Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to nevzdávat a rozesílat životopisy dál?

Jak firmy (ne)odpovídají

I když se to za poslední roky pohnulo dopředu, pořád to moc slavné není. Podle statistiky Jobs.cz firmy v průměru reagují jen na 50 % odpovědí, které od uchazečů dostaly. Zjednodušeně řečeno, pokud rozešlete například 10 životopisů na různé nabídky, personalisté se vám ozvou v průměru jen v pěti případech.

To je ovšem průměr – v pestré realitě života hodně záleží i na oboru a pozici, kam se hlásíte. Třeba o práci v administrativě se uchází mnohem více lidí než o specializované pozice v IT. Čili i to (= množství došlých životopisů) může ovlivnit ochotu firem poslat uchazečům alespoň nějaké vyjádření.

Část personalistů si pak myslí, že odpovídat nevybraným uchazečům je zbytečné. Práci stejně nezískali, tak co? Přitom lidé by slušný, byť zamítavý e-mail často ocenili.

V Jobs.cz se snažíme tuto nepříznivou praxi změnit. Působíme na zaměstnavatele, aby dávali lidem vědět i v případě, že vybrali někoho jiného. Náš cíl je, aby do konce roku 2017 personalisté odpovídali alespoň na 80 % reakcí uchazečů.

↑ Firmám trvá v průměru 14 dní, než došlé životopisy zpracují a začnou se ozývat uchazečům.

Jak dlouho to trvá?

Jakmile pošlete životopis a nemáte od firmy žádnou reakci, kdy má smysl začít takzvaně plašit? Druhý, třetí den? Nebo týden poté? Spíše o něco déle. Personalistům trvá v průměru 14 dní, než pročtou došlé životopisy a začnou lidi zvát na pohovory. I zde se to může lišit podle oboru.

Kdy se připomenout?

Pokud delší dobu čekáte na odpověď, nejspíš vás napadlo, zda se váš životopis někam nezatoulal. Pokud jste jej posílali přes Jobs.cz, tak to v podstatě možné není. Systém personalistům doručí skutečně všechny životopisy. Pak už je na nich, zda a kdy se ozvou.

Pokud ale ani po přibližně 14 dnech nemáte žádnou odpověď, není vůbec špatný nápad zkusit do firmy zavolat a zeptat se, jak to vypadá. U většiny nabídek na Jobs.cz najdete kontakt na člověka, který má nábor na starosti. Zkuste tedy zavolat přímo jemu – je zvyklý, že se mu kandidáti ozývají.

  • Kdy volat a co říct? Znáte to. V pondělí dopoledne je všude šrumec, v pátek odpoledne už se všichni vidí doma. Pozdě odpoledne už se nikomu nad prací přemýšlet nechce.
  • Doporučujeme zavolat v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek mezi 9 a 14 hodinou.
  • Co se týká samotného hovoru, ten může být i hodně krátký, připomínací. Prostě řekněte, ohledně jaké pozice voláte a že se chcete ujistit, že dostali váš životopis. Případně zda od vás potřebují něco dalšího.

Neberte si to osobně

Je vážně nepříjemné, když si dáte práci s životopisem, o danou práci skutečně stojíte a firma se vám vůbec neozve. Snad vám alespoň trochu pomůže vědomí, že v tom rozhodně nejste sami – týká se to i spousty dalších uchazečů.

Neberte si proto mlčení ze strany firmy osobně. Určitě má smysl posílat životopisy dál a snažit se získat práci, kterou budete mít rádi.

Na Jobs.cz teď můžete vybírat z 20.000 nabídek.

Jobs.cz

Další články k tématu

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme tipy, jak … číst více

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit … číst více

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. … číst více