Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek?

shutterstock_70199359

↑ Počkej, jen to dodělám. Českým rodičům vadí, že firmy málo nabízejí zkrácené úvazky nebo možnost pracovat z domova.

Rodina vs. kariéra?

Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje jako recepční v hotelu, má tedy často i noční služby. Martině nedávno skončila druhá rodičovská dovolená, a tak hledá práci na částečný úvazek. Zatím se nepodařilo.

„Dříve jsem pracovala jako úvěrová poradkyně v bance. Jenže tam je taková pracovní doba, kterou si vzhledem k věku dětí zatím nemůžu dovolit. A možností, jak pracovat na částečný úvazek, u nás prostě nejsou,“ říká skepticky Martina.

Málo příležitostí

Kratší pracovní úvazky by podle nového průzkumu portálu Jobs.cz uvítali čtyři rodiče z deseti. Třem z deseti by pak pomohlo, kdyby jim zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova. Zkrácených úvazků ale české firmy poskytují stále jen minimum – 5,4 procenta ze všech obsazovaných pozic. Práci z domova (tzv. home office) podniky nabízejí jen v šesti procentech případů.

Firmy se bojí nárůstu administrativy

„České firmy se často obávají zvýšené administrativní zátěže – ta je však u částečných úvazků podobná jako u plných. Část zaměstnavatelů navíc stále podle našich výzkumů nemá pocit, že jsou flexibilní formy zaměstnávání potřeba,“ říká Dagmar Suissa, ředitelka péče o zaměstnance ve společnosti LMC.

Část zaměstnanců se podle ní také zdráhá si o částečný úvazek říci – obávají se, že ve výsledku budou pracovat na 100 procent a zkrácený budou mít pouze plat. „Je to především otázka důvěry na obou stranách – a její vybudování je dlouhodobější záležitostí,“ podotýká Dagmar Suissa.

Jak se dohodnout na částečném úvazku

Jak se tedy se zaměstnavatelem dohodnout na zkráceném úvazku? Toto téma se šéfem otevřete nejlépe ještě před svým nástupem na rodičovskou dovolenou nebo v jejím průběhu. „Stávající zaměstnanci si spíše než noví uchazeči vyjednají kratší úvazek i jiné flexibilní formy práce,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.

Výpomoc z rodičovské

I když se některé věci těžko odhadují dopředu, zkuste si se zaměstnavatelem načrtnout předběžný plán, jak bude vypadat váš návrat z rodičovské dovolené – tedy, že například první rok budete pracovat na poloviční úvazek a poté už na plný. Případně se dohodnete na pružné pracovní době nebo home office. Pokud vám to čas i náplň práce umožňuje, snažte se udržovat kontakt se zaměstnáním i během rodičovské dovolené. Některé firmy například v době letních dovolených povolávají na administrativní výpomoc přednostně maminky ze svých řad. Pokud taková praxe ve vaší firmě dosud není, můžete ji zkusit navrhnout.

Home office – dodatek ke smlouvě

Pracujete-li s počítačem, spoustu úkolů můžete zvládnout i z domova. Tady však bude nutné uzavřít kvůli zákoníku práce dodatek ke smlouvě. V něm se zavážete, že budete pracovat stejně, jako byste byli v práci (home office není dovolená), že vás kolegové i v „domácí kanceláři“ bez problémů zastihnou na telefonu a e-mailu a že budete dodržovat bezpečnost práce (tedy, že home office nevyužijete například k žehlení nebo rekonstrukci koupelny).

» Aktuální nabídka zkrácených úvazků na Jobs.cz

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Cvičení v práci: Jak posilovat v kanceláři a protahovat páteř

Prokládejte si celodenní sezení u počítače jednoduchými cviky, které sestavila trenérka Zuzana Bičíková z Vnímej své tělo. Cviky zaberou jen pár minut a můžete je dělat několikrát denně přímo v kanceláři. Protáhnete se, setřepete únavu nebo si lehce zaposilujete. 1. Správné sezení Teoreticky všichni víme, že bychom se u počítače neměli hrbit a nemít natažené a překřížené … číst více

Sportosofie: 18 inspirativních vět, které řekli sportovci

Zatímco sedíte na poradě, oni tahají činky. Když hrajete přesilovku na obchodním jednání, oni potí krev v národním dresu na olympiádě v Soči. Profesionální sportovci. Jejich náplň práce se od té vaší asi značně liší, ale i tak vás může svět profesionálních hokejistů, tenistů či lyžařů inspirovat. Třeba v náhledu na úspěch, kariéru, prohry a celkově život. … číst více

Reportáž: jak se pracuje v českém Skypu

Naše spolupracovnice Jana Benešovská dostala možnost nahlédnout do kanceláří české pobočky společnosti Skype, sídlící na pražském Smíchově. Jak se pracuje ve firmě, jejíž produkt používají stamiliony lidí na celém světě. ↑ V českém Skype neuznávají klasickou pracovní dobu. Do práce můžete přijít v kolik chcete. Pružná pracovní doba Když se v deset hodin hlásím na recepci … číst více

Užijte si jaro. Ukážeme vám, že to jde i v kanceláři

Venku je konečně příjemné počasí, dlouho světlo a vy byste raději své pracovní povinnosti vyměnili za pobyt na čerstvém vzduchu. Jak to udělat, aby vám jaro neproklouzlo kvůli práci mezi prsty? ↑ Porada během procházky na čerstvém vzduchu? Proč ne? Efektivní meeting venku? Jde to! Asi každý se rád prochází jarním městem nebo přírodou. Opusťte … číst více