Jaro je tu a s ním i čas upravit své CV pro nové příležitosti

Nehodící se škrtněte. Toto doporučení z formulářů se hodí i při psaní životopisu. Není potřeba do něj uvádět úplně všechny vaše zkušenosti, ale jenom ty, které jsou pro tu kterou pozici relevantní. A také používat ta správná klíčová slova. Která to jsou? To se dozvíte v samotném inzerátu.

Proto je nutné nejprve důkladně rozumět tomu, koho vlastně hledají. Přemýšlejte o tom tak, že nepíšete životopis na pozici obchodního zástupce kdekoliv, ale na pozici obchodního zástupce v konkrétní firmě a ta ji chápe trochu jinak než všechny ostatní.

Pozorně si proto přečtěte inzerát. Označte si ty nejdůležitější body a klíčové fráze z pohledu firmy. Mohou to být požadavky na znalost určitých programů nebo cizích jazyků. Patřit sem mohou i soft skills, třeba schopnost improvizace.

Mluvte stejnou řečí

Při popisu svých znalostí a dovedností používejte podobná slova a obraty, jako má personalita v inzerátu. Zkrátka: nenásilně se přizpůsobte jazyku firmy.

Personalista takový životopis mnohem lépe vstřebá. Předáte mu pocit, že čte profil někoho, s kým už našel společnou řeč (a to ho přitom ještě neviděl).

To samé se týká i názvů pracovních pozic. Takže pokud máte pracovní smlouvě uvedeno obchodní zástupce a firma hledá sales representative, do CV bez obav napište: sales representative.

To hlavní dopředu

Jedno ze základních pravidel zní: pracovní zkušenosti se píší chronologicky pod sebe. Pěkně od nejnovějších po nejstarší. Jenže někdy je výhodné tohle pravidlo porušit.

Dejme tomu, že se hlásíte na pozici marketingového manažera. Jenže poslední dva roky jste především z rodinných důvodů učili angličtinu a občas prováděli turisty po městě. Údaje o praxi rozdělte na dvě části: „Praxe v marketingu“ a „Další praxe“.

Personalista díky tomu uvidí to, co ho zajímá nejvíc: vaši praxi v marketingu. Nespoléhejte na to, že bude mít dostatek trpělivosti pročítat se až k tomu podstatnému. Předsuňte to dopředu.

Ostatní promažte. Personalista CV proskenuje očima a bude v něm hledat klíčová slova. Tedy třeba znalost konkrétních programů nebo zkušenost s projektovým řízením. Jeho cílem je najít člověka, který tohle nabízí. Ale nepotřebuje vědět, jaké kurzy jste navštívili v roce 2010. Jejich výčet tedy omezte na ty stěžejní, které souvisejí s inzerovanou pozicí.

Co ještě udělat

  • Upravovat CV na míru pozici neznamená vytvářet 30 různých „plných“ verzí. Spíše životopis udržujte v podobě, která umožňuje improvizaci.
  • Na úvod životopisu dejte stručný odstaveček O mně. V něm popíšete, kdo jste, co umíte a proč chcete danou práci dělat. Personalistu tím navnadíte na další čtení.
  • Ta nejdůležitější klíčová slova v životopise zvýrazněte. Je pro ně důležité najít někoho s pokročilou znalostí Excelu? Nenechte je pátrat v hromadě odrážek a vytučněte to.

Nebojte se začít

Ostřílení „kandidáti“, tedy lidé, kteří mění práci často, se nebojí se svým životopisem kouzlit tak, aby vždy co nejvíce vyhovoval požadavkům firmy. Možná to celé berou trochu jako hru. Hledání nového zaměstnání je samozřejmě velký, poměrně závažný krok, který se neudělá sám a do něhož se musí vložit hodně energie. 

Nicméně psychicky možná pomůže, když bude člověk k náborovým řízením přistupovat s lehkostí, jako k určité komunikační hře, která má svá pravidla a v níž se vyplatí používat komunikační strategie. Životopis je zahájení partie. Pokud se vám podaří, čeká vás další krok na pohovoru. Je však potřeba začít, udělat první tah. Proto se nebojte svůj životopis upravit a proškrtat a poslat ho tam, kde byste rádi pracovali.

Jobs.cz vám přeje, ať se svým životopisem uspějete. Kdyby to však nevyšlo, nevěště hlavu a hledejte dál. Máme pro vás desetitisíce dalších nabídek.   

 

Další články k tématu

Napište svůj životopis jako příběh. Můžete vyzkoušet i různé „žánry“

5 minut čtení Životopisů chodí do firem kvanta. Jejich autoři mají na zaujetí personalisty jen několik okamžiků. Během nich by měl náborář z vašeho CV pochopit, kdo jste, kam jste dospěli a kam směřujete teď. To není zrovna málo. Jak toho dosáhnout? Zkuste nad svým CV přemýšlet jako nad příběhem, kterým o sobě někomu vyprávíte. … číst více

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

Ušijte CV na míru konkrétní pozici. Tady je návod

Personalisté životopisy nečtou slovo od slova. Spíše je očima skenují a hledají relevantní klíčová slova. Proto své CV vždy upravte na míru konkrétní pozici. Přečtěte si náš článek, ve kterém vás navedeme, co je dobré zvýraznit a přepsat tak, abyste zaujali. Když víte, kam sáhnout, úprava vám zabere maximálně 10 minut. Zvýrazňujte Nejprve potřebujete důkladně … číst více

Máte za sebou kariérně turbulentní rok? Nenechte si tím sebrat odvahu při hledání práce

7 minut čtení Bylo pro vás uplynulé období po pracovní stránce poněkud nestálé? Lidí, kteří jsou na tom podobně – během pandemie přišli o místo a dosud vystřídali jen několik přivýdělků nebo brigád, je spousta. Právě nyní je ale ta správná doba shánět si stálé zaměstnání. Pracovní trh díky postupnému uvolňování ekonomiky rychle ožívá, tak … číst více