10 otázek, které by vás mohly zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili komunikaci s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty zajímá, jak jste řešili konkrétní situace, včetně těch vypjatějších. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování.

Povězte, jak to tehdy bylo

Těmto otázkám se říká behaviorální, protože zjišťují konkrétní projevy chování. Každý na ně tedy odpoví jinak. Znění otázek se bude lišit i podle profese. Jinou sadu otázek dostane manažer a jinou člověk pracující na zákaznické lince.

Cílem otázek je zjistit, jaké schopnosti a dovednosti zapojujete při řešení problémů. Personalisté si tak udělají obrázek o vašem vnitřním nastavení, schopnosti čelit tlaku nebo dovednosti domluvit se. Předpokládají, že dané způsoby chování jsou pro vás typické, a pokud se v budoucnu dostanete do podobné situace, zopakujete je.

↑ Behaviorální otázky zjišťují konkrétní projevy chování v pracovních situacích.

10 otázek, které mohou zaznít

Vybrali jsme deset příkladů behaviorálních otázek, abychom vám přiblížili, kam míří a co jimi personalista sleduje.

  1. Stalo se vám, že jste museli pracovně jednat s člověkem, který nebyl zrovna „váš šálek kávy?“ Popište, jak jste postupovali.
  2. Každý někdy uděláme chybu, kterou bychom rádi vzali zpět. Popište, kdy naposledy jste to zažili, co vás k chybné reakci vedlo a zda jste to zkoušeli napravit.
  3. Stalo se vám, že kolega nedodal slíbené podklady a tím vás dostal do problémů? Jak jste to řešili?
  4. Jak jste reagovali, když jste dodali nějaký výstup, ale protistrana (klient nebo kolega) s ním nebyla spokojená?
  5. Když se na vás valí hromada úkolů nebo poptávek, jakým způsobem mezi nimi prioritizujete?
  6. Ocitli jste se někdy v situaci, kdy klient odmítal nebo shazoval všechno, co jste mu navrhli? Co jste udělali?
  7. Popište pracovní situaci, kdy jste byli pod opravdu nepříjemným tlakem. Jak jste se s ním vypořádali?
  8. Když řídíte projekt, jakým způsobem plánujete jednotlivé kroky, aby vše perfektně klaplo?
  9. Dejte příklad situace, kdy kolegové nesouhlasili s vaším pohledem na věc, ale vám se podařilo je přesvědčit.
  10. Jak jste se zachovali, když se na poslední chvíli změnilo zadání (nebo termín) projektu, za který jste zodpovídali?

Jak se připravit

I na behaviorální otázky se můžete připravit. Zkuste si vzpomenout, kdy a jak jste situace podobné našim modelovým otázkám řešili. Sepište si v bodech to nejdůležitější. Odpovědi si pak natrénujte: v dialogu s někým blízkým nebo třeba sami před zrcadlem.

A co dalšího vám pomůže takto vedený pohovor zvládnout? Tím hlavním je autentičnost. Hlavně nic nepředstírejte a nevydávejte se za někoho, kým nejste. Důležitá je také konkrétnost. Odpovídejte jasně, věcně a otevřeně. Ne jako politik, který má důvod mlžit.

» Personalistka radí, jak se co nejlépe připravit na pohovor

Jobs.cz

Další články k tématu

Tyto 3 otázky na pohovoru určitě zazní: jak se připravit?

Každý pohovor je jiný, a tak se na něj dá připravit jen částečně. Tyto tři věci však od vás personalisté budou chtít slyšet téměř určitě. Týkají se vaší individuální motivace a výsledků. Co přesně je bude zajímat? 1. Vaše motivace Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“  možná ani nezazní. Na motivaci … číst více

Zkuste tohle a budete na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba takto. 1. Tahák – osvědčený přítel Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je naprosto v pořádku. Samozřejmě … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Trénink na pohovor: tyto otázky na 99 % padnou

Dostali jste pozvání na pohovor a přemýšlíte, co vás čeká. Známí vás zahrnuli historkami o tom, na jaké ošemetné otázky se jich personalisté ptali. Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně. Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo „štěstí přeje připraveným“. … číst více