Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to nevzdávat a rozesílat životopisy dál?

Male backpacker tourist napping on a bench

Jak firmy (ne)odpovídají

I když se to za poslední roky pohnulo dopředu, pořád to moc slavné není. Podle statistiky Jobs.cz firmy v průměru reagují jen na 50 % odpovědí, které od uchazečů dostaly.

Zjednodušeně řečeno, pokud rozešlete například 10 životopisů na různé nabídky, personalisté se vám ozvou v průměru jen v 5 případech.

To je ovšem průměr – v pestré realitě života hodně záleží i na oboru a pozici, kam se hlásíte. Třeba o práci v administrativě se uchází mnohem více lidí než o specializované pozice v IT. Čili i to (množství došlých životopisů) může ovlivnit ochotu firem poslat uchazečům alespoň nějaké vyjádření.

Část personalistů si pak myslí, že odpovídat nevybraným uchazečům je zbytečné. Práci stejně nezískali, tak co? Přitom lidé by slušný, byť zamítavý e-mail často ocenili.

V Jobs.cz se snažíme tuto nepříznivou praxi změnit. Působíme na zaměstnavatele, aby dávali lidem vědět i v případě, že vybrali někoho jiného. Náš cíl je, aby do konce roku 2017 personalisté odpovídali alespoň na 80 % reakcí uchazečů.

Jak dlouho to trvá?

Jakmile pošlete životopis a nemáte od firmy žádnou reakci, kdy má smysl začít takzvaně plašit? Druhý, třetí den? Nebo týden poté?

Spíše o něco déle. Personalistům trvá v průměru 14 dní, než pročtou došlé životopisy a začnou lidi zvát na pohovory. I zde se to může lišit podle oboru.

Kdy se připomenout?

Pokud delší dobu čekáte na odpověď, nejspíš vás napadlo, zda se váš životopis někam nezatoulal. Pokud jste jej posílali přes Jobs.cz, tak to v podstatě možné není. Systém personalistům doručí skutečně všechny životopisy. Pak už je na nich, zda a kdy se ozvou.

Pokud ale ani po cca 14 dnech nemáte žádnou odpověď, není vůbec špatný nápad zkusit do firmy zavolat a zeptat se, jak to vypadá. U většiny nabídek na Jobs.cz najdete kontakt na člověka, který má nábor na starosti. Zkuste tedy zavolat přímo jemu  – je zvyklý, že se mu kandidáti ozývají.

  • Kdy volat a co říct? Znáte to. V pondělí dopoledne je všude šrumec, v pátek odpoledne už se všichni vidí doma. Pozdě odpoledne už se nikomu nad prací přemýšlet nechce. Doporučujeme zavolat v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek mezi 9 a 14 hodinou. Co se týká samotného hovoru, ten může být i hodně krátký, připomínací. Prostě řekněte, ohledně jaké pozice voláte a že se chcete ujistit, že dostali váš životopis. Případně, zda od vás potřebují něco dalšího.

Neberte si to osobně

Je vážně nepříjemné, když si dáte práci s životopisem, o danou práci skutečně stojíte a firma se vám vůbec neozve. Snad vám alespoň trochu pomůže vědomí, že v tom rozhodně nejste sami – týká se to i spousty dalších uchazečů.

Neberte si proto mlčení ze strany firmy osobně. Určitě má smysl posílat životopisy dál a snažit se získat práci, kterou budete mít rádi.

Na Jobs.cz teď můžete vybírat z 20.000 nabídek.

Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik kominíků je v Brně? Jak to mám asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy … číst více

Zlepšováky, díky kterým si rychle najdete práci

Na Jobs.cz teď můžete vybírat z 20.000 nabídek. Hledání a třídění inzerátů si můžete hodně usnadnit – když znáte tyhle chytré zlepšováky. Zařídit si je vám zabere jen pár kliků. Jaké to jsou? 1. Nabídky na míru Doporučujeme vám přihlásit se do svého účtu vždy, když přicházíte na Jobs.cz hledat práci. Díky tomu vám můžeme zobrazit … číst více

Stáhněte si: 3 šablony životopisů

Pokud hledáte práci, nejspíš řešíte, jak ozvlášnit svůj životopis. Jakou grafiku a barvy použít, jak přehledně vypíchnout to, v čem jste nejlepší. Ve spolupráci s grafikem jsme pro vás vytvořili 3 šablony, které si můžete stáhnout a upravit dle libosti. Po dokončení úprav doporučujeme životopis převést do PDF. 1. Šablona CV pro kreativce » Stáhnout … číst více

VIDEO: Jak vzniká náš dobrý pocit z práce

Dan Ariely je profesor psychologie, který vymýšlí úžasné experimenty odhalující, jak lidé skutečně přemýšlejí. V jednom z nich třeba zjistil, že ignorovat výsledky něčí práce působí na jeho motivaci stejně devastujícím způsobem, jako bychom mu výtvor rozšlapali před očima. V téhle nabité videopřednášce Ariely rozebírá, na základě čeho skutečně vzniká náš dobrý pocit z práce. … číst více