Rodiče žádají firmy: dejte nám částečné úvazky

Částečné úvazky a možnost práce z domova – to by byl pro rodiče s dětmi nejhezčí dárek k nadcházejícímu Dni matek (11. května) a Dni otců (15. června). Jak přesvědčit zaměstnavatele, že chcete pracovat na zkrácený úvazek?

Rodina vs. kariéra?

Třicetiletá Martina žije v Olomouci s manželem a dvěma dětmi – tříletou dcerou a šestiletým synem. Manžel paní Martiny pracuje jako recepční v hotelu, má tedy často i noční služby. Martině nedávno skončila druhá rodičovská dovolená, a tak hledá práci na částečný úvazek. Zatím se nepodařilo.

„Dříve jsem pracovala jako úvěrová poradkyně v bance. Jenže tam je taková pracovní doba, kterou si vzhledem k věku dětí zatím nemůžu dovolit. A možností, jak pracovat na částečný úvazek, u nás prostě nejsou,“ říká skepticky Martina.

shutterstock_70199359

↑ Počkej, jen to dodělám. Českým rodičům vadí, že firmy málo nabízejí zkrácené úvazky nebo možnost pracovat z domova.

Málo příležitostí

Kratší pracovní úvazky by podle nového průzkumu portálu Jobs.cz uvítali čtyři rodiče z deseti. Třem z deseti by pak pomohlo, kdyby jim zaměstnavatel umožnil pracovat částečně z domova. Zkrácených úvazků ale české firmy poskytují stále jen minimum – 5,4 procenta ze všech obsazovaných pozic. Práci z domova (tzv. home office) podniky nabízejí jen v šesti procentech případů.

Firmy se bojí nárůstu administrativy

„České firmy se často obávají zvýšené administrativní zátěže – ta je však u částečných úvazků podobná jako u plných. Část zaměstnavatelů navíc stále podle našich výzkumů nemá pocit, že jsou flexibilní formy zaměstnávání potřeba,“ říká Dagmar Suissa, ředitelka péče o zaměstnance ve společnosti LMC.

Část zaměstnanců se podle ní také zdráhá si o částečný úvazek říci – obávají se, že ve výsledku budou pracovat na 100 procent a zkrácený budou mít pouze plat. „Je to především otázka důvěry na obou stranách – a její vybudování je dlouhodobější záležitostí,“ podotýká Dagmar Suissa.

Jak se dohodnout na částečném úvazku

Jak se tedy se zaměstnavatelem dohodnout na zkráceném úvazku? Toto téma se šéfem otevřete nejlépe ještě před svým nástupem na rodičovskou dovolenou nebo v jejím průběhu. „Stávající zaměstnanci si spíše než noví uchazeči vyjednají kratší úvazek i jiné flexibilní formy práce,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik portálu Jobs.cz.

Výpomoc z rodičovské

I když se některé věci těžko odhadují dopředu, zkuste si se zaměstnavatelem načrtnout předběžný plán, jak bude vypadat váš návrat z rodičovské dovolené – tedy, že například první rok budete pracovat na poloviční úvazek a poté už na plný. Případně se dohodnete na pružné pracovní době nebo home office. Pokud vám to čas i náplň práce umožňuje, snažte se udržovat kontakt se zaměstnáním i během rodičovské dovolené. Některé firmy například v době letních dovolených povolávají na administrativní výpomoc přednostně maminky ze svých řad. Pokud taková praxe ve vaší firmě dosud není, můžete ji zkusit navrhnout.

Home office – dodatek ke smlouvě

Pracujete-li s počítačem, spoustu úkolů můžete zvládnout i z domova. Tady však bude nutné uzavřít kvůli zákoníku práce dodatek ke smlouvě. V něm se zavážete, že budete pracovat stejně, jako byste byli v práci (home office není dovolená), že vás kolegové i v „domácí kanceláři“ bez problémů zastihnou na telefonu a e-mailu a že budete dodržovat bezpečnost práce (tedy, že home office nevyužijete například k žehlení nebo rekonstrukci koupelny).

» Aktuální nabídka zkrácených úvazků na Jobs.cz

Jobs.cz

Další články k tématu

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více

Koučovat můžete i sami sebe. Třeba když měníte práci

„Jako zaměstnanci zažíváme každý den spoustu situací, kdy se cítíme být do něčeho nuceni. Máme spoustu termínů, závazků, povinností. Do poloviny z nich se nám nechce nebo s nimi nejsme vniřně srovnaní. Máme pocit, že nestíháme, že jsme do něčeho tlačeni,“ říká psycholog David Heider v rozhovoru pro Jobs.cz. „Sebekoučování je pravým opakem tohoto pocitu. Ústí ve vědomí, že každý … číst více

Dvě třetiny Čechů zůstávají v kontaktu s prací i během letní dovolené

Průzkum portálu Jobs.cz mezi 1 335 uživateli potvrdil znepokojivý fakt: většina lidí si dovolenou neužívá naplno. 11 procent oslovených si nevybírá ani jeden týden volna v celku. Nejběžnější délkou dovolené zůstávají dva týdny, které volí polovina lidí. Alarmující je však zjištění, že plných 66 procent Čechů zůstává i v době volna v kontaktu s prací. … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více