Zkušební doba: Lze ji krátit nebo prodlužovat?

Sjednání zkušební doby v pracovní smlouvě je běžnou praxí. Má však svá pravidla, která chrání zaměstnance i zaměstnavatele. Je například možné, aby zkušební doba měla jinou délku, než jsou obvyklé tři měsíce u řadových a šest měsíců u vedoucích pracovníků? Lze ji dodatečně prodloužit? A zkrátit?

Úspěšně jste absolvovali výběrové řízení a nový zaměstnavatel vám nabízí stálé místo. Možná trochu váháte, jestli ho přijmout. Bojíte se zejména zkušební doby. Kdybyste přišli ze dne na den o práci, byla by to velmi komplikovaná situace. Jak by to šlo tedy zařídit, aby se riziko náhlé ztráty zaměstnání snížilo?

Není to povinné

Zkušební doba nestojí na začátku pracovního poměru automaticky. Zaměstnanec a zaměstnavatel se na ni musejí dohodnout, ujednat si ji písemně v pracovní smlouvě, a to nejpozději v den nástupu do práce. Jestliže zkušební doba není v pracovní smlouvě zakotvena, nelze ji v dodatku k této smlouvě dojednat.

TIP: Nastoupili jste na nové místo, ale není to ono? Nezoufejte a zkuste věci přizpůsobit k obrazu svému. Přečtěte si, jak na to.

Zkušební doba navíc nesmí překročit tři měsíce u řadových a šest měsíců u vedoucích pracovníků (tj. těch, kteří organizují a kontrolují práci podřízených). Pokud by byla zkušební doba dojednána delší, než je zákonem povolené trvání, není zcela neplatná, ale „odehraje se“ pouze v limitu stanoveném zákonem.

Dohoda v mezích zákona

Kdybyste chtěli nastoupit do zaměstnání zcela bez zkušební doby nebo s kratší zkušební dobou, je to podle zákona možné, ale musí s tím souhlasit zaměstnavatel. Jestliže o vás bude hodně stát, možná na kratší než tříměsíční (resp. šestiměsíční) zkušební dobu přistoupí.

Připomeňme však, že zkušební doba, během níž může jak zaměstnanec tak zaměstnavatel zrušit bez udání důvodu pracovní poměr, slouží oběma stranám a podstatně zjednodušuje situaci, když vzájemná spolupráce některé z nich nevyhovuje.

Prodlužovat lze jen v určitých případech

Zákoník práce přímo zakazuje dodatečné smluvní prodlužování zkušební doby. Po uplynutí původně sjednané doby tedy nelze přikročit k jejímu navýšení, ani kdyby obě strany souhlasily. Prodloužit ji lze tedy pouze v těchto případech:

  •   celodenní překážky v práci  
  •   celodenní dovolená
  •   nemocenská

Tehdy si totiž nemohou strany řádně ověřit, zda jim spolupráce vyhovuje. O dny, během nichž nastane některá z výše uvedených situací, se zkušební doba prodlužuje.

Když přijde nemoc

Pokud jde o nemocenskou, je dobré vědět, že při jejím čerpání ve zkušební době nemůže zaměstnavatel pracovní poměr se zaměstnancem zrušit prvních 14 dní, ale později už ano. Pokud se tedy nemůžete do práce po dvou týdnech vrátit a zaměstnavatel váš pracovní poměr po této lhůtě zruší, nic s tím nenaděláte.

Krátit se může

Jestliže prodlužování zkušební doby zákon nepřipouští, zkracování ano. Pokud mají obě strany jasno ještě před uplynutím původně sjednané zkušební doby, mohou ji smluvně (na základě vzájemné dohody) dodatečně zkrátit.

Hledáte skvělé místo? Na Jobs.cz najdete desetitisíce skvělých nabídek. 

 

Další články k tématu

Nárok na dovolenou a jak jej vypočítat

Dovolená bezesporu patří mezi nejoblíbenější zaměstnanecké výhody. Následující článek vás seznámí s pravidly jejího vzniku, čerpání a souvisejících otázek. Právo na dovolenou vám vzniká, pokud vykonáváte práci v pracovním poměru, tj. na základě pracovní smlouvy. Dovolená vám náleží, ať pracujete na plný, nebo částečný pracovní úvazek. Pokud se zaměstnavatelem spolupracujete na základě DPP a DPČ, nemáte ze … číst více

Mějte jasno: co je a není diskriminace při náboru

Pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou a vzniká dnem, který byl ve smlouvě sjednán jako den nástupu do práce. Samotnému sjednání pracovního poměru zaměstnavatele s určitým zaměstnancem však většinou předchází výběrové řízení. Celý proces začíná obvykle tím, že zaměstnavatel zveřejní nabídku práce. A již zde může dojít k diskriminaci. Z výzkumu ombudsmana vyplývá, že diskriminujících … číst více

Temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny zní dost rozumně, a tak není těžké jim podlehnout. Ano, … číst více

Každý den přibývá tisícovka pozic. 5 tipů, jak se v nich zorientovat a najít si skvělý job

Poptávka firem po nových zaměstnancích je stále vysoká. Na Jobs.cz přibývá každý den asi 1000 nových inzerátů. Můžete si je vytřídit, případně využít další sadu nástrojů, které vám pomohou najít si práci podle svých představ.   1. Nechte si ukázat nejčerstvější nabídky Při „nefiltrovaném“ hledání se můžou nové inzeráty ztratit mezi těmi staršími, které už … číst více