Řekněte si od ledna o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Na Jobs.cz se každý měsíc protočí v průměru 32 tisíc nabídek. Ještě před třemi lety to ale bylo v průměru jen 20 tisíc inzerátů. Proč vás to má zajímat? Nejen proto, že je teď snazší najít si lepší práci. Vyjednáte si také lepší plat: až už na pohovoru nebo na schůzce se svým šéfem.

Czech korunas CZK, banknotes

Jak letos rostou platy?

Firmám došlo, že pokud chtějí přilákat lidi, musí jim nabídnout lepší peníze. Nástupní platy nováčků proto letos poskočily o 5 – 15 % (podle oboru).

Asi o 5 % směrem výš se tento rok pohnuly i platy stávajících zaměstnanců ve firmách. Týkalo se to třeba strojírenství, logistiky, výroby, automobilového průmyslu nebo administrativy.

Řekněte si o více peněz

A jak to bude v roce 2017? Ekonomice se má stále dařit a volných míst bude i po Novém roce stále dost. To by stálo za to zajít ještě před Vánoci za šéfem a požádat ho, by vám o dledna přidal.

Aby se vám do této debaty pouštělo lépe, máme pár tipů:

8 tipů, jak docílit zvýšení platu

1. Kolik berou ostatní?

I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, s částkou střelenou jen tak od boku uspět nemusíte. Zjistěte si proto nejprve, kolik berou lidé na vaší pozici a ve vašem regionu. Samozřejmě anonymně. » Přejít na on-line porovnání platu

2. Sledujte konkrétní nabídky

V Česku nebývá zvykem uvádět plat už v inzerátu. I to se ale postupně mění. Prozkoumejte nabídky ve vašem oboru – u řady z nich uvidíte, jaký plat firmy nabízejí. I to vám napoví, o kolik má smysl si říct.

3. Ohlédněte se

Předtím, než zajdete za šéfem, to bude chtít utřídit si argumenty. Ohlédněte se proto zpátky za svou prací ve firmě. Kam jste se od nástupu posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Patříte k těm, kterým šéf v podstatě nemusí práci zadávat, protože si úkoly vymyslí i sami? Jako důvody k přidání zmiňujte skutečně jen pracovní věci a úspěchy, nikoliv osobní záležitosti (třeba, že chcete dát dítě soukromou školu.)

4. Schůzka s šéfem

Domluvte si s šéfem schůzku na 20 až 30 minut. Ideálně, když budete mít klid a soukromí. Přece jen, zvýšení platu je poměrně citlivá věc, tak ji neřešte v hlučné restauraci nebo na na chodbě před zasedačkou. A také o přidání nežádejte v pondělí, kdy je v práci největší frmol. Lepší volbou je středa/čtvrtek.

5. Povězte konkrétní částku

„Chci přidat, ale kolik – to už nechám na tobě.“ Asi cítíte, že tohle nebude ta nejlepší strategie, jak zajímavějšího platu docílit. Rozmyslete si proto konkrétní částku (v hrubém), o kterou si šéfovi řeknete.

6. Blufovat, nebo raději ne?

Začít debatu o zvýšení platu tím, že jste dostali zajímavou nabídku od konkurence, na šéfa většinou zabere. Zacházejte však s tímto argumentem opatrně. Použijte ho, jen pokud takovou nabídku skutečně máte. Blufování může šéf prokouknout – což pro vaší image opravdu neprospěje.

7. Neděste se odmítnutí

Možná si vás šéf pozorně vyslechne, ale nakonec řekne, že vám nepřidá. Nesklápějte uši předčasně. Slovo „ne“ patří k jakémukoliv vyjednávání úplně stejně jako „ano“. Je to prostě jedna ze dvou možností, která může nastat. Nevzdávejte to a zkuste šéfa přesvědčit lepšími argumenty. Představit si, že vás odmítne, je ostatně skvělý způsob, jak si argumenty utřídit a natrénovat.

8. A když vám prostě nedají víc?

Možná se vám ani tak nepodaří šéfa přesvědčit. Svět se pravděpodobně nezboří. Zkuste si pozorněji projít aktuální nabídky firem ve vašem oboru. Třeba mezi nimi objevíte takovou, kde si finančně polepšíte.

Jobs.cz

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

Margareta Křížová: Nerada nadávám, jak to ženy mají těžké

Margareta Křížová, partnerka společnosti CEAG a investorka známá z reality show Den D, nefandí kvótám na povinné zastoupení žen ve vedení. Přesto už druhým rokem svou účastí podporuje akci Equal Pay Day, která upozorňuje na nerovnosti v platech mužů a žen. Neprotiřečí si trochu? ↑ Margareta Křížová, investorka z pořadu Den D: „Mám stejné strachy, jako ostatní … číst více

5 mýtů o práci pojišťovacích poradců

O práci zástupců pojišťoven koluje spousta zaručených „pravd“. Zeptali jsme se Petra Pavlíka a Libora Rolníka, kteří pracují pro jednu z největších pojišťoven na českém trhu – Allianz. Co je skutečnost a co babské povídačky? ↑ Práce v pojišťovně? Zeptali jsme se lidí z praxe, co si myslí o těchto 5 lidových mýtech. 1. mýtus: Tato práce … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte jednu z následujících vět. Mohou být totiž smrtelné nejen z hlediska povýšení, ale možná i vašeho celkového působení ve firmě. » 2 minuty čtení « ↑ Šéfe, chci povýšit. Jaké fráze vám ale spíš zavřou dveře? 1. Jsem tu … číst více