Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém.

Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro založení Pracovny byla nespokojenost ve vašich předchozích zaměstnáních. Z čeho pramenila?

Andrea: Celkově jsem byla zaměstnaná 12 let, v různých firmách. Práce mě vždy bavila v podstatě do chvíle, dokud jsem firmu pořádně nepoznala. Pak už mi připadalo, že se věci opakují a že se to moc nehýbe. Nebavilo mě sedět na poradách, kde se řeší to samé, co před rokem. To není nic pro mne.

Honza: Nešlo ani tak o nespokojenost s konkrétní firmou, jako spíš se zaměstnaneckým vztahem jako takovým. Proto jsme si chtěli založit něco vlastního, abychom si mohli firemní procesy nastavit tak, jak nám bude vyhovovat. A proto vznikla Pracovna.

Jobs.cz: Otevřeli jste letos v únoru. Lidem, kteří si tu pronajímají stůl, říkáte hezky „pracanti“. Tak co u vás pracanti všechno najdou?

Andrea: Chtěli jsme nabídnout hezký prostor, ve kterém budou rádi pracovat. Kromě samotné pracovny je tu kavárna a ještě volný prostor, kde probíhají různé akce. Například kurzy, cvičení, konference, přednášky a podobně. Můj standardní problém v předchozích zaměstnáních totiž byl, že po pracovní době se mi obvykle už nechtělo jet přes půl Prahy na cvičení nebo jinou aktivitu. Proto jsme se rozhodli, že takový prostor vytvoříme přímo v Pracovně.

profilovka

↑ Honza Pelán a Andrea Kosařová, zakladatelé nového coworkingového centra v Praze.

Jobs.cz: Jaké akce tu pořádáte a jak často?

Andrea: Máme tři pohybové věci do týdne – dvakrát jógu a jednou meditační rozcvičení. Pak tu probíhají různé tvořivé večery. Ale nefunguje to tak, že pozveme lektora, který lidi něco naučí. Je to spíše takový inkubátor, kde si každý může vymyslet svůj projekt a třeba ostatní něco naučit. Na tyto akce mohou chodit i lidé z venku, ale primárně je děláme pro naše pracanty.       » Co se zrovna koná v Pracovně?

Jobs.cz: Když jsme u pracantů: jací lidé k vám nejvíce chodí?

Honza: Typicky jsou to lidé na volné noze, kteří podnikají. Chodí sem třeba kluk, který dělá webdesign, další se věnuje IT developmentu… Chodí sem také ti, kteří jsou někde zaměstnaní a přijdou se podívat, protože je ten prostor zajímá. Každý si u nás může vyzkoušet pracovat den zdarma, takže může přijít a bez závazku si zkusit tak trochu jiné pracovní prostředí.

Jobs.cz: Jak vypadá váš typický pracovní den? A jak se to liší od doby, kdy jste byli zaměstnaní?

Andrea: Liší se to tím, že nyní jsme stoprocentně zodpovědní za svůj čas. Můžeme si sami naplánovat, kdy s prací začneme a kdy skončíme. Jako zaměstnanec jsem nikdy nechápala, proč firmy například zakazují práci z domova nebo lidem v jiných dnech naopak nařizují, aby do kanceláře nechodili. Chci si tyhle věci plánovat podle sebe, podle své nálady a energie. Ne podle rozhodnutí někoho jiného.

Jobs.cz: Máte nějaké zaměstnance? Jak jste je hledali?

Andrea: Máme lidi, které zaměstnáváme na dohodu o provedení práce. Jedná se o obsluhu kavárny a kuchyně. Vystavili jsme inzerát na Jobs.cz a ozvalo se nám docela dost lidí, asi třicet. Hodně odpovídali studenti. Hledali jsme také přes vlastní rozhozené sítě.

Jobs.cz: Jaké plány máte s Pracovnou do nejbližší budoucnosti?

Honza: V létě plánujeme být víc venku, protože bude hezky, teplo a nechceme sedět pod střechou. Začínáme proto jednat s městskou částí Praha 3 a rádi bychom v Riegrových sadech založili venkovní Pracovnu. Byly by tam napevno stoly a židle, aby lidé mohli pracovat na čerstvém vzduchu. Funguje to tak třeba v Paříži. Takovéto Pracovny v parku bychom chtěli postupně vytvořit ve všech centrálních částech Prahy.

Jana Kutarňová

Jak to vypadá v Pracovně?

pracovna kavarna

↑ Kavárna, kde si objednáte kávu, svačinu nebo lehký oběd. A můžete to spojit třeba s pracovní schůzkou.

DSC_2239

↑ V této místnosti probíhají přes den školení nebo konference. Večer, když se sklidí nábytek, se tu cvičí jóga nebo medituje.

DSC_2203

↑ „Pracanti” mohou využívat tyhle stoly v patře. Sedět ale mohou i v kavárně nebo dolní místnosti.

DSC_2006

↑ Klavír, kolem kterého „pracanti” chodí do horního patra ke svým stolům.

DSC_2243

↑ Vysoké stropy a vzdušný prostor – to v klasické open space kanceláři nedostanete.

Další články k tématu

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

Koučovat můžete i sami sebe. Třeba když měníte práci

„Jako zaměstnanci zažíváme každý den spoustu situací, kdy se cítíme být do něčeho nuceni. Máme spoustu termínů, závazků, povinností. Do poloviny z nich se nám nechce nebo s nimi nejsme vniřně srovnaní. Máme pocit, že nestíháme, že jsme do něčeho tlačeni,“ říká psycholog David Heider v rozhovoru pro Jobs.cz. „Sebekoučování je pravým opakem tohoto pocitu. Ústí ve vědomí, že každý … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více