Udělejte z nejistoty váš hnací motor

Nejistota je v posledních týdnech všude kolem nás. Nevíme, kdy budeme moci chodit do restaurací, nevíme, jak to bude nadále s naší prací. Existuje však několik taktik, jak se s nejistotou vypořádat.

Před několika lety provedli neuroekonomové z Kalifornského technologického institutu výzkum zabývající se běžnými pracovními rozhodnutími. A zjistili, že čím méně informací má náš mozek k dispozici, tím chaotičtěji a iracionálněji se chová. To platí i dnes, kdy nedostatek informací o tom, co se bude dít v našich životech, vyvolává strach a paniku. Přitom ale existuje několik taktik, jak se s tím vyrovnat, nebo dokonce jak tyto emoce využít k vlastnímu prospěchu.

↑ Nejistota je v posledních týdnech všude kolem nás. Existuje však několik taktik, jak se s ní vypořádat.

Bývala to dobrá emoce

Nejistota lidstvo provází už od jeho začátků a pravděpodobně vznikla coby praktický sourozenec našich instinktů. Když naši dávní předci vstupovali do nezmapovaných oblastí, přišla na řadu opatrnost a obezřetnost, která jim v důsledku pomohla přežít. V moderní době se situace obrátila a nejistota bývá jedním z hlavním zdrojů strachu a stresu. Přestali jsme s ní správně pracovat. A to, co se dnes kolem nás děje, nabízí ideální příležitost to změnit. Třeba právě TEĎ.

1. Uvědomte si, jak se cítíte

Jakmile dostanete z něčeho strach, nastává chvíle, kdy se myšlenky vymknou kontrole. Když ale strachu nedovolíte ovládnout vaše emoce, znovu zapnete logickou část mozku a dokážete přicházet s konstruktivními řešeními.

2. Navoďte si pozitivní atmosféru

Jakékoliv dobré myšlenky uberou pozornost tomu, co vás trápí. Vlastně je to jednoduchý mechanismus našeho myšlení. Soustřeďte se na to, jak vás někdo pochválil, jaký jste si udělali dobrý oběd, jak jste si doma dobře zacvičili, jak jste dobře odvedli práci v šibeničním termínu a podobně. Prostě nepusťte si nejistotu k tělu.

3. Kontrolujte jen to, co můžete

Nad vším prostě mít kontrolu nemůžete, byť se budete snažit sebevíc, a už vůbec ne nad globální pandemií koronaviru. A to ani kdybyste byli Roman Prymula. Takže si prostě přiznejte, že nikdo neví, co bude dál, a vy jste ve stejné situaci. V tu chvíli začnete vlastní řešení vidět lépe, nebo se vám aspoň uleví.

4. Tvořte plány B

Jedna dobrá psychologická berlička praví, že pokud vidíte věci černě, zkuste si představit ten nejvíce katastrofický scénář a ve své hlavě si načrtněte jeho řešení. Co budete dělat, když dostanete výpověď? Co budete dělat, když nebudete moci vidět své rodiče další měsíc? Štěstí přeje vždy spíš těm připraveným, a jakmile to jednou promyslíte, nebudete se ve věcech tolik plácat, pokud opravdu nastanou.

5. Vyrovnejte se s tím a posuňte se dál

Americký motivační speaker a životní kouč Tony Robbins, mimo jiné autor několika seberozvojových knih vydaných i v češtině, kdysi řekl: „Kvalita vašeho života je přímo úměrná míře nejistoty, se kterou se dokážete vyrovnat.“ Takže když to převedeme do klasické lidové moudrosti, všechno dobré může být pro něco špatné. A všechno špatné vás posune někam dál. Pokud se dokážete s aktuální nejistotou vyrovnat a hladce jí projít, může vám to dodat sebejistotu, kterou byste si jindy museli těžce oddřít. Takže se jí vlastně nemusíte bránit!

Trápí vás nejistota ohledně práce? Na Jobs.cz máme stále přes 12 tisíc aktuálních pozic. Třeba si mezi nimi vyberete novou a ještě lepší!

Další články k tématu

Jak nastoupit do nové práce, kde nikdo není

Když člověk nastoupí do nové práce, prvních pár dnů a týdnů se hlavně seznamuje. S kolegy, šéfem, systémy a procesy. Také nasává atmosféru a rozhoduje se, zda mu dává smysl pracovat právě tady. A teď si představte, že tohle všechno poběží jen online. Celá firma je totiž kvůli koronaviru na home office. Přečtěte si, jak to … číst více

Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

Psycholog: Tyto signály říkají, že je lepší změnit práci

Změnit kariéru se lidé často bojí. Raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje. Zeptali jsme se brněnského psychologa Tomáše Kvapilíka, kdy má cenu o změně kariéry uvažovat a jak ji zvládnout co nejlépe. Kdy má smysl začít uvažovat o změně povolání? Když se nejméně oblíbeným obdobím v týdnu stává nedělní večer a pondělní ráno. Pokud právě v těchto … číst více