Když vás loví ze zahraničí: Co vás to bude stát?

Londýn, Singapur, Curych, Berlín nebo raději San Francisko? Pokud jste šikovní, pracujete v žádaném oboru, jste schopný manažer nebo specialista a ještě o sobě umíte dát vědět, dřív nebo později vás osloví headhunter – a pokusí se vás ulovit do zahraničí. Skvělá životní zkušenost, lákavé prostředí a na první pohled královský plat zní skvěle. Než ale řeknete ano, spočítejte si, co vás bude takový kariérní skok stát.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_124405423

↑ Vítejte v novém doma. Co se vyplatí zvážit, než vezmete práci v cizině?

Opravdu si polepšíte?

Částky, které firmy při mezinárodním lovení talentů nabízejí, vypadají na první pohled až pohádkově. Než se ale upíšete k práci tisíce kilometrů od rodné hroudy, raději si svou odměnu ještě přepočítejte. Do úvahy vezměte zejména běžné náklady na život a náklady spojené s přestěhováním a zařizováním nového bydlení. Možná vám vyjde, že životní úroveň bude stejná, nebo dokonce horší než doma – zvlášť, pokud se stěhujete na západ od českých hranic. Na rychlé srovnání životních nákladů zkuste třeba Numbeo.com.

Kolik vám doopravdy zbude?

Když už jsme u toho příjmu – nové působiště znamená odlišnou výši a výpočet daně z příjmu a zdravotního a sociálního pojištění. Třeba ve Švýcarsku se daň skládá ze tří položek a záleží, v jakém kantonu a městě bydlíte. V Belgii nebo Británii zase čím více vyděláváte, tím vyšší procentuální daň zaplatíte. V některých státech vám na daních seberou až polovinu příjmu. Ujistěte se proto, o jaké částce se s budoucím zaměstnavatelem bavíte a kolik vám nakonec přistane na účtu.

Pokryje váš příjem rodinný rozpočet?

Exkluzivní nabídky, kdy budoucí mzda pokryje i příjem vašeho partnera a zajistí celou rodinu, dostává jen pár vyvolených specialistů a špičkových manažerů. Většinou loví hlavně vás – a to, zda si najde uplatnění i vaše drahá polovička, headhunteři ani budoucí zaměstnavatelé neřeší. Vy byste to ale řešit měli, ať už kvůli financím nebo kvůli psychické pohodě v domácnosti. Vy se můžete těšit do nové práce, vaše rodina se ale ocitne nejen v novém prostředí, ale i v nové životní roli: v zahraničí, bez přátel a bez práce.

Výlet za všechny drobné

Pokud vás oslovuje headhunter nebo zahraniční firma vás, půjdou náklady na výběrové řízení pravděpodobně na jejich účet. Není tomu tak ale vždy. Většinu výběrového řízení do zahraničí pravděpodobně absolvujete na dálku, minimálně v závěru vás ale určitě budou chtít vidět (a vy je asi taky). Pro jistotu si s nimi vyjasněte, zda vám uhradí náklady na letenku a hotel, nebo si „výlet” budete muset zaplatit sami.

Kdo zaplatí stěhovákům?

Ze začátku může stěhování za prací pěkně byrokraticky i finančně zabolet. Najednou budete muset najít a vybavit nový byt nebo dům a smířit se s tím, že poměr nájem – mzda – vzdálenost do centra města může být třeba v případě Londýna ve srovnání s Prahou dost skličující. Připočtěte také náklady na hotel pro případ, že se vám hned na začátku nepodaří bydlet „ve svém”. Někteří zaměstnavatelé novým posilám ze zahraničí s přestěhováním pomáhají – přece jen, oni se ozvali vám, ne naopak.

Vzít to, nebo ne?

Peníze nejsou všechno. Práce v zahraničí je také (nebo hlavně) o pořádném kariérním zářezu a o zásadní životní zkušenosti, ať už na chvilku nebo na celý život. Při rozhodování budete muset zvážit mnohem víc: jste ochotní opustit rodinu a přátele a hledat si nové? Jste připraveni na to, že třeba v Dubaji za celý rok neuvidíte přirozeně zelený strom a zalyžujete si maximálně na sjezdovce v nákupním centru? Pokud ano, jděte do toho! Litovat určitě nebudete. A pokud ne, jděte do toho stejně. Na spoustu věcí, včetně kariéry v zahraničí, se prostě nepřipravíte, ať už jste z práce zvyklí plánovat jakkoliv. Prostě si to musíte prožít na vlastní kůži. Tak směle do toho!

Začněte kariéru v zahraničí      Zobrazit nabídky

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více

Studium v Londýně je dobrodružství, říká manažer

Pavel Čejka je muž několika úspěšných kariér. Ve 24 letech odjel studovat na Tchaj-wan, kde dokončil MBA program. Dnes působí ve firmě 3M, kde se už po třech letech stal vedoucím obchodní skupiny. Nyní si dělá souběžně dva doktoráty: jeden na VŠE v Praze a za druhým létá do Londýna na 16. nejlepší světovou univerzitu, King’s … číst více

Práce a cestování v jednom: Lucie provádí turisty po Asii

Lucie Šebánková navštívila Asii poprvé na vysoké škole. Tehdy ji učarovala a nyní pracuje jako průvodkyně českých turistů po jihovýchodní Asii v cestovní kanceláři, která se specializuje na exotické destinace. Za sebou má osm zájezdů a polovině února vyráží na další. » 3 minuty čtení « Jobs.cz: Co tě překvapilo během posledního zájezdu? Asi mě … číst více

„Jak získat práci v Británii: nepodceňovat se.”

Petra Jankovská a Pavel Pšenička žijí a pracují ve Velké Británii již třetím rokem. Petra sem přijela studovat na univerzitu v Cranfieldu. Pavel, který v Česku vystudoval environmentální inženýrství, se na ostrovní stát vydal zlepšit si angličtinu, nabrat zkušenosti a získat vyšší plat. „Důležité je se nepodceňovat. Člověk se pořád bojí, že na nějakou pozici nemá … číst více