Vaše rodina očekává nového člena posádky? Zažádejte si o otcovskou

Narození potomka bývá radostnou událostí. Také se ale jedná o událost poměrně vyčerpávající. A to pro oba rodiče. Pro otce nejen proto, že nový přírůstek je potřeba řádně zapít. Ve dnech po narození dítěte je také nezbytné přijmout zcela jiný režim na palubě. Z toho důvodu mají tatínci nárok na otcovskou. Co o ní platí?  

Není otcovská jako otcovská. Zatímco ta „stará“ nebyla zanesena v zákoníku práce, ta „nová“, v účinnosti od 1. prosince 2022, už součástí zákoníku je. Dříve se tedy jako otcovská nesprávně označovala pouze dávka dle zákona o nemocenském pojištění. A otec čerpal rodičovskou dovolenou. Nyní je otcovská dovolená (podobně jako mateřská) přiznána v zákoníku zaměstnanci po dobu poskytování dávky otcovské poporodní péče.

Po pravdě, o dovolenou se tak úplně nejedná. Kdo čeká, že si hodí nohy na stůl a bude koukat na seriály, je vedle. Novorozenec je horší než nerudný šéf. I sebemenší nespokojenost dává najevo křikem, a to kdykoliv, ve dne v noci. Během „dovolené“ ale myslete na to, že se vám to stonásobně vrátí.

Ne tedy tak úplně na dávce, ta činí 70 % denního vyměřovacího základu, a to ještě redukovaného. Ale vaše péče se vám vrátí přece na dětech. A samozřejmě na partnerce, která ocení, že ji v této zcela nové situaci, kdy je i ona hozena do vody, nenecháte šlapat vodu samotnou.

TIP: Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou? Značný. Podívejte se, jak dlouho trvají a jak si zažádat o příspěvky.

Kdo má na dávku nárok

  • Všichni tatínci tetelící se štěstím ze svého dosud ještě poněkud svraštělého potomka. V den nástupu na otcovskou ale musejí pracovat, aby měli účast na nemocenském pojištění. Ti, kteří jsou OSVČ, dostanou dávku, jestliže si platili nemocenskou aspoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou.
  • Je překvapivé, ale otcovskou může překvapivě čerpat i žena. Kromě tatínků má totiž nárok na dávku také pojištěnec, a to obojího pohlaví, který/á převzal/a do péče dítě do věku sedmi let na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Pro zajímavost – v letech 2018 až 2020 čerpala podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí otcovskou pouze jedna žena.
  • Jestli jsou rodiče sezdaní, posuzovatele o dávku nezajímá, ale otec dítěte musí být zapsán v jeho rodném listě.

Jaké jsou lhůty

  • Dávku je možné čerpat až 14 kalendářních dní, ale pouze v kuse, bez přerušení. Nelze se tedy věnovat rodině naplno třeba jen každý čtvrtek a vystačit s tím do léta.
  • Na otcovskou je potřeba nastoupit v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo jeho převzetí do péče. Den nástupu si určí každý sám podle potřeby. Tuto lhůtu je ovšem možné prodloužit o kalendářní dny, během nichž je dítě v nemocnici. Lhůta pro nástup na otcovskou se o tyto dny hospitalizace prodlužuje. To se hodí v případě, že potomek zůstal v nemocnici, ať už kvůli svým zdravotním komplikacím, nebo maminky.
  • Jedním z důsledků zařazení otcovské do zákoníku práce je, že nyní má nárok na čtrnáctidenní dovolenou a s ní spojenou výplatu dávky také tatínek, jehož dítě se narodilo mrtvé nebo zemřelo v období šesti týdnů ode dne narození.

Kdo na dávku otcovské nedosáhne

  • Studenti nebo evidováni na úřadu práce.
  • I kdyby se někomu narodila šesterčata, otcovskou lze čerpat pouze jednou.
  • Ti, kteří jsou zaměstnáni na základě dohody o provedení práce a jejich měsíční příjem nepřekročil 10 000 Kč.

Kdo a jak o dávku žádá

  • Bez lejstra se to neobejde. Takže zaměstnanec/kyně před nástupem na otcovskou podá vyplněnou žádost u svého zaměstnavatele. Ten ji předá hned po skočení tzv. podpůrčí doby (oněch 14 dní) příslušné Správě sociálního zabezpečení (OSSZ).
  • Osoba samostatně výdělečně činná žádá o dávku otcovské rovnou u příslušné OSSZ, u které je registrována, po skončení podpůrčí doby.

Jak se dávka počítá

  • Jak už bylo řečeno, výše otcovské činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Ten se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na dávku.
  • U OSVČ se vychází z úhrnu měsíčních základů pojistného v rozhodném období před nástupem na dávku. Průměrný denní příjem se upravuje (redukuje) pomocí tří redukčních hranic. Orientační výši dávky si můžete spočítat na kalkulačce MPSV.

Kde se dozvíte víc

  • Podrobnější informace o dávce otcovské poporodní péče hledejte na stránkách Správy sociálního zabezpečení.

 Ať už očekáváte narození potomka, či nikoliv, podívejte se na Jobs.cz, kde pro vás máme moře nabídek. Najděte si mezi nimi práci podle svého gusta.

 

Další články k tématu

Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek? Rodina vs. kariéra? Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více

Chystáte se pobírat rodičovský příspěvek? Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky, které vás napadnou

5 minut čtení Rodičovský příspěvek je tu od toho, aby se rodiče mohli věnovat výchově svých dětí. Od minulého roku mají větší manévrovací prostor, pokud jde o to, jak s touto částkou od státu naložit. Shrňme to nejdůležitější. Kdo má na rodičovský příspěvek nárok? Na čerpání rodičovského příspěvku (na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství) má … číst více

Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém. Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro založení Pracovny byla nespokojenost ve vašich předchozích zaměstnáních. Z čeho pramenila? Andrea: Celkově … číst více