Známe nejčastěji nabízené profese na Jobs.cz. Jaký je o ně boj?

Pracovní trh nezamrznul. Funguje stále, i když je ekonomika utlumena. Pokud jste bez práce, nepropadejte proto skepsi. Podle údajů serveru Jobs.cz nedošlo na podzim letošního roku k tak velkému propadu v nabídce pracovních pozic, jako tomu bylo na jaře. Nejspíš proto, že firmy už byly na protipandemická opatření lépe připraveny a dokázaly je ustát natolik, aby nemusely zcela zastavit nábor. Nebo dokonce začaly na stávající situaci vydělávat, a tak nové zaměstnance vyloženě potřebují.

Jak ukazuje seznam často nabízených profesí na Jobs.cz, řada z nich spadá do šesti odvětví. Která to jsou? A s jakou konkurencí můžete při výběrovém řízení na jednotlivé pozice počítat?

Známe nejčastěji nabízené profese na Jobs.cz. Jaký je o ně boj?

POJIŠŤOVNICTVÍ

Po zkušenostech z letošního roku hledají firmy i jednotlivci způsob, jak se zabezpečit proti rizikům, a chtějí se nechat pojistit. Odráží se to také na trhu práce, kde oproti loňsku dokonce o deset procent vzrostla nabídka zaměstnání pro pojišťovací poradce. Projevilo se to i na mzdách. Vezmeme-li v úvahu výši platů zveřejněnou v inzerátech, vyrostly slibované odměny za práci pojišťovacího poradce v průměru meziročně o 18 % a dosahují téměř 49 tisíc hrubého měsíčně. Zároveň na tuto nabídku práce odpovídá průměrně jen 8 uchazečů. Šance získat zaměstnání „pojišťováka“ tedy není úplně malá.

TIP: Abyste dnes uspěli v konkurenci většího počtu uchazečů, musíte se vyvarovat chyb ve svém životopisu. Zkontrolujte, jestli je tam nemáte. 

 

FINANCE

Firmy, živnostníci i běžní klienti řeší nyní často odklady splátek či čerpání úspor, naopak společnosti či podnikatelé, kterým současná situace nahrává, hledají způsoby, jak zafinancovat růst. K tomu jsou potřeba finanční poradci a firmy je nyní nabírají. Také v případě této profese výrazněji stoupla v porovnání s minulým rokem průměrná výše inzerované měsíční odměny, a to na více než 46 tisíc hrubého. Na každou pozici se hlásí v průměru 10 uchazečů, takže ani v tomto případě není konkurence zas až tak velká.

Na serveru Jobs.cz patří mezi často nabízené pozice také finanční analytik. Zájem o tato místa je však značný, na každou nabídku reaguje průměrně 24 lidí, což je docela dost soupeřů. Asi o polovinu méně odpovědí dostávají firmy na inzerci pozice bankovní specialista.

 

IT

Po odbornících z tohoto odvětví bývá na trhu práce vždycky poptávka a platí to i v této době. Jestliže patříte mezi IT specialisty, s velkou pravděpodobností si zaměstnání najdete. Pozice programátora je na Jobs.cz vysoko na žebříčku žádaných profesí. A konkurence uchazečů? Během třiceti dní odpoví na jednu nabídku průměrně jen šest kandidátů. O něco větší konkurenci budete mít jako zájemci o post IT analytika, na nějž dostávají firmy průměrně 11 reakcí od uchazečů. A hledají-li správce operačních systémů a sítí, dostanou obvykle 12 odpovědí za měsíc.

 

OBCHOD

Nakupování v kamenných obchodech bylo sice letos několikrát zakázáno nebo alespoň omezeno, o to víc transakcí ale probíhá přes internet. Byznys jede pořád. Obchodní zástupce je na Jobs.cz jednou z nejčastěji nabízených pozic. Kdo má obchodního ducha, může vybírat z široké škály nabídek. Měl by se však připravit na to, že oproti loňsku konkurence stoupla. Na tuto pozici se během 30 dní hlásí průměrně 25 kandidátů.

Na předních příčkách často nabízených profesí figuruje také práce account manažera, který má rovněž za úkol vyhledávat obchodní příležitosti a získávat nové zakázky. Tady počítejte s průměrnou konkurencí 28 kandidátů, kteří mají o toto zaměstnání zájem. Firmy poptávají i obchodní ředitele či manažery. Na nabídku takové práce odpoví ale za měsíc skoro čtyřicítka uchazečů, což je téměř o tři čtvrtiny lidí více než ve stejnou dobu loni. Ve výběrovém řízení je tedy obtížné uspět.

TIP: Necítíte se být rozeným obchodníkem? Všechno se dá naučit. Zkuste se podívat na nabídku obchodních videokurzů na Seduo.cz, mezi nimi najdete například videokurz obchodního myšlení zdarma.

 

ADMINISTRATIVA

Ačkoliv se také do administrativy nabírá poměrně velké množství zaměstnanců, je jich letos potřeba zhruba o třetinu méně než loni. Naopak počet lidí, kteří by toto zaměstnání chtěli vykonávat, výrazně stoupnul. Výsledkem je přes 50 reakcí na jeden inzerát na administrativní pozici. Chcete-li tuto práci získat, připravte se tedy na tvrdý souboj s ostatními kandidáty.

TIP: Jak vyniknout mezi uchazeči? Třeba uměním používat nejrůznější kancelářský software, což se lze dnes naučit i z pohodlí domova.

 

ZDRAVOTNICTVÍ

Jestli je po někom opravdu velká sháňka, jsou to zdravotní sestry. Letos jich je zapotřebí asi o čtvrtinu více než loni. Promítá se to i do růstu zveřejněných nabízených mezd, které v průměru stouply téměř na 34 tisíc korun. O jednu pozici zdravotní sestry projeví zájem jen asi šest uchazečů. Je velká šance tuto práci dostat, pokud máte požadované vzdělání a praxi.

 

» Prohlédněte si pracovní nabídky na Jobs.cz.

Další články k tématu

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Jak změnit práci, když máte sebevědomí v přízemí

Vaše práce vás nebaví nebo vám nevyhovuje. Přesto v ní zůstáváte, protože ve vás hlodají pochybnosti. Mám já vlastně co nabídnout? Vzali by mě vůbec někde? V hlavě si vytvoříte mýtus o sobě samých. Mýtus o tom, že nemá smysl se o něco snažit, když na to nemáte… Objevte, co je ve vás a pojmenujte … číst více

5 tipů, jak si v novém roce najít novou práci

Možná se vám to přes Vánoce „tak trochu“ rozleželo a rozhodli jste se pro změnu. Máme pár tipů, jak si v novém roce usnadnit cestu za lepší prací. 1. Jednodušší prohledávání nabídek Vytvořte si účet na Jobs.cz a kdykoliv k nám přijdete hledat práci, zůstaňte přihlášení. Díky tomu vám můžeme zobrazit relevantnější nabídky. Tu správnou práci tak … číst více