Chystáte se pobírat rodičovský příspěvek? Tady jsou odpovědi na nejčastější otázky, které vás napadnou

5 minut čtení

Rodičovský příspěvek je tu od toho, aby se rodiče mohli věnovat výchově svých dětí. Od minulého roku mají větší manévrovací prostor, pokud jde o to, jak s touto částkou od státu naložit. Shrňme to nejdůležitější.

Kdo má na rodičovský příspěvek nárok?

Na čerpání rodičovského příspěvku (na rozdíl od peněžité pomoci v mateřství) má nárok každý, tedy matka nebo otec nově narozeného dítěte, případně jeden z adoptivních rodičů. Je dávkou státní sociální podpory. Vyplácí ji odbor sociální podpory pod úřadem práce v místě bydliště.

Kdy je možné začít rodičovský příspěvek čerpat?

Rodičovský příspěvek obvykle navazuje na mateřskou, neboli období, během něhož rodič pobíral peněžitou pomoc v mateřství. Pokud na ni nemá nárok, rodičovský příspěvek začne pobírat hned po narození dítěte.

Kolik činí rodičovský příspěvek?

Začátkem loňského roku se celková výše příspěvku zvýšila na 300 000 korun (u vícerčat na 450 000 korun). Rodič se může sám rozhodnout, jak rychle tuto sumu vyčerpá. Čím „rychlejší“ variantu zvolí, tím bude výše příspěvku každý měsíc vyšší. Nesmí však překročit 70 % třicetinásobku denního vyměřovacího základu. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Délku i výšku příspěvku lze jednou za tři měsíce změnit. Příspěvek lze čerpat nejdéle do čtyř let věku dítěte.

Pozor: Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo při podání žádosti rodič nedoložil výši denního vyměřovacího základu, může volit rodičovský příspěvek jen do částky 10 000 Kč měsíčně.

Mohu při pobírání rodičovského příspěvku pracovat?

Ano a výdělek není nijak omezen, příjem rodiče se nesleduje. Při pobírání rodičovského příspěvku může rodič svojí výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Po dobu, kdy je rodič výdělečně činný, musí zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou.

TIP: Zaskakujete za někoho, kdo je doma s dítětem, ale rádi byste zůstali? Podívejte se, jaké máte možnosti

Mohu dát dítě do školky, když pobírám rodičovský příspěvek?

Ano, úprava platná od začátku loňského roku dovoluje, aby dítě mladší 2 let navštěvovalo jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci. Docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let. Rodič také může zajistit péči o potomka jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.

Jak lze podat žádost o rodičovský příspěvek?

Pro elektronické podání formulářů existují dva základní způsoby, a to formou odeslání s elektronickým podpisem nebo odeslání přes datovou schránku. Obě tyto cesty se uživateli nabídnou na konci formuláře, pokud je vyplněn validními daty. Další variantou je podání vytištěného formuláře na příslušné pracoviště Úřadu práce ČR.

TIP: Životních situací je více, než obsáhne jeden článek. Pokud potřebujete detailnější informace, podívejte se na stránky Ministerstva práce a sociálních věcí.

Musí mi zaměstnavatel držet místo?

Ano, ale jen do doby, než dítě dosáhne 3 let věku. Po návratu zpět do práce zaměstnanci nebo zaměstnankyni opět vzniká právo vrátit se na původní pozici anebo dostat takovou, která odpovídá pracovní náplni ve smlouvě.

Pobíráte rodičovský příspěvek, ale rádi byste si přivydělali? Podívejte se na nabídky na Jobs.cz. Je jich tam teď víc než kdy jindy.

 

Další články k tématu

Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek? Rodina vs. kariéra? Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více

Jak v roce 2015 zatočíte se „žrouty“ energie?

S blížícím se koncem roku mnohým z nás ubývá energie a sil, které potřebujeme pro zvládání pracovních úkolů (projektů) a také pro naplánování aktivit pro rok příští. Jak to máte s energií vy? Využíváte dostatečně své zdroje pro obnovu energie a poznáte včas „žrouty“ energie? » 3 minuty čtení « ↑ Dobít baterky. Vzpomeňte si: … číst více

Jak si v práci vyjednáte víc času na rodinu

Možná i vy jste v práci každý den do večera a svoje vlastní děti málem nevidíte. Jenže ono to tak být nemusí – a nemá. Nechte se inspirovat lidmi, kterým se podařilo zařídit si lepší rovnováhu mezi rodinným a pracovním životem. « 3 minuty čtení » ↑ Dětství uteče strašně rychle. Abyste si jednou nevyčítali, … číst více