Věci, které v poslední době změnily český trh práce

Lidé, kteří hledají nebo mění práci, jsou dnes v nejvýhodnější pozici za několik posledních let. Trh práce se hodně změnil a na některá tvrzení, která dříve platila, se musíme podívat trochu jinýma očima. Tohle je pět konkrétních příkladů.

1. Dvacet vteřin na jedno CV

Napište svůj životopis co nejlépe – personalisté mu budou věnovat sotva 20 vteřin! Tohle doporučení už jste nejspíš slyšeli. Vytváří docela nepříjemný tlak, protože mezi řádky sděluje: Hlásí se spousta lidí a personalisté nemají čas se vaším CV podrobně zabývat.

Jenže ono je to už trochu jinak. Tedy ne v tom smyslu, že by personalisté jeden životopis louskali hodinu. Nebo že by jim přestalo záležet na tom, jak kvalitní CV pošlete. Na řadu pozic se však firmám hlásí méně lidí, než by potřebovaly. Dobře si tedy rozmyslí, které životopisy skončí v koši a které dostanou pomyslné razítko: pozvat na pohovor.

2. Za dveřmi čeká zástup dalších

„Jestli se ti to nelíbí, tak si klidně běž. Venku čeká dvacet dalších, kteří tě rádi nahradí.“ Tato sebejistá věta některých arogantních šéfů už dnes patří spíš do muzea. Rozumné firmy naopak dělají první – poslední, aby si své lidi udržely.

Třeba podle nejnovější statistiky Úřadu práce ČR to na žádné velké zástupy před branami zaměstnavatelů opravdu nevypadá. Na jedno volné místo nyní připadá v průměru 1,8 zájemců. Samozřejmě, je to jen průměr a vždy záleží na regionu, firmě i konkrétní pozici. Nicméně pro srovnání: začátkem roku 2013, kdy kulminovala ekonomická krize, připadalo na jedno volné místo v průměru 15,6 lidí.

» Podívejte se na nejnovější nabídky práce

3. Vy se snažíte, firma si vybírá

Velmi dlouho platilo, že člověk, který hledá práci, tahá tak trochu za kratší konec. Je to přece on, kdo potřebuje práci, a tak se musí snažit. Firma (s nadsázkou řečeno) jen pozoruje hemžení uchazečů a vybírá si toho nejlepšího.

Tak to dnes už také neplatí. Vztahy mezi lidmi a zaměstnavateli jsou mnohem rovnocennější. Firma nabízí a vybírá si. Totéž ale platí i pro vás: nabízíte a vybíráte si. Třeba u technických a dalších obtížně obsaditelných pozic se dá dokonce říct, že dnes se uchází spíš firma o lidi, než naopak.

Tento trend se pozvolna promítá i do znění inzerátů. Ty obvykle začínaly dlouhým seznamem toho, co firma od nového kolegy POŽADUJE. Následovalo pár řádků, co nabízí ona. Dnes můžete v některých nabídkách vidět, že je to naopak.

4. Je dobré, když je co nejnižší nezaměstnanost

V Česku je nyní rekordně nízká nezaměstnanost: bez práce je 4,1 % lidí. Na první pohled to zní jako dobrá zpráva. Pokud bychom se však dostali pod čtyři procenta, podle analytiků to může brzdit růst ekonomiky. „Nedostatek pracovní síly může představovat brzdu pro českou ekonomiku. Dobrou zprávou je, že se můžeme těšit na další zvyšování mezd,“ řekl pro ČTK ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Je tedy dobrá doba říct si o zvýšení platu. Firmy bojují o lidi a je velmi pravděpodobné, že budete úspěšní. Také se nebojte vyjednat si na pohovoru zajímavý nástupní plat. A nemusí jít jen o peníze, ale i další atraktivní benefity, jako je třeba home office nebo pružná pracovní doba.

» 8 tipů, jak přesvědčit šéfa, aby vám přidal

5. Práci hledají jen ti, kdo musí

Kdybychom vám před pěti lety řekli, že se máte dívat na nabídky, i když práci máte, nejspíš byste si ťukali na čelo. Měnit práci? Proč, když už jednu mám? Komu by se chtělo podstupovat martyrium pohovorů? Do toho se pustím jedině, že místo ztratím.

A vidíte, i to už je dnes jinak. Lidé si všímají, že je pro ně situace na trhu práce příznivá, a tak se zajímají, zda by v jiné firmě nebyli šťastnější.

Podle průzkumu Jobs.cz se 39 % zaměstnanců necítí v současné práci spokojeně. Zhruba polovina z nich (v absolutních číslech jde o 850 000 lidí) se pak v průběhu jednoho roku rozhoupe k tomu, aby někam poslali životopis.

» Není u sousedů tráva zelenější?

Jobs.cz

Další články k tématu

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá … číst více

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

5 pozic pro ty, kteří rádi píšou

Tenhle odstavec může mít deset vět, ale to podstatné sdělí i ve dvou. Podívejte se na právě otevřené pozice, kde uplatníte svůj talent na psaní. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na Jobs.cz práci, která vás bude bavit. 1. Jihlava: Copywriter píšící o bydlení Psavce teď zaměstná třeba PR agentura Dendrit Consulting, která … číst více