11 profesí, které před deseti lety neexistovaly

Těchto 11 pozic před deseti lety ještě neexistovalo. Chápete, jak jsme mohli žít bez vývojářů aplikací nebo UX designérů?

» 3 minuty čtení «

shutterstock_189811238

1. Vývojář aplikací

 • Před 10 lety: Mobilní trh se chystal na příchod horkých novinek: „véček“ s integrovaným foťákem a 5 MB pamětí (no tak, nesmějte se).
 • Dnes: Množství „apek“, které si stahujeme do smartphonů, neustále narůstá – stejně jako poptávka firem po vývojářích aplikací.

2. Content Specialist

 • Před 10 lety: „Co kdybychom si založili firemní blog?“ – „A není to zbytečné?“
 • Dnes: Firemní weby, blogy, sociální sítě, newslettery, direct maily… Kdo to má všechno stíhat? No přece specialista na obsah, který píše, vymýšlí, bloguje, postuje – a tím přímo či nepřímo prodává.

3. Profesionální hráč PC her

 • Před 10 lety: U počítačových her se upouštěla pára po těžkém dni.
 • Dnes: Profesionální hráči Starcraftu nebo League of Legends vydělávají jako prvoligoví fotbalisté. Dostávají měsíční plat, přes den trénují a o víkendech objíždějí mezinárodní turnaje. Mají své fankluby a točí se o nich dokumenty. Tak, a teď zkuste tuhle práci vysvětlit své babičce.

State of Play: dokument o korejských profi hráčích

4. UX Designer

 • Před 10 lety: „Vítáme vás na našem webu. Pro více informací o našich službách klikněte na O nás → Služby → Aktuality → Květen 2005.“
 • Dnes: Navrhnout web, aby byl co nejjednodušší a choval se přesně tak, jak uživatel očekává: za tím stojí mravenčí práce UX Designérů.

5. Social Media Manager

 • Před 10 lety: „Máte dotaz? Zavolejte na naši infolinku.”
 • Dnes: To, co se dříve odehrávalo na přepážkách a infolinkách, se dnes přesunulo na Facebook a Twitter. Social Media Manager musí rozumět uživatelům a trpělivě zodpovídat jejich dotazy. Kromě toho je na sociálních sítích baví zajímavým obsahem. Vedle slov jsou v jeho práci důležitá i čísla: třeba při plánování a vyhodnocování kampaně.

6. Pilot vojenských dronů

 • Před 10 lety: – – –
 • Dnes: Pilot dálkově řízených letadel je dnes jednou z nejžádanějších pozic v americké armádě. Přeškoluje se na ni mnoho bývalých stíhacích pilotů. Jejich nová práce vypadá na první pohled jednoduše: sedět před monitorem a ovládat dron. Zaškolení takového pracovníka ale armádě trvá až půl roku.

shutterstock_175453661

7. Online marketér

 • Před 10 lety: „Uděláme banner. Hlavně, ať hodně bliká!”
 • Dnes: AdWords, Sklik, PPC kampaně, SEO. Netušíte, která bije? Pak litujeme, ale na pozici online marketing specialist se nejspíš nehodíte.

8. Datový novinář

 • Před 10 lety: – – –
 • Dnes: Datoví žurnalisté hledají a dávají do souvislosti zajímavé informace. Třeba to, jak se vyvíjela nezaměstnanost v nějakém odvětví. Z toho pak zpracují infografiku, která čtenářům řekne mnohdy více než dlouhý analytický článek.

9. Hledač talentů

 • Před 10 lety: – – –
 • Dnes: Mnoho firem si láme hlavu, jak do svých řad přilákat ty nejtalentovanější uchazeče – třeba konstruktéry, programátory nebo obchodníky. Tyto klíčové lidi hledají a poté o ně pečují talent manažeři.  Jsou to tak trochu headhunteři, tak trochu školitelé a tak trochu personalisté. Zkrátka zajímavá pozice, která je posledních pár let na vzestupu.

Video: Jak se třeba dají hledat talenty

10. Projektový manažer

 • Před 10 lety: – – –
 • Dnes: Projektový manažer je pozice, která roste hlavně v posledních dvou třech letech. Tito lidé někdy koordinují i stohlavý tým – dohlížejí, aby všichni dodali včas to, co mají. Poznávací znamení: organizační talent.

11. Pracovník sociální firmy

 • Před 10 lety: „Chci konat dobro, tak jdu do neziskovky.“
 • Dnes: Sociální firma se nachází za pomezí byznysu a neziskovky. Může to být třeba kavárna, kde pracují handicapovaní nebo cestovní kancelář pro vozíčkáře. V sociálních firmách se uplatní lidé různých profesí, kterým nezáleží jen na zisku a kvartálních odměnách. Případně si chtějí odpočinout od korporátu.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

Jak vypadá online CV, kterému nehrozí „delete“

„Nejlépe je mít své CV online. Máte jej tak stále po ruce a můžete jej kdykoliv přiložit k reakci na pozici.“ Pokud má pro vás tato rada stejnou hodnotu jako rok staré noviny, asi spíše než založení online profilu řešíte, jak mít svůj  e-životopis přesně vyplněný, zároveň však originální. Personalisty zajímají online zmínky Možná vás napadlo, … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký název pozice není všechno Nenechte se … číst více