Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů.

1. Šroubované věty

Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. Při psaní se držte spisovné češtiny. A ideální délka? Polovina normostrany bohatě stačí.

Čím jasnější vyjádření napíšete, tím přehlednější dopis pro personalistu bude. Proto se vyvarujte dlouhých souvětí a šroubovaných vět:

 • Jsem připravena zodpovědět Vám jakékoli dotazy týkající se mých pracovních zkušeností, osobních kvalit a všeho dalšího u pohovoru.
 • Věřím, že jsem nejvhodnějším kandidátem pro inzerovanou pozici a bude mi potěšením, pozvete-li mě laskavě k osobnímu pohovoru.
 • Bylo by mi ctí a převelikým potěšením, moci na kratší nebo třeba i delší dobu nahlédnout do kolektivu Vaší profesionální kanceláře a doplnit si tak praktické znalosti a zkušenosti.
 • V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se prosím na mě neváhejte kdykoliv (třeba i v noci) obrátit, velice rád Vám je všechny zodpovím.

Co napsat místo toho?

V závěru motivačního dopisu se zkrátka nepouštějte do slohových cvičení a pište v jednoduchých větách. Ideálně něco ve smyslu: V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

↑ „Bylo by mi ctí a převelikým potěšením…“ Hmmm, tudy cesta nevede.

2. Vyumělkované obraty

Jako pěst na oko působí „přeumělkované“ obraty, které se nejčastěji objevují v oslovení a rozloučení:

 • V dokonalé úctě,
 • Velevážená paní magistro,
 • Do té doby se těším na Vaši odpověď a zůstávám s vroucím pozdravem.
 • Budu se těšit na Vaši pozitivní odpověď, ať už je jakákoli.
 • Pokorně prosím o osobní setkání, abychom probrali všechny detaily mého C.V. a to, na jakou pozici bych k Vám mohl nastoupit.

Co napsat místo toho?

Pro firmu jste přece rovnocenným partnerem a nemusíte přece o práci škemrat. Používejte jednoduché obraty, které dávají smysl a nejsou zastaralé nebo slangové:

 • Vážená paní Dvořáková,
 • S pozdravem

3. Snaha prozradit na sebe úplně všechno

Nemusíte se kompletně odhalit na dvaceti řádcích. Zkuste si představit, jak mohou některá „doznání“ na druhého člověka působit. V motivačním dopise není třeba psát P. S. nebo dodávat, že píšete ze služební cesty:

 • V aktuálním zaměstnání jsem relativně spokojen, ale láká mě zkusit něco jiného.
 • Pisu z tabletu z prac. cesty za klientem a tak mi chybi interpunkce, moc prosim o prominuti.
 • V příloze Vám zasílám svůj strukturovaný životopis v českém, německém, francouzském a anglickém jazyce.
 • Ospravedlňujem sa za prípadné duplikovanie požiadavky, nakoľko prvotne sa obdobný e-mail mojou chybou zatúlal do e-mailovej schránky.

Co napsat místo toho?

Popřemýšlejte, co je pro firmu důležité, a to vypíchněte. Cílem motivačního dopisu je vzbudit na druhé straně chuť setkat se s vámi osobně. Dvakrát si promyslete, zda motivační dopis pár hodin nepočká, než ho poslat s informacemi o tom, že jste na služební cestě a nemáte českou klávesnici.

Pár rad závěrem

 • Stokrát opakovaná rada, která zní všude. Piště průvodní dopis tak, aby v něm nebyly gramatické chyby. Text průvodního dopisu je vaše vizitka, a proto ho napište tak, abyste se za něj nemuseli stydět.
 • Zbytečně se nepouštějte do dlouhých, nepřehledných souvětí. Čleňte text do odstavců a nechte si ho zkontrolovat někým, kdo češtině rozumí.
 • Nezapomeňte motivační dopis přizpůsobit konkrétní firmě a dané pozici, protože každá firma hledá jiného kandidáta. Pokud už dopis kopírujete, tak se přesvědčte, jaké společnosti je adresován. Pokud pošlete do firmy e-mail s hlavičkou konkurence, moc bodů vám to nepřidá.

» Takhle vypadá motivační dopis, který opravdu zaujme

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Konplan láká vývojáře: pojďte k nám vyvíjet nervový systém

Druhé kolo pohovoru může vypadat i tak, že vás vezmou k zákazníkovi a vy si novou práci osaháte napřímo. Tímto způsobem nové kolegy vybírá firma Konplan v Plzni. Zrovna teď hledá několik vývojářů do Plzně a PLC programátora, kterého bude vysílat do různých zemí. „Hledáme zkušené lidi s alespoň pětiletou praxí,“ říká Lena Vajdová, HR manažerka Konplanu. Kromě … číst více

3 tipy, jak mít při hledání práce mnohem víc na výběr

Firmy teď nabírají tisíce lidí a vystavují nejvíce nabídek za posledních šest let. Možná ale máte pocit, že zrovna ve vaší profesi to nijak slavné není. Nechte si od nás poradit pár triků, jak při hledání práce získat víc na výběr. Lidé, kteří (se) změnili Nejspíš už jste slyšeli nebo četli příběhy lidí, kteří radikálně … číst více