Jak se poprat se strachem z nové výzvy

Ve chvíli, kdy se před námi otevře nějaká nová výzva, první, co pocítíme, jsou obavy. Například když dostaneme novou pracovní nabídku. Anebo když se okolnosti nečekaně změní a je potřeba si rychle najít novou práci. Jak se na věc podívat z jiného úhlu a racionálně situaci vyhodnotit tak, aby strach nepřevzal kontrolu?

Poznejte svého „nepřítele“

Pocit strachu bývá často dost neurčitý. Zjistěte, čeho se opravdu nejvíc bojíte a proč. Je to například obava, že v nové práci nebude příjemný kolektiv, protože ten stávající je fajn? Nebo se bojíte, že budete dělat něco, co vás tak úplně nebaví? Případně vás děsí, že to tam nezvládnete? Zkuste si své strachy i sepsat. Už jen samotná konkretizace pomůže obavu zmírnit. Je to, jako když dobře poznáte svého protivníka – teprve tehdy s tím můžete něco dělat. Nevíte-li, s kým máte tu čest, půjde to jen těžko.

↑ Tři, dva, jedna… Nedá se nic dělat, jdu do toho!

» Podívejte se na nové nabídky práce

Zjistěte a poskládejte fakta

Ne nadarmo se říká, že informace jsou základ. Zjistěte si co nejvíce informací. Zaměřte se zejména na odpovědi na vaše strachy. Pokud jste se například obávali o kvalitu kolektivu v nové firmě, domluvte si schůzku s některými potenciálními kolegy. A udělejte si vlastní názor. Vyptejte se na vše, co vám poskytne proti-argumentaci na vaše obavy.

Tip: Zkuste si vyhledat firmu na webu Atmoskop.cz, který sbírá recenze na zaměstnavatele. Dozvíte se, jak to tam opravdu funguje, s čím jsou lidé spokojení a co jim naopak vadí.

A co když se strachujete, že výzvu v podobě nové práce nezvládnete? Možná je na čase udělat si inventuru svých silných stránek. Zejména pokud jste někde pracovali delší dobu, může vám připadat, že vlastně dohromady nic neumíte. A že ostatní uchazeči jsou chytřejší, schopnější… Jenže to je jenom iluze. Určitě máte co nabídnout, jde jen o to si to utřídit a pak správně v CV a na pohovoru prodat.

» Co umíte vy, neumí každý: prodejte to v CV

Dejte si odstup, čas

Když jste plní negativních emocí, nejste schopní racionálně uvažovat. A to při jakékoli nové výzvě potřebujete nejvíc. Dejte si proto od všeho odstup. Vypněte hlavu, zabývejte se něčím jiným nebo se jděte projít na čerstvý vzduch. Teprve s odstupem se vraťte ke svým sepsaným strachům a faktům. Jak se vám teď zdají? Budete vše vidět jasněji, strachy budou menší a fakta racionálnější.

Kdo nic neriskuje, nic nezíská

Pokud nikdy nezkusíte nic nového, budete zažívat stále to samé. Může to být v pořádku, ale pokud je vše stejné už dlouho, bude vás to nudit. Člověk je tvor od přírody zvídavý, potřebuje nové podněty. Občas je potřeba prostě podstoupit jisté riziko, abychom zažili něco nového a nečekaného. Může to být nezapomenutelný zážitek, nebo taky chyba. Ale z té se aspoň můžeme poučit a příště se jí vyvarovat.

Vykročení z komfortní zóny lze trénovat

Aby se vám větší rozhodnutí, jakým je třeba i změna zaměstnání, dělala o něco snadněji, můžete trénovat vystupování z komfortní zóny. Naučíte se tak také lépe reagovat na nečekané životní situace, které mají tendenci dělat nám čáru přes rozpočet ve chvíli, kdy to nejméně čekáme. Jde o to, dělat věci jinak než všichni okolo.

Začněte drobnostmi: řekněte konečně manželovi, že vás hrozně štve, když nechává oblečení na zemi. Do práce jeďte na kole. Vezměte si na sebe něco opravdu bláznivého. Na schůzce, kde se všichni bojí odporovat šéfovi, řekněte svůj názor. Posílíte tím svou odvahu. I když tyhle situace vyvolají nějakou reakci, která nemusí být na první dobrou příjemná, zjistíte, že život jde dál a rozhodně se kvůli tomu nezastavil. A možná se i zasmějete.

Lucie Klabanová

Manažerka a autorka projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům zjednodušit způsob organizace práce a řízení lidí.

Další články k tématu

Udělejte z nejistoty váš hnací motor

Nejistota je v posledních týdnech všude kolem nás. Nevíme, kdy budeme moci chodit do restaurací, nevíme, jak to bude nadále s naší prací. Existuje však několik taktik, jak se s nejistotou vypořádat. Před několika lety provedli neuroekonomové z Kalifornského technologického institutu výzkum zabývající se běžnými pracovními rozhodnutími. A zjistili, že čím méně informací má náš … číst více

Co vás poutní cesta naučí o vedení firmy

Svatojakubská cesta je síť poutních stezek, které začínají na různých místech Evropy a všechny se sbíhají ve španělském městě Santiago de Compostella. I dnes se do Santiaga vydávají tisíce poutníků. Všude podél cesty po nich zůstávají nejrůznější vzkazy a nápisy. Některé jsou inspirativní, některé dojemné, jiné zase k pousmání. A věřte nebo ne, některé jsou inspirativní … číst více

Pozitivní sobectví prospěje vám i vašemu okolí

Řekli byste o sobě na pohovoru, že jste sobečtí? A když už ano, označili byste své sobectví za silnou, nebo slabou stránku? Když o někom řekneme, že myslí hlavně na sebe, zpravidla to nemíníme jako pochvalu. Přestaňte na sobce nadávat a podívejte se, co se od nich můžete naučit. Pomůže vám i Michaela Dombrovská, propagátorka … číst více

Potřebujete změnu? Co třeba jít učit – jako redaktorka Katka

Katka byla redaktorka nadšená z práce s texty. Pak se jí narodily děti. Jak rostly, rostla i její chuť zkusit si něco nového, opustit bezpečné a známé prostředí práce s texty, knihami a opakující se agendou kancelářské každodennosti. Vždycky snila o práci učitelky – tak sebrala odvahu a změnila kurz dosavadní kariéry. Hlavní motivací byly … číst více