Temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny zní dost rozumně, a tak není těžké jim podlehnout. Ano, něco na nich je, ale můžete kvůli nim hodně ztratit.

1. Dát výpověď je neúspěch

Co našeptává temná síla: Možná bych to měl ještě vydržet. Skousnout, že musím dělat něco, co mě nebaví. Obrnit se proti arogantním kolegům. Přece nemůžu změnit práci už po dvou letech! Budu vypadat jako neschopný fluktuant.

Už neplatí, že čím déle v jedné práci vydržíme, tím pro naši reputaci lépe. Dnešní dvacátníci a třicátníci za život vystřídají 15 až 20 zaměstnání, zjistil průzkum amerického úřadu práce. Čas od času prostě každý dospěje k tomu, že podá z nějakého důvodu výpověď. A zdaleka nemusí jít jen o cestu za lepším platem nebo vyšší pozicí. Co třeba snaha zachovat si sebeúctu, protože se nechci dál trápit v nevyhovující práci?

Podání výpovědi určitě dobře zvažte. Nepodlehněte však dojmu, že vaše hodnota na trhu práce se odvíjí od toho, jak dlouho někde vydržíte.

↑ Stůj a nikam nechoď! Hlavně ne do nové práce.

2. No a co, vždyť se můžu realizovat jinde

Co našeptává temná síla: Jóga. Fitko. Kurzy vaření… V životě je přece tolik oblastí, kterým se dá věnovat! Nevadí, že mám blbou práci. Nějak to tam těch 40 hodin týdně překlepu a pak si můžu dělat, co chci.

Dlouhodobá nespokojenost může vyústit v rezignaci. Proč je nebezpečná? Protože pak v práci děláte jen to nejnutnější. Nerozvíjíte se. Myslíte si, jak to máte pod kontrolou, ale ve skutečnosti si jen budujete pozici člověka, který je snadno nahraditelný.

Posledních pár let se české ekonomice daří a firmy každý měsíc hledají desítky tisíc nových kolegů. Jenže to nemusí vydržet věčně. Co když přijde další krize? Pak bude mít obrovskou výhodu každý, za kým stojí konkrétní výsledky.

Je super, pokud má člověk koníčky a umí si naplnit volný čas. To ale může i bez toho, aniž by musel zahnívat v práci, kterou nesnáší.

3. Hledání práce bude strašně náročné

Co našeptává temná síla: Když chcete změnit telefonního operátora nebo banku, příslušné instituce toho spoustu zařídí za vás. Nebyla by paráda, kdyby to tak fungovalo i při změně práce? Někdo by za nás napsal životopis, obešel pohovory a pak nám jen zavolal, kdy a kam máme nastoupit.

Je pravda, že shánění nové práce může být náročné na čas i energii. Jenže na druhou stranu: když jde něco moc snadno, lidé si toho neváží. Homo sapiens má prostě už od takovou nevděčnou povahu.

Tip: V dnešní době si můžete hledání práce usnadnit. Založte si agenta Jobs.cz, který bude inzeráty pročesávat za vás a upozorní vás i na nabídky, které byste pravděpodobně sami neobjevili.

4. Počkám, až Pepík dostuduje

Co našeptává temná síla: Vydržím tu ještě rok nebo dva, pak chci jít stejně na mateřskou. Našeho Pepíka vzali na školu – tak přece nebudu měnit práci. Máme čerstvě hypotéku a potřebujeme nejdřív našetřit na horší časy.

Tohle jsou časté důvody, proč změnu odkládáme na neurčito. Dost možná je současná práce jediná stabilní věc, kterou teď životě máme, a tak si ji chceme udržet. To se samozřejmě dá pochopit. Problém je, pokud se za tyto důvody začneme schovávat. Protože vždycky je možné ještě počkat, nejdřív něco dořešit, vyhlížet ideální okamžik. To nás však zbavuje odvahy.

Určité životní situace mohou naši ochotu měnit práci blokovat, ale jiné ji naopak nenásilně rozpohybovat. Skvělým motorem je třeba podporující partner, kterému záleží na tom, abychom byli v práci spokojení a netrápili se na místě, které nám nesedí. Nebo narození dítěte – najednou nedává smysl trávit v kanceláři 12 hodin denně.

Je čas změnit práci?      Zobrazit nabídky

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Psycholog: Tyto signály říkají, že je lepší změnit práci

Změnit kariéru se lidé často bojí. Raději zůstávají v práci, která jim nevyhovuje. Zeptali jsme se brněnského psychologa Tomáše Kvapilíka, kdy má cenu o změně kariéry uvažovat a jak ji zvládnout co nejlépe. Kdy má smysl začít uvažovat o změně povolání? Když se nejméně oblíbeným obdobím v týdnu stává nedělní večer a pondělní ráno. Pokud právě v těchto … číst více

Jak si zničit život: běžte za svou vášní

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí, tvrdí nám různé populární příručky a koučové. Calwin Newport, profesor z georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. napsal knihu, která tvrdí opak. Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a možná i zbankrotujete. Radši se naučte milovat, co děláte a … číst více

Změnit práci a být šťastnější? Jde to i po 15 letech praxe

Hlas přírody člověku káže, aby se bál neznámého. Často je to strach, který nás drží ve špatné práci. Začít od nuly se ale dá i po mnoha letech praxe. Třeba v úplně jiném oboru. Nebo v jiném městě. Přečtěte si příběh Andrey, která to dokázala. No jo, jenže já nic jiného neumím… Andrea dělala dlouhé … číst více

Nevzali mě... Jak se oklepat z odmítnutí?

Vypadalo to nadějně. Probojovali jste se do závěrečného kola, jenže firma nakonec vybrala někoho jiného. Odmítnutí samozřejmě zamrzí. Hlavně proto, že v téhle fázi vám už nejspíš na té nové práci začalo dost záležet. Svět se však točí dál. Přečtěte si, jak se z toho oklepat. Neberte si to osobně Prostě to nevyšlo – a … číst více