Studium v Londýně je dobrodružství, říká manažer

Pavel Čejka je muž několika úspěšných kariér. Ve 24 letech odjel studovat na Tchaj-wan, kde dokončil MBA program. Dnes působí ve firmě 3M, kde se už po třech letech stal vedoucím obchodní skupiny. Nyní si dělá souběžně dva doktoráty: jeden na VŠE v Praze a za druhým létá do Londýna na 16. nejlepší světovou univerzitu, King’s College. Jak se to dá stíhat? Jen hodně těžko, přiznává otevřeně Pavel Čejka v rozhovoru.

» 3 minuty čtení «

Pavel_Cejka_Foto

 ↑ Manažer Pavel Čejka: létá co 14 dní léta do Londýna, kde si dodělává doktorát.

Jobs.cz: Pavle, zastávat náročnou manažerskou pozici a k tomu studovat musí být hodně časově náročné. Jak to zvládáš?

Je to o hodně méně romantické, než to vypadá. Odpověď, kterou asi nečekáš, je: nezvládám. Jsou dny, kdybych to vše nejradši zabalil a věnoval se pouze jedné věci. Ale pak jsou dny, kdy mi každá z aktivit dodá tolik energie, že zapomenu na útrapy, zakousnu se, zaberu a ve finále to dopadne dobře. Sir Richard Branson říká: „Když ti někdo nabídne životní výzvu, tak ji přijmi a pak teprve řeš, jak to uděláš.“ A takhle vypadá můj život.

Jobs.cz: Čím dobíjíš energii?

Každý den se sám sebe ptám, jak zlepšit svůj pracovně-soukromý život. Hodně mi pomáhá moje přítelkyně, která má v tomhle o hodně víc rozumu, než já. Firemní kultura v 3M je navíc založená na vzájemné podpoře, a to je také dost znát. V neposlední řadě se snažím dělat maximum pro to, abych nevyhořel, včetně například konzultací s odborníky, jsou-li zapotřebí. Za to se nijak nestydím.

Jobs.cz: V naší kultuře, na rozdíl třeba od americké, není konzultování moc zvykem. Mnoho lidí se na to stále dívá jako na slabost. A to i přesto, že čím dál víc lidí užívá antidepresiva…

Myslím, že tohle je hodně dáno kulturně. Češi se obecně vyhýbají čemukoli novému a neznámému. Když něco řeším, vdycky je důležité problém správně pojmenovat, to je důležitý první krok. A právě v tom může pohled zvenčí hodně pomoct. Nemusí to být nutně kouč či psycholog – roli mentora může převzít i kolega na pracovišti, kamarád nebo někdo z rodiny.

Jobs.cz: Pomáhá ti studium i ve firemní praxi?

Zahraniční ano, české ne.

Jobs.cz: Můžeš to rozvést? Studoval jsi na Tchaj-wanu a ve Velké Británii, v čem tedy vidíš největší výhody zahraničních škol?

Zahraniční školy učí člověka přemýšlet kritickým způsobem, tedy zvažovat pro a proti a na základě toho pak udělat správné rozhodnutí. Je tam zároveň obrovský tlak na kreativitu a interaktivní výuku. Studenti se aktivně zapojují. České školství je však, i přes určité pokusy, stále silně založené na memorování encyklopedických znalostí bez cíle vytvořit si vlastní logické závěry. Přístup pedagogů je často autoritativní a snaha vyniknout je potlačována. V mezinárodní konkurenci se pak naši studenti nedokáží prosadit –  i přesto, že tvrdě studují, což je škoda. Také se zde nepracuje s absolventy a se značkou univerzity. Škoda, že nedokážeme dostatečně ocenit naše v zahraničí úspěšné odborníky a osobnosti, jako jsou profesor Pudil či profesor Švejnar. Místo toho přehnaně uznáváme hrdiny lokální.

Pavel Cejka foto

↑ Má za sebou také magisterské studium na University of St Andrews. „Bylo to náročné, tehdy jsem si sáhnul na dno,” vzpomíná Pavel Čejka.

