, že podle JobsIndexu považuje 75 % Čechů svou práci za zajímavou a smysluplnou. A tak máte celkem dobrou šanci najít něco lepšího.
Nevěřte tedy, že všude je to stejné. Nejde jen o plat. Jestli budete šťastní v práci i v životě záleží na více věcech. Pokud vám v práci není dobře a chtěli byste ji změnit, právě teď je pro to ten nejlepší čas. Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 6 let a firmy nové lidi hodně nabírají.
» Podívejte se, jaká místa teď firmy nabízejí ve vašem oboru
Nela Wurmová