V hlavě personalisty: co rozhodne, že vás vybere

Podle čeho vlastně personalisté a manažeři vybírají toho nejlepšího? Co rozhodne, že nabídku předloží raději vám než člověku, který měl pohovor o hodinu dříve? Prozradíme vám to.

1. Znalosti a dovednosti

Jedním z hlavních kritérií jsou samozřejmě znalosti a dovednosti. Jsou profese, kde se bez odpovídající kvalifikace prostě nehnete.

Zkušení personalisté vám však potvrdí, že jen vynikající odborné dovednosti a znalosti někdy nestačí. Může se stát, že člověk, který podle životopisu vypadal jako ten nejvhodnější, nabídku nakonec nedostal. Důležitější roli totiž sehrály trochu jiné vlastnosti.

2. Zapálení – drive

Velmi důležitý je pro druhou stranu tzv. drive. Je to mix motivace, proč se o danou práci nebo firmu zajímáte a energie, kterou do věcí dáváte.

Pokud člověk neprojeví trochu „šťávy“, je velmi těžké si ho představit jako budoucího kolegu. Nejde však o to přehrávat, ale být sám sebou a ukázat, co vás baví a co naopak dělat nechcete.

Ten, z koho na pohovoru nic konkrétního nevypadne, bohužel ztrácí své šance. Zejména z důvodu, že působí dojmem, že o práci ve firmě zvlášť nestojí. Počítejte s tím, že pohovor je oboustranná komunikace, proto když se vás zeptají na otázku, je vhodné na ni odpovědět více než dvěma slovy. Využijte také možnost klást otázky – získáte tak nejen odpovědi, které vás zajímají, ale i kladné body.

» 21 otázek, které na pohovoru položte vy

3. Funguje chemie?

Tým, ve kterém budete pracovat, je pro vás nejspíš hodně důležitý. Není divu, že také manažer a personalista zvažují, zda se budete ke stávajícím kolegům hodit. Ano, je to subjektivní pohled několika lidí, bohužel většinou založený na hodinovém setkání. Případná zkušební doba pak ukáže, zda byl výběr úspěšný.

4. Chuť se učit a reagovat na změny

V každém oboru se pořád děje něco nového. Zavedené procesy a systémy se mění rychleji než kdy dříve, proto je pro firmy důležité mít lidi, kteří jsou ochotní se učit a bezproblémově reagují na rychlé změny. Zda to zvládáte, na sebe prozrazujete sami: již v životopise nebo na osobním pohovoru.

5. Otevřenost a přátelskost

V neposlední řadě se vyplácí být na pohovoru otevřený a přátelský. Nemyslíme tím, abyste na prvním setkání z rukávu vysypali svůj životní příběh. Jde o to na rovinu říci, co vás v minulé práci nebavilo, jaké máte představy o pracovní době a podobně. Nedělejte ze sebe mistra světa, ale ani chudáka, který v podstatě nic nechce.

3 tipy, jak zaujmout na pohovoru

  • Osobitost. Nic se nemá přehánět, ale je dobré po sobě v místnosti zanechat dojem, který si druhá strana vybaví i po týdnu (ideálně samozřejmě dobrý).
  • Upřímnost. Nesnažte se věci přikrášlovat, nepomlouvejte předchozí zaměstnavatele nebo kolegy. Česká republika (a Praha zvlášť) je malá. Můžete se vsadit, že budoucí kolegové nejspíš znají některé vaše bývalé kolegy nebo dodavatele.
  • Dát najevo zájem. Zdá se to jako samozřejmost, ale řada lidí to na pohovoru nedělá. Až si někdy personalista říká, zda na inzerát neklikli jen náhodou. Pokud se vám nabízená práce i firma líbí, dejte to najevo! Personalista to uvítá a pomůže mu to v rozhodování.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Tipy, jak si za pár minut vylepšíte životopis

Věnujte svému CV pár minut a aktualizujte si ty nejdůležitější pasáže. Na zajímavou nabídku pak můžete odpovědět hned. Máme konkrétní tipy, co oprášit, aby životopis zaujal. Dobrá fotka Díky fotce působí životopis sympatičtěji a personalisté si ho lépe zapamatují. Portrét by však měl být aktuální. Až dorazíte na pohovor, mělo by být jasné, že tváří … číst více

CV je reklama, servírovaná vybíravému zákazníkovi

Životopis o vás má vypovědět co nejvíce relevantních informací v co nejkratším čase. Má přimět konkrétního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor. A protože ty relevantní informace a konkrétní zaměstnavatel budou u každé pozice jiné, i vaše CV musí být pokaždé jiné, psané na míru. Přečtěte si, jak se s psaním životopisu popasovat. Forma je … číst více

Co umíte vy, neumí každý. Prodejte to v CV

Když přijde na to, abyste v životopise popsali své pozitivní vlastnosti, najednou nevíte, co napsat. Napadají vás jen klišé typu „jsem komunikativní, flexibilní a rád pracuji samostatně i v týmu“. Jak tuhle pasáž v CV podat, aby si personalista či manažer dokázali představit, jací jste? A vůbec, jak mluvit o svých pozitivech? Jste unikátní. Ale vážně Abyste … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více