6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá ke změně, ne ten, kdo zůstane.

New Year is loading now

↑ Letošek je ideální čas na hledání nové práce.

1. Finance a bankovnictví

» 1.200 nabídek ve financích

Firmy hledají účetní, podnikové ekonomy, rozpočtáře, finanční kontrolery, fakturanty, finanční analytiky… Také banky shánějí spoustu nových posil (podívejte se třeba na nabídku České spořitelny nebo ČSOB).

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Česká ekonomika se loni vzpamatovala z krize, odborníci na firemní i soukromé finance jsou tedy potřeba. Skvělá zpráva je to i pro absolventy ekonomických škol, kteří letos najdou práci snáz.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát ve financích odpovídá 15 až 20 lidí.

2. Personalistika

» 500 nabídek v personalistice

HR konzultant, personalista, náborář. To jsou další profese, které v roce 2016 zažívají boom. Náboráři jsou v úzkém kontaktu s uchazeči a vymýšlejí originální cesty, jak získat ty nejlepší lidi. HR odborníci dnes také mnohem více mluví do firemní strategie – jejich úkolem už zdaleka není jen „support“.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Firmy teď hledají opravdu spoustu nových lidí v nejrůznějších profesích. Aby to zvládly, potřebují dostatek personalistů.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát v personalistice odpovídá 20 až 30 lidí.

3. IT

» 2.300 nabídek v IT

Tato profese patřila mezi nejžádanější i v roce 2015 a letos to bude podobné. V loňském roce firmy hledaly přes Jobs.cz například 5,500 programátorů, 3.000 IT analytiků a 1.700 Software Architektů.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Odborníci na IT firmám chybí neustále. V hledáčku personalistů jsou aktuálně hlavně nejrůznější vývojáři.
  • Konkurence uchazečů: Na jeden inzerát v IT odpovídá 3 až 5 lidí.

4.– 5. Obchodní zástupci, marketingoví specialisté

» 2.700 nabídek v obchodě

» 500 nabídek v marketingu

Tyto dvě profese jsme spojili, protože spolu úzce souvisí: obě se nějakým způsobem týkají prodeje. Loni firmy přes Jobs.cz vystavily 10.000 inzerátů hledajících obchodníky a 3.000 inzerátů poptávajících marketéry. Letos to bude ve stejném duchu.

  • Proč jsou tyto obory hvězdami 2016: Souvisí to s celkovým oživováním ekonomiky: více se nakupuje i prodává.
  • Konkurence uchazečů: Na inzerát v obchodě/marketingu odpoví kolem 30 lidí.

6. Doprava, logistika a zásobování

» 860 nabídek v dopravě a logistice

Česko má velmi výhodnou polohu, proto u nás sídlí nejrůznější logistická centra (od loňska třeba Amazon). Specialisté nebo manažeři logistiky nebudou mít v roce 2016 s nalezením práce problém.

  • Proč je tento obor hvězdou 2016: Výrazněji začal oživovat už loni, kdy firmy vystavily o pětinu více inzerátů než v roce 2014.
  • Konkurence uchazečů: Na jednu pozici v logistice odpovídá kolem 20 lidí.

Jobs.cz

Další články k tématu

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

Věci, které v poslední době změnily český trh práce

Lidé, kteří hledají nebo mění práci, jsou dnes v nejvýhodnější pozici za několik posledních let. Trh práce se hodně změnil a na některá tvrzení, která dříve platila, se musíme podívat trochu jinýma očima. Tohle je pět konkrétních příkladů. 1. Dvacet vteřin na jedno CV Napište svůj životopis co nejlépe – personalisté mu budou věnovat sotva … číst více

V malé firmě vyděláte o třetinu méně než ve velké

Vyplatí se pracovat v malé nebo ve velké společnosti? Z finančního hlediska je perspektivnější velký podnik, ukázal nový průzkumu portálu Platy.cz. Lidé zaměstnaní ve firmách do 10 zaměstnanců totiž na výplatních páskách najdou v průměru jen dvě třetiny částky, kterou měsíčně vydělají pracovníci korporací nad tisíc zaměstnanců. Manažeři berou ve velkých firmách více Například manažeři a manažerky si ve … číst více

Novinka u pohovorů: videodotazník

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Dnes to bude videodotazník. Co je videodotazník? Videodotazník je nová a v Česku zatím nepříliš rozšířená náborová metoda. Jedná … číst více