Temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny zní dost rozumně, a tak není těžké jim podlehnout. Ano, něco na nich je, ale můžete kvůli nim hodně ztratit.

1. Dát výpověď je neúspěch

Co našeptává temná síla: Možná bych to měl ještě vydržet. Skousnout, že musím dělat něco, co mě nebaví. Obrnit se proti arogantním kolegům. Přece nemůžu změnit práci už po dvou letech! Budu vypadat jako neschopný fluktuant.

Už neplatí, že čím déle v jedné práci vydržíme, tím pro naši reputaci lépe. Dnešní dvacátníci a třicátníci za život vystřídají 15 až 20 zaměstnání, zjistil průzkum amerického úřadu práce. Čas od času prostě každý dospěje k tomu, že podá z nějakého důvodu výpověď. A zdaleka nemusí jít jen o cestu za lepším platem nebo vyšší pozicí. Co třeba snaha zachovat si sebeúctu, protože se nechci dál trápit v nevyhovující práci?

Podání výpovědi určitě dobře zvažte. Nepodlehněte však dojmu, že vaše hodnota na trhu práce se odvíjí od toho, jak dlouho někde vydržíte.

2. No a co, vždyť se můžu realizovat jinde

Co našeptává temná síla: Jóga. Fitko. Kurzy vaření… V životě je přece tolik oblastí, kterým se dá věnovat! Nevadí, že mám blbou práci. Nějak to tam těch 40 hodin týdně překlepu a pak si můžu dělat, co chci.

Dlouhodobá nespokojenost může vyústit v rezignaci. Proč je nebezpečná? Protože pak v práci děláte jen to nejnutnější. Nerozvíjíte se. Myslíte si, jak to máte pod kontrolou, ale ve skutečnosti si jen budujete pozici člověka, který je snadno nahraditelný.

Posledních pár let se české ekonomice daří a firmy každý měsíc hledají desítky tisíc nových kolegů. Jenže to nemusí vydržet věčně. Co když přijde další krize? Pak bude mít obrovskou výhodu každý, za kým stojí konkrétní výsledky.

Je super, pokud má člověk koníčky a umí si naplnit volný čas. To ale může i bez toho, aniž by musel zahnívat v práci, kterou nesnáší.

3. Hledání práce bude strašně náročné

Co našeptává temná síla: Když chcete změnit telefonního operátora nebo banku, příslušné instituce toho spoustu zařídí za vás. Nebyla by paráda, kdyby to tak fungovalo i při změně práce? Někdo by za nás napsal životopis, obešel pohovory a pak nám jen zavolal, kdy a kam máme nastoupit.

Je pravda, že shánění nové práce může být náročné na čas i energii. Jenže na druhou stranu: když jde něco moc snadno, lidé si toho neváží. Homo sapiens má prostě už od takovou nevděčnou povahu.

Tip: V dnešní době si můžete hledání práce usnadnit. Založte si agenta Jobs.cz, který bude inzeráty pročesávat za vás a upozorní vás i na nabídky, které byste pravděpodobně sami neobjevili.

4. Počkám, až Pepík dostuduje

Co našeptává temná síla: Vydržím tu ještě rok nebo dva, pak chci jít stejně na mateřskou. Našeho Pepíka vzali na školu – tak přece nebudu měnit práci. Máme čerstvě hypotéku a potřebujeme nejdřív našetřit na horší časy.

Tohle jsou časté důvody, proč změnu odkládáme na neurčito. Dost možná je současná práce jediná stabilní věc, kterou teď životě máme, a tak si ji chceme udržet. To se samozřejmě dá pochopit. Problém je, pokud se za tyto důvody začneme schovávat. Protože vždycky je možné ještě počkat, nejdřív něco dořešit, vyhlížet ideální okamžik. To nás však zbavuje odvahy.

Určité životní situace mohou naši ochotu měnit práci blokovat, ale jiné ji naopak nenásilně rozpohybovat. Skvělým motorem je třeba podporující partner, kterému záleží na tom, abychom byli v práci spokojení a netrápili se na místě, které nám nesedí. Nebo narození dítěte – najednou nedává smysl trávit v kanceláři 12 hodin denně.

Je čas změnit práci?      Zobrazit nabídky

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Firmy, které chápou, že kromě práce máte i rodinu

„Máte, nebo plánujete děti?“ Tato otázka, bez ohledu na svou nevhodnost, v minulosti padala na pohovorech celkem běžně. Dnes jsou to spíš uchazeči, kdo se personalistů ptají: mám rodinu, můžu si u vás nějak upravit pracovní dobu? „Podezřelý“ táta od rodiny Michalovi je 37, má ženu a dvě děti. Dřív pracoval pro velkou mezinárodní společnost … číst více

Změnit práci a být šťastnější? Jde to i po 15 letech praxe

Hlas přírody člověku káže, aby se bál neznámého. Často je to strach, co nás drží ve špatné práci. Začít od nuly se ale dá i po mnoha letech praxe. Třeba v úplně jiném oboru. Nebo v jiném městě. Ze spořitelny do školky Andrea dělala dlouhé roky úvěry ve stavební spořitelně. Její život se kolem úvěrů … číst více

Jak poznáte, že se vám v nové práci bude líbit

Personalisté mají nos na to, jak poznat nejlepšího uchazeče. Ale jak poznáte vy, že se vám v dané firmě bude dobře pracovat, navíc když v ní strávíte maximálně hodinu, a to ještě v jedné kanceláři? Dali jsme dohromady pár tipů, jak si udělat pestřejší obrázek. Náplň práce: co vlastně budete dělat? Připadá vám, že tohle … číst více

4 věci, které rozhodují, zda jste v práci šťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? ↑ Proč nadále zůstávat v práci, kde vás štve už úplně všechno? 1. Otravní … číst více