10 nejběžnějších chyb v životopise – máte je ve svém CV i vy?

Ať už novou práci aktivně hledáte nebo se zatím jen porozhlížíte, osvěžte si základní pravidla pro napsání životopisu. Je vaší vizitkou, shrnutím vašeho profesionálního života, tak ať vám udělá dobrou službu a neskončí v koši. Na první pohled by mělo být vidět kdo jste, co umíte.

 

IMG: Chyby v CV

 

1. Gramatika

Gramatické chyby a překlepy patří k nejčasnějším chybám v životopisech. V době automatických oprav textu se rychle může stát, že vám v životopise zůstane nějaká nesrovnalost. I když jste na češtinu machr, dejte svůj životopis před odesláním přečíst někomu dalšímu. Váš životopis musí být gramaticky a stylisticky správný, protože to je to první, co personalista vidí.

 

2. Emailová adresa

Možná se pyšníte tím, že svou emailovou adresu již vlastníme od střední školy a jste patřičně hrdí „dablici821“ nebo „robokopa12“. V oficiální komunikaci vám však může být na škodu. Ideální k rozesílání životopisu není ani váš aktuální firemní email. Založte si email ve tvaru jmeno.prijmeni (vaclav.novak).

 

3. Telefonní číslo

Může se to zdát jako banalita, ale několikrát si zkontrolujte telefonní číslo, které jste do životopisu napsali. Pravidelně se stává, že chybí nebo přebývá jedna číslice. Nemusíte psát deset kontaktů na mobil. Stačí jeden, ale pak na něm zvedejte neznámá čísla.

 

4. Neviditelné kontaktní údaje

Kontaktní údaje – email a telefonní číslo – uvádějte na viditelném místě životopisu. Ideálně na začátku pod jménem. Není nic příjemného hledat několik minut váš mobil nebo email v jiných dokumentech nebo databázích.

 

5. Zbytečné osobní informace

Datum narození, zdravotní stav, rodinný stav, informace o dětech a manželovi, náboženství, národnost a mnoho dalšího se v životopisech pravidelně objevuje. V životopise tyto informace zbytečně zabírají místo. Pokud některé z těchto informací budou pro personalistu klíčové, tak si je vyžádá.

 

6. Jeden univerzální životopis

Nespoléhejte na jeden univerzální životopis, který budete následujících pět let posílat na všechny inzeráty, které vás zaujmou. Vždy se snažte vypíchnout relevantní pracovní zkušenosti a dovednosti, které jsou v inzerátu požadovány. U některých můžete zabodovat i svými koníčky.

 

7. Fotka

Do životopisu svou fotografii dávat nemusíte. V případě, že se pro ni rozhodnete, vyberte profesionální. Fotky z oslavy narozenin, z dovolené nebo ze svatby do životopisu nepatří. Ideální je velikost pasové fotografie v horní části životopisu.

 

8. Na délce záleží

Slohovou prací na pět stran personalistu neoslníte. Čím delší a obsáhlejší životopis bude, tím je větší pravděpodobnost, že ho nikdo číst nebude. Neuvádějte dovednosti a schopnosti, které jsou již naprostou samozřejmostí (znalost internetu, Wordu, …). Zaměřte se na ty, které jsou specifické.  Celý váš životopis by se měl vejít na 1–2 strany.

 

9. Forma a formát

Méně v tomto případě znamená více. Zapomeňte na kreativní formátování a barevné písmo. Vyvarujte se klišé. Své pracovní zkušenosti popisujte v bodech, využívejte akční slovesa a klíčová slova (můžete je i zvýraznit). Životopis posílejte ideálně ve formátu PDF, tím zabráníte tomu, aby personalistovi „rozsypal“ a snížíte také jeho velikost.

 

10. Další nadbytečné informace

V životopisech se velmi často objevují informace, které by se měly objevit v motivačním dopise, dotazníku nebo až na osobním setkání. Jedná se např. o představy o pracovní době, finančním ohodnocení. Také informace o absolvování ZŠ, brigády na SŠ, když jste vystudovali VŠ a máte 5 let praxe je zbytečná. Soustřeďte se na nejdůležitější informace, které vás posunou k osobnímu/online setkání.

 

» Svůj životopis můžete poslat na některou z těchto nabídek práce

Další články k tématu

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více

Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat. Napište své Proč Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na … číst více

Já a moje značka (nejen CVčko)

Možná si říkáte, proč se vůbec osobním brandem – tedy tím, jak se prezentuji – zabývat, když za vás mluví vaše práce a výsledky. Ale bez toho abyste o nich daly vědět, o nich mnoho lidí vědět nebude. Téma osobního brandu v online prostředí nabývá na důležitosti posledních několik let. A v aktuální situaci, kdy … číst více