Czechitas: Schopné holky fušují klukům do IT

Holky v IT aby jeden hledal lupou. Dita Přikrylová, která pracuje v IT poradenství, o tom ví své. Rozjela proto Czechitas, kde spolu s dalšími nadšenými „ajťačkami” zasvěcuje holky do tajů kódování, programování, navrhování webů nebo grafiky. K IT tak díky jejím workshopů zatím přičichly stovky holek, už brzy se ale začnou počítat na tisíce. Proč ale ženy potřebují zvláštní IT péči?

» 3 minuty čtení «

Czechitas

↑ Czechitas jsou nadšené „ajťačky”, které učí holky programovat a kódovat.

Jobs.cz: Proč se holky, které o IT zatím nijak zvlášť nejevily zájem, mají učit programovat a kódovat?

I pozice, které nejsou zaměřené na IT, předpokládají uživatelskou znalost počítače nebo minimálně kancelářských balíků. Třeba auditoři dnes potřebují znát například MS Excel na velmi pokročilé úrovni, přitom tento požadavek často výslovně u nabídek práce uváděn není. Nebo třeba šijete doma oblečení a prodáváte ho přes Fler, potřebujete ale vlastní logo nebo vlastní webové stránky. My holky učíme, aby to zvládly samy a nemusely někde po známých shánět „ajťáka”.

Jobs.cz: Proč podle tebe holky potřebují „zvláštní péči”? Proč pro ně vytváříte speciální workshopy?

Myslím si, že v komunitě holek se jim lépe pracuje a lépe se cítí. Zrovna IT je takové mužské téma, nebo minimálně je to zažitý stereotyp. Když se holka přihlásí na nějaký IT kurz, většinu osazenstva budou tvořit muži. Studuji na fakultě informatiky a přihlásit se ve skupině dvaceti kluků o slovo a zeptat se na něco, co mi přijde strašně banální, chce spoustu kuráže. Chceme proto holkám poskytnout neformální prostředí, kde se nemusí bát, že se ztrapní.

Jobs.cz: Proč se učit programovat webovou stránku, když je všude spousta volně dostupných šablon, které snadno přizpůsobím tomu, co se mi líbí a co potřebuju?

V rámci jednoho workshopu určitě nejsme schopné naučit holky naprogramovat si úplně celou hezkou webovou stránku. Můžeme jim ale ukázat nástroje, díky kterým to dokážou a kontakty na lidi, kteří jim s tím případně pomůžou. Navíc podle m ne pomáhá to, že v případě workshopu cítíte určitý závazek tam přijít nebo něco odevzdat. Když jste doma a máte se do něčeho pustit sami, mnohem více vám hrozí prokrastinace. Šablony se sice dají různě modifikovat, když ale navíc znáte HTML, dokážete s nimi úplné zázraky.

Dita Přikrylová

↑ Dita Přikrylová z Czechitas: „Nejsme feministický kroužek.“

Jobs.cz: Kdo na vaše workshopy chodí?

Třeba holky, které studují střední školu a rozhodují se, co dál studovat. Také ale třeba maminky na mateřské dovolené, které se vracejí na trh práce a chtějí si zlepšit kvalifikaci. Nejčastěji pak holky, co zrovna dokončily vysokou školu a hledají si práci.

Jobs.cz: Znamená to, že kluci mají na vaše worskhopy vstup zakázán?

Nejsme feministické