Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů.

1. Šroubované věty

Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. Při psaní se držte spisovné češtiny. A ideální délka? Polovina normostrany bohatě stačí.

Čím jasnější vyjádření napíšete, tím přehlednější dopis pro personalistu bude. Proto se vyvarujte dlouhých souvětí a šroubovaných vět:

 • Jsem připravena zodpovědět Vám jakékoli dotazy týkající se mých pracovních zkušeností, osobních kvalit a všeho dalšího u pohovoru.
 • Věřím, že jsem nejvhodnějším kandidátem pro inzerovanou pozici a bude mi potěšením, pozvete-li mě laskavě k osobnímu pohovoru.
 • Bylo by mi ctí a převelikým potěšením, moci na kratší nebo třeba i delší dobu nahlédnout do kolektivu Vaší profesionální kanceláře a doplnit si tak praktické znalosti a zkušenosti.
 • V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se prosím na mě neváhejte kdykoliv (třeba i v noci) obrátit, velice rád Vám je všechny zodpovím.

Co napsat místo toho?

V závěru motivačního dopisu se zkrátka nepouštějte do slohových cvičení a pište v jednoduchých větách. Ideálně něco ve smyslu: V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

↑ „Bylo by mi ctí a převelikým potěšením…“ Hmmm, tudy cesta nevede.

2. Vyumělkované obraty

Jako pěst na oko působí „přeumělkované“ obraty, které se nejčastěji objevují v oslovení a rozloučení:

 • V dokonalé úctě,
 • Velevážená paní magistro,
 • Do té doby se těším na Vaši odpověď a zůstávám s vroucím pozdravem.
 • Budu se těšit na Vaši pozitivní odpověď, ať už je jakákoli.
 • Pokorně prosím o osobní setkání, abychom probrali všechny detaily mého C.V. a to, na jakou pozici bych k Vám mohl nastoupit.

Co napsat místo toho?

Pro firmu jste přece rovnocenným partnerem a nemusíte přece o práci škemrat. Používejte jednoduché obraty, které dávají smysl a nejsou zastaralé nebo slangové:

 • Vážená paní Dvořáková,
 • S pozdravem

3. Snaha prozradit na sebe úplně všechno

Nemusíte se kompletně odhalit na dvaceti řádcích. Zkuste si představit, jak mohou některá „doznání“ na druhého člověka působit. V motivačním dopise není třeba psát P. S. nebo dodávat, že píšete ze služební cesty:

 • V aktuálním zaměstnání jsem relativně spokojen, ale láká mě zkusit něco jiného.
 • Pisu z tabletu z prac. cesty za klientem a tak mi chybi interpunkce, moc prosim o prominuti.
 • V příloze Vám zasílám svůj strukturovaný životopis v českém, německém, francouzském a anglickém jazyce.
 • Ospravedlňujem sa za prípadné duplikovanie požiadavky, nakoľko prvotne sa obdobný e-mail mojou chybou zatúlal do e-mailovej schránky.

Co napsat místo toho?

Popřemýšlejte, co je pro firmu důležité, a to vypíchněte. Cílem motivačního dopisu je vzbudit na druhé straně chuť setkat se s vámi osobně. Dvakrát si promyslete, zda motivační dopis pár hodin nepočká, než ho poslat s informacemi o tom, že jste na služební cestě a nemáte českou klávesnici.

Pár rad závěrem

 • Stokrát opakovaná rada, která zní všude. Piště průvodní dopis tak, aby v něm nebyly gramatické chyby. Text průvodního dopisu je vaše vizitka, a proto ho napište tak, abyste se za něj nemuseli stydět.
 • Zbytečně se nepouštějte do dlouhých, nepřehledných souvětí. Čleňte text do odstavců a nechte si ho zkontrolovat někým, kdo češtině rozumí.
 • Nezapomeňte motivační dopis přizpůsobit konkrétní firmě a dané pozici, protože každá firma hledá jiného kandidáta. Pokud už dopis kopírujete, tak se přesvědčte, jaké společnosti je adresován. Pokud pošlete do firmy e-mail s hlavičkou konkurence, moc bodů vám to nepřidá.

» Takhle vypadá motivační dopis, který opravdu zaujme

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

10 věcí, které dělají úspěšní uchazeči jinak

Brousili jste si zuby na slibné místo, připravovali se na výběrové řízení jako diví a příležitost ukázat, co umíte, nakonec dostal někdo jiný. Lámete si hlavu, čím to je? Možná rozhodly zdánlivé detaily. Přečtěte si, čím se odlišují lidé, kteří vyhrávají ta nejlepší pracovní místa. » 3 minuty čtení « ↑ I při hledání práce … číst více

Proč se dívat po inzerátech, i když jste v práci spokojení

Na první pohled to nedává smysl: jsem spokojený, tak nekoukám přes plot. Ukážeme vám, proč se vyplatí občas podívat sem, i když si myslíte, že teď máte skvělou práci. » 2 minuty čtení « ↑ Lepší kariéru si zasloužíte už teď. Nečekejte, až vás ubije stereotyp. Je to normální 45 % Američanů v nedávném průzkumu náborové … číst více

IKEA na Profesia Days ukáže, jak se ve firmě uplatnit

Začít jako prodavač, pak se stát vedoucím oddělení služeb zákazníků a nakonec řídit celý obchodní dům. To je jeden ze skutečných kariérních příběhů lidí, které můžete ve společnosti IKEA potkat. Stačí mít zájem o svou práci, chtít na sobě neustále pracovat a my vám pomůžeme růst. Přijďte se přesvědčit 12. a 13. října na veletrh Profesia … číst více