Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů.
1. Šroubované věty
Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. Při psaní se držte spisovné češtiny. A ideální délka? Polovina normostrany bohatě stačí.
Čím jasnější vyjádření napíšete, tím přehlednější dopis pro personalistu bude. Proto se vyvarujte dlouhých souvětí a šroubovaných vět:
- Jsem připravena zodpovědět Vám jakékoli dotazy týkající se mých pracovních zkušeností, osobních kvalit a všeho dalšího u pohovoru.
- Věřím, že jsem nejvhodnějším kandidátem pro inzerovanou pozici a bude mi potěšením, pozvete-li mě laskavě k osobnímu pohovoru.
- Bylo by mi ctí a převelikým potěšením, moci na kratší nebo třeba i delší dobu nahlédnout do kolektivu Vaší profesionální kanceláře a doplnit si tak praktické znalosti a zkušenosti.
- V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se prosím na mě neváhejte kdykoliv (třeba i v noci) obrátit, velice rád Vám je všechny zodpovím.
Co napsat místo toho?
V závěru motivačního dopisu se zkrátka nepouštějte do slohových cvičení a pište v jednoduchých větách. Ideálně něco ve smyslu: V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.
↑ „Bylo by mi ctí a převelikým potěšením…“ Hmmm, tudy cesta nevede.
2. Vyumělkované obraty
Jako pěst na oko působí „přeumělkované“ obraty, které se nejčastěji objevují v oslovení a rozloučení:
- V dokonalé úctě,
- Velevážená paní magistro,
- Do té doby se těším na Vaši odpověď a zůstávám s vroucím pozdravem.
- Budu se těšit na Vaši pozitivní odpověď, ať už je jakákoli.
- Pokorně prosím o osobní setkání, abychom probrali všechny detaily mého C.V. a to, na jakou pozici bych k Vám mohl nastoupit.
Co napsat místo toho?
Pro firmu jste přece rovnocenným partnerem a nemusíte přece o práci škemrat. Používejte jednoduché obraty, které dávají smysl a nejsou zastaralé nebo slangové:
- Vážená paní Dvořáková,
- S pozdravem
3. Snaha prozradit na sebe úplně všechno
Nemusíte se kompletně odhalit na dvaceti řádcích. Zkuste si představit, jak mohou některá „doznání“ na druhého člověka působit. V motivačním dopise není třeba psát P. S. nebo dodávat, že píšete ze služební cesty:
- V aktuálním zaměstnání jsem relativně spokojen, ale láká mě zkusit něco jiného.
- Pisu z tabletu z prac. cesty za klientem a tak mi chybi interpunkce, moc prosim o prominuti.
- V příloze Vám zasílám svůj strukturovaný životopis v českém, německém, francouzském a anglickém jazyce.
- Ospravedlňujem sa za prípadné duplikovanie požiadavky, nakoľko prvotne sa obdobný e-mail mojou chybou zatúlal do e-mailovej schránky.
Co napsat místo toho?
Popřemýšlejte, co je pro firmu důležité, a to vypíchněte. Cílem motivačního dopisu je vzbudit na druhé straně chuť setkat se s vámi osobně. Dvakrát si promyslete, zda motivační dopis pár hodin nepočká, než ho poslat s informacemi o tom, že jste na služební cestě a nemáte českou klávesnici.
Pár rad závěrem
- Stokrát opakovaná rada, která zní všude. Piště průvodní dopis tak, aby v něm nebyly gramatické chyby. Text průvodního dopisu je vaše vizitka, a proto ho napište tak, abyste se za něj nemuseli stydět.
- Zbytečně se nepouštějte do dlouhých, nepřehledných souvětí. Čleňte text do odstavců a nechte si ho zkontrolovat někým, kdo češtině rozumí.
- Nezapomeňte motivační dopis přizpůsobit konkrétní firmě a dané pozici, protože každá firma hledá jiného kandidáta. Pokud už dopis kopírujete, tak se přesvědčte, jaké společnosti je adresován. Pokud pošlete do firmy e-mail s hlavičkou konkurence, moc bodů vám to nepřidá.
» Takhle vypadá motivační dopis, který opravdu zaujme
Tereza Houštecká