Jobs.cz: Zůstaňme u tvého současného studia – na King´s College. Jak často létáš do Londýna?

Do školy létám zhruba jednou za 14 dní. Největší paradox je, že tohle dobrodružství je celkově méně finančně náročné, než třeba průměrné bakalářské studium na české soukromé vysoké škole. Na PhD. se nás hlásilo 1.500 na jedno místo a v nejužším výběru zůstalo deset kvalitních kandidátů z prestižních škol, jako jsou Harvard nebo London School of Economics. Mně hodně pomohlo to, že jsem vystudoval magisterský obor na University of St Andrews, která patří společně s Oxfordem a Cambridge mezi top 3 univerzity v Británii.

Jobs.cz: Co pro tebe byla největší výzva, když jsi zahájil studium na St Andrews?

Výzva to byla sama o sobě. Úplně nové prostředí, obrovská konkurence a extrémně náročné studium. Můžu říct, že jsem si opravdu sáhnul na dno. Jazyk, rychlost přemýšlení spolužáků, kvalita diskuze a argumentů, práce s materiály, peníze – to všechno byly ostré výzvy. Tam nemůžete čekat nějaké úlevy, protože nejste rodilý mluvčí, nemáte stejně dobré předchozí vzdělání nebo tolik peněz, jako ostatní. Bylo to obrovsky těžké, ale překonat se dá všechno, když věříte sami v sebe a máte plán.

Jobs.cz: Jaký je teď tvůj cíl?

Stále více se zaměřuji na to pomáhat lidem s jejich rozvojem. Koučink mě prostě naplňuje. Ženou mě dopředu výsledky lidí, kamarádů a přátel, kteří se nebojí v životě něčeho dosáhnout, něco změnit a já jim v tom mohu pomoci. Musí chtít primárně sami a mě pak hřeje být součástí jejich úspěchu. I když úspěch je hlavně jejich.

Jobs.cz: Jakou strategii bys poradil všem, kteří si chtějí zvyšovat svou hodnotu na trhu práce?

Dělejte, co vás baví. Pokud si někdo užívá, jako v současné době já, práci pro korporaci, není důvod ji měnit. Pokud ale cítíte, že to, co děláte, vás nenaplňuje a nevidíte možnost něco změnit, udělejte rozhodnutí co nejdříve a běžte si svým vlastním směrem.

David Matoušek, spolupracovník Jobs.cz

Další články k tématu

4 šprti, kterým vysoká škola nezabránila v plnění snů

Jan Řežáb, zakladatel a majitel mezinárodně úspěšné společnosti Social Bakers, nemá ani maturitu. Forbes jej přitom zařadil do celosvětového žebříčku nadějných talentů, co ještě nepřekročili třicítku. Má pak vůbec cenu věnovat mladá léta studiu na vysoké škole? Má! Svět vám bude ležet u nohou, i když během několika let strávíte pár bezesných nocí šprtáním na … číst více

Zpátky do lavic. Studujte VŠ při práci

Studium při zaměstnání zpravidla znamená, že následující dva až tři roky strávíte část víkendů v posluchárnách vysoké školy a příprava na zkoušky vám spolkne kus dovolené. Pokud zvažujete návrat do školních lavic, budete asi kromě svého zájmu přemýšlet i nad tím, jestli vaši snahu podpoří zaměstnavatel. Firmy nejčastěji posílají své zaměstnance na odborné kurzy a školení. „Podniky … číst více

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více

Když vás loví ze zahraničí: Co vás to bude stát?

Londýn, Singapur, Curych, Berlín nebo raději San Francisko? Pokud jste šikovní, pracujete v žádaném oboru, jste schopný manažer nebo specialista a ještě o sobě umíte dát vědět, dřív nebo později vás osloví headhunter – a pokusí se vás ulovit do zahraničí. Skvělá životní zkušenost, lákavé prostředí a na první pohled královský plat zní skvěle. Než … číst více