Víme, proč se ghosting nevyplácí ani při randění, ani při náboru

Ghosting – situace, kdy se někdo najednou odmlčí z komunikace bez vysvětlení a „zmizí“ jako duch, je známá spíš z oblasti randění. Podobně se však může vytratit kandidát nebo i firma během náborového řízení. Ghosting pokud možno neprovozujte, zaděláváte si tak na potíže v budoucnu. To samé ale platí i pro zaměstnavatele.

Buďte k zastižení

Je to první krok k úspěchu. Zní to jednoduše, ale podle náborářů klidně pět lidí z deseti někam pošle svůj životopis, ale potom, když je chce zaměstnavatel kontaktovat, nezvedají telefon. Takže pošlete-li někam svoje CV, odpovídejte i na volání z neznámého čísla. Pravděpodobně to budou firmy.

 

 Chci si najít skvělou práci

 

A pokud telefon nemůžete zrovna zvednout, volejte zpět v nejkratší možné době nebo pošlete zprávu, kdy budete k zastižení. Pracovní trh se sice opět ocitá v situaci, kdy jsou kandidáti při hledání místa méně aktivní, ale na to se nedá hřešit. Jestliže se neozvete, náborář dá pravděpodobně šanci dalšímu uchazeči v pořadí. Propásnout svou příležitost je velká škoda.

 

TIP: Někdy je těžké být potenciálním zaměstnavatelům k dispozici, zvlášť když člověk shání práci při zaměstnání. Přečtěte si, jak si v tom případě hledání nového místa zorganizovat.

 

Včas se omluvte

Se zaměstnavatelem komunikujte i v případě, že nemůžete či už nechcete přijít na schůzku. Nebo třeba nehodláte vypracovat zadání, které jste na zkoušku dostali. Nedostavit se bez omluvy na pohovor je krajně neslušné. Navíc v dnešní době nejrůznějších informačních systémů, které náborářům pomáhají kandidáty evidovat a třídit, si personalista snadno udělá u neslušně jednajícího uchazeče ne zrovna lichotivou poznámku.  

Teď je vám to možná jedno, protože jste dostali místo jinde, ale nikdy nevíte, kdy se budete ve firmě, které jste dali bez omluvy sbohem, ucházet opět o místo. Platí to hlavně v regionech, kde je omezený počet zaměstnavatelů.

Omluvit se je nejlepší dostatečně dopředu, volat v den pohovoru je přípustné pouze v případě nenadálé události. Nespoléhejte na to, že náboráři mají jeden pohovor za druhým a vy se v tom schováte. Zvlášť pokud budete chtít jiný termín schůzky. Už byste ho nemuseli dostat.

 

Odstupujete? Řekněte to včas

Zrovna tak personalista ocení, když ho budete během výběrového řízení informovat, že odstupujete. Díky tomu bude vědět, že s vámi nemá protentokrát počítat, ale také, že jste s ním jednali na rovinu. A to se může vždycky hodit.

Opak – kdy vás personalista nahání, ale vy mu nezvedáte jako správný duch telefon, je opět krajně nežádoucí a může to mít neblahé následky v budoucnu. Vrcholem neslušnosti a neférovosti je „plácnout si“ s novým zaměstnavatelem a pak nepřijít bez jakéhokoliv „varování“ druhé strany první den do práce.

 

Míč na straně firem

Abychom byli spravedliví, je třeba přiznat, že na duchy si hrají  i někteří zaměstnavatelé. To je pro každého kandidáta také velmi nepříjemná situace, když neví, na čem je. Trvá-li to po odeslání CV déle než dva týdny, bez rozpaků zavolejte na uvedené číslo (není-li, tak napište alespoň email) a zeptejte se, jestli vaše materiály dorazily v pořádku a kdy můžete očekávat nějakou reakci. Zkrátka se připomeňte. Ale slušně.  

To samé platí, jestliže firma přestala reagovat v dalších fázích náboru, například po pohovoru nebo po zaslání vypracovaného úkolu. Ostatně seriózní firmy uchazeče informují, kdy má asi tak očekávat jejich reakci. A slibované termíny dodržují.

 

Dodržet dekorum

Jestliže se oddává ghostingu firma, tedy dlouho se neozývá, nebo dokonce na uvedeném čísle nikdo nezvedá telefon, případně nereaguje na vaše dotazy emailem, kazí si pověst. Není to správné jednání, ale dávat jim to najevo pomocí emocionálně barvitých výlevů, ať přímo do telefonu, nebo písemnou formou, také není vhodný přístup. I nesouhlas nebo kritika by měly mít určitou úroveň.

Budiž povzbuzením, že firmy nyní potřebují zaměstnance jako sůl. Navíc řada z nich si uvědomuje, že si nekomunikováním s uchazeči škodí. Takže si na ghosting dávají pozor.

Jestli vám neodpovídají, místo rozčilování raději odpovězte na další nabídky. Na Jobs.cz jich máme pořád obrovské množství a vy máte skvělou šanci najít si mezi nimi skvělý job.  

 

 

Další články k tématu

Napište svůj životopis jako příběh. Můžete vyzkoušet i různé „žánry“

5 minut čtení Životopisů chodí do firem kvanta. Jejich autoři mají na zaujetí personalisty jen několik okamžiků. Během nich by měl náborář z vašeho CV pochopit, kdo jste, kam jste dospěli a kam směřujete teď. To není zrovna málo. Jak toho dosáhnout? Zkuste nad svým CV přemýšlet jako nad příběhem, kterým o sobě někomu vyprávíte. … číst více

Jaro je tu a s ním i čas upravit své CV pro nové příležitosti

Nehodící se škrtněte. Toto doporučení z formulářů se hodí i při psaní životopisu. Není potřeba do něj uvádět úplně všechny vaše zkušenosti, ale jenom ty, které jsou pro tu kterou pozici relevantní. A také používat ta správná klíčová slova. Která to jsou? To se dozvíte v samotném inzerátu. Proto je nutné nejprve důkladně rozumět tomu, … číst více

Víte, jak výrazně zvýšit svou šanci získat skvělou práci? Založte si u nás profil

Máte na Jobs.cz svůj profil? A mohli bychom ho vidět? Ne? To je škoda. Ať už totiž sháníte práci intenzivně, nebo se po nových nabídkách díváte spíš sem tam, vyplatí se vám založit si u nás profil. Velmi vám to pomůže najít skvělé místo. Jak na to a jaké to má výhody, jsme pro vás … číst více

Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů. 1. Šroubované věty Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. … číst více