Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu pomohl.

shutterstock_203185222

x NE. Polonahá fotka k životopisu nepatří.

Návodů, jak napsat životopis je hodně, a proto se zaměřím jen na jednu věc, která podle mého názoru nezaznívá tak hlasitě, jak by mohla. Jedná se o fotografii.

Dlouhodobé spory

Personalisté mají na téma fotografie v CV dlouhodobé spory. Jedni ji doporučují, jíní zatracují. Já zastávám názor, že velmi záleží na pozici, na kterou se kandidát hlásí. Osobně fotografii uvítám u juniorních/absolventských pozic, a to z důvodu, že na takové pozice se většinou hlásí velké množství uchazečů. Fotografie mi umožňuje si informace z pohovoru i po delší době spojit s konkrétním obličejem. Fotografie by však měla mít nějaké parametry, aby mě „nevyděsila“.

shutterstock_134260124

✓ ANO. K CV přiložte profesionální portrét. Oblečte se stejně, jako byste šli na pohovor.

Portrét vyhrává

Ideální je fotografie obličeje – od ramen výš a člověk by na sobě měl mít oblečení. Pravidelně se mi stává, že chodí fotografie, které by měly zůstat v rodinném albu. Mezi největší perly patří fotografie stažené z Facebooku, kde uchazeč sám sebe jen ořízl a před sebou pořád má svého nejlepšího kamaráda – pivo. Fotografie s maturitní šerpou Maturant 2008 v roce 2014, kdy uchazeč končil magisterské studium, je také passé. Mezi pravidelné úlovky patří u slečen fotografie aktů, kdy sice dostaneme jen verzi od ramen výš, ale je to podle výrazu tváře jasné.

Jakou zvolit velikost?

Hodí se velikost pasové fotografie – 3 x 4 cm. Opravdu není nutné personalistovi posílat fotografii, která zabere půlku stránky, nebo ji zasílat v dalším souboru. Poslední úlovek, který skončil v mé e-mailové schránce, byla fotografie uchazeče na celou A4.

shutterstock_177400499

x NE. Selfie si dejte do profilovky na Facebook, ale určitě ne do životopisu.

Selfie je faux pas

I přes velkou oblibu selfie nedoporučuji tento typ fotografií dávat do životopisu. Možností, jak získat profesionální foto, je mnoho (například na veletrzích pracovních příležitostí). Vždy však volte jednobarevné pozadí, ideálně bílé a zvolte vhodné oblečení (košile, halenka). Příkladem sice povedené fotografie, ale ne úplně vhodné do CV, je pasová fotka, kdy slečny mají až příliš vyzývavý výstřih. Focení sama sebe ve zkušení kabince v butiku také úplně nevyhovuje standardu fotografie na životopis.

Vhodné umístění

Pravý nebo levý horní roh životopisu je nejlepší k umístění fotografie. Velké množství kandidátů bohužel dává fotografii na konec životopisu nebo ji přikládá jako samostatný soubor. Nedoporučuji ani nastavení fotografie jako pozadí pod text životopisu.

shutterstock_71244160

✓ ANO. Portrét s neutrálním pozadím — to je správná volba.

Z mé zkušenosti přichází na absolventské pozice více jak polovina CV s fotografií a polovina těchto životopisů neobsahuje reprezentativní fotografii. Takže hurá na lov té správné!

Tereza Houštecká

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

Jak si zničit život: běžte za svou vášní

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí, tvrdí nám různé populární příručky a koučové. Calwin Newport, profesor z georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. napsal knihu, která tvrdí opak. Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a možná i zbankrotujete. Radši se naučte milovat, co děláte a … číst více

Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní čeká ještě něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z banky do logopedické školky Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, … číst více