Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje nepřítomnost se ztratí.“ Jenže ono to není tak černobílé. Pokud nedorazíte bez omluvy na pohovor, riskujete problémy, až si časem budete hledat další práci.

Z diáře personalisty

Personalista, který vás pozve na pohovor, s vámi v domluvený čas počítá. Většinou si na vás vyhradí 30 až 60 minut. Pokud na domluvenou schůzku nedorazíte, v kalendáři mu vznikne „černá díra“.

Není to tak, že by si nenašel jinou práci. Den má ale pořád jen určitý počet pracovních hodin a personalista mohl tu hodinu, kterou měl strávit s vámi, nabídnout někomu jinému. A teď si představte, že se mu tato nepříjemnost stane dvakrát denně…

↑ Ach jo. Další uchazeč v řadě, který schůzku potvrdil, ale nedorazil.

» Aktuální nabídky: podívejte se, co firmy nabízejí

Co riskujete?

Naštváním personalisty to však v dnešní době rozhodně nekončí. Většina personalistů si poznámku o nespolehlivém kandidátovi zapíše do svého systému. Z toho plyne, že pokud se příště budete do této firmy hlásit na nějakou volnou pozici a opravdu o ni budete stát, tak na druhé straně může sedět člověk, který si vás bude pamatovat.

Respektive: u vašeho jména mu hned vyskočí poznámka, že jste minule bez omluvy nepřišli. A raději dá přednost někomu jinému.

K této situaci může v praxi dojít poměrně snadno. Už si nemusíte pamatovat, kam všude jste poslali CV (a nepřišli bez omluvy na pohovor). Nemluvě o tom, že jsou regiony nebo obory, kde nabídka volných pozic není tak široká, aby člověk mohl vybírat vždy jen z nových firem, u kterých nemá „škraloup“.

Proč je dobré se omluvit

Personalisté nejsou stroje a chápou, že jsou situace, kdy se schůzky zúčastnit nemůžete. Je však slušné se omluvit v co největším předstihu (ne pět minut po termínu schůzky).

Stačí krátký telefonát, e-mail nebo dokonce jen SMS zpráva. Nemusíte psát romány ani pohádky. S pravdou v této situaci dopadnete nejlépe. A je jedno, zda jste vzali lepší nabídku, „ukecali“ vás v bývalé práci nebo vám onemocnělo dítě.

Personalista pochopí, že jste dali přednost jiné nabídce a nechcete se s nimi v tuto chvíli setkat. Stejně tak pochopí nemoc nebo nehodu a nabídne vám jiný termín. Důležité je, aby měl informaci o tom, co se děje.  Komunikace je to nejlepší, co můžete udělat, a to i přes to, že se vám do ní moc nechce.

Když zavolají sami

V případě, že v danou chvíli nejste na domluveném místě, personalista vám s největší pravděpodobností zavolá a bude chtít vědět, co se stalo. Pokud telefon nezvednete nebo neodpovíte na zprávu, můžete si být jistí, že u vašeho jména v systému firmy přibude poznámka: nespolehlivý.

Ale zase ať „nepucujeme“ jen uchazeče. Samozřejmě potkáte i personalisty, kteří s lidmi nekomunikují, chodí na schůzky pozdě nebo vůbec nedorazí.  Česká republika je poměrně malý rybníček. Stále platí, že slušné chování pořád dělá dobrý dojem, a to u obou stran.

» Aktuální nabídky: podívejte se, co firmy nabízejí

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Personalistka radí, jak se co nejlíp připravit na pohovor

Štěstí přeje připraveným – hlavně u pohovoru. Velká část uchazečů však přípravu podcení. Nezjistí si, s kým se scházejí, čím přesně se firma zabývá, jaké má tento byznys výhody a úskalí. Nepřemýšlí o pozici, na kterou se hlásí. Pokud tedy chcete uspět v lovu na tu nejlepší práci, držte se následujících tipů. Sepsala je personalistka Tereza Valášková. … číst více

Odpovídejte na pohovoru jako nikdo jiný

Jak odpovídat na otázky personalistů tak, abyste zvýšili svoji šanci na úspěch a přitom si nemuseli nic vymýšlet? Praktické tipy „z druhé strany“ má pro vás personalistka Tereza Valášková. Jednoduše odpovězte, na co se ptají Paradoxně nejtěžší je pro uchazeče jednoduše odpovědět na položenou otázku. Každý přemýšlí, jak by zajímavě a hlavně komplexně odpověděl, a … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více