Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů.

1. Šroubované věty

Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. Při psaní se držte spisovné češtiny. A ideální délka? Polovina normostrany bohatě stačí.

Čím jasnější vyjádření napíšete, tím přehlednější dopis pro personalistu bude. Proto se vyvarujte dlouhých souvětí a šroubovaných vět:

 • Jsem připravena zodpovědět Vám jakékoli dotazy týkající se mých pracovních zkušeností, osobních kvalit a všeho dalšího u pohovoru.
 • Věřím, že jsem nejvhodnějším kandidátem pro inzerovanou pozici a bude mi potěšením, pozvete-li mě laskavě k osobnímu pohovoru.
 • Bylo by mi ctí a převelikým potěšením, moci na kratší nebo třeba i delší dobu nahlédnout do kolektivu Vaší profesionální kanceláře a doplnit si tak praktické znalosti a zkušenosti.
 • V případě jakýchkoliv doplňujících dotazů se prosím na mě neváhejte kdykoliv (třeba i v noci) obrátit, velice rád Vám je všechny zodpovím.

Co napsat místo toho?

V závěru motivačního dopisu se zkrátka nepouštějte do slohových cvičení a pište v jednoduchých větách. Ideálně něco ve smyslu: V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

↑ „Bylo by mi ctí a převelikým potěšením…“ Hmmm, tudy cesta nevede.

2. Vyumělkované obraty

Jako pěst na oko působí „přeumělkované“ obraty, které se nejčastěji objevují v oslovení a rozloučení:

 • V dokonalé úctě,
 • Velevážená paní magistro,
 • Do té doby se těším na Vaši odpověď a zůstávám s vroucím pozdravem.
 • Budu se těšit na Vaši pozitivní odpověď, ať už je jakákoli.
 • Pokorně prosím o osobní setkání, abychom probrali všechny detaily mého C.V. a to, na jakou pozici bych k Vám mohl nastoupit.

Co napsat místo toho?

Pro firmu jste přece rovnocenným partnerem a nemusíte přece o práci škemrat. Používejte jednoduché obraty, které dávají smysl a nejsou zastaralé nebo slangové:

 • Vážená paní Dvořáková,
 • S pozdravem

3. Snaha prozradit na sebe úplně všechno

Nemusíte se kompletně odhalit na dvaceti řádcích. Zkuste si představit, jak mohou některá „doznání“ na druhého člověka působit. V motivačním dopise není třeba psát P. S. nebo dodávat, že píšete ze služební cesty:

 • V aktuálním zaměstnání jsem relativně spokojen, ale láká mě zkusit něco jiného.
 • Pisu z tabletu z prac. cesty za klientem a tak mi chybi interpunkce, moc prosim o prominuti.
 • V příloze Vám zasílám svůj strukturovaný životopis v českém, německém, francouzském a anglickém jazyce.
 • Ospravedlňujem sa za prípadné duplikovanie požiadavky, nakoľko prvotne sa obdobný e-mail mojou chybou zatúlal do e-mailovej schránky.

Co napsat místo toho?

Popřemýšlejte, co je pro firmu důležité, a to vypíchněte. Cílem motivačního dopisu je vzbudit na druhé straně chuť setkat se s vámi osobně. Dvakrát si promyslete, zda motivační dopis pár hodin nepočká, než ho poslat s informacemi o tom, že jste na služební cestě a nemáte českou klávesnici.

Pár rad závěrem

 • Stokrát opakovaná rada, která zní všude. Piště průvodní dopis tak, aby v něm nebyly gramatické chyby. Text průvodního dopisu je vaše vizitka, a proto ho napište tak, abyste se za něj nemuseli stydět.
 • Zbytečně se nepouštějte do dlouhých, nepřehledných souvětí. Čleňte text do odstavců a nechte si ho zkontrolovat někým, kdo češtině rozumí.
 • Nezapomeňte motivační dopis přizpůsobit konkrétní firmě a dané pozici, protože každá firma hledá jiného kandidáta. Pokud už dopis kopírujete, tak se přesvědčte, jaké společnosti je adresován. Pokud pošlete do firmy e-mail s hlavičkou konkurence, moc bodů vám to nepřidá.

» Takhle vypadá motivační dopis, který opravdu zaujme

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

Jak získáte práci v reklamě a marketingu

Reklamní agentury vytvářejí někdy více, někdy méně kreativní reklamy. Za těmi ale nestojí jen kreativci. Kdyby nebylo accountů, DTP operátorů a produkčních, sebelepší nápady by zůstaly na papíře. Sníte o kariéře ve světě reklamy a marketingu? Jak na to poradí Markéta Albrechtová, spolumajitelka personální agentury A-list, která firmám vyhledává ty nejlepší lidi na tvůrčí pozice. … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více

11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů? » 3 minuty čtení « 1. Vývojář aplikací Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se). Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme … číst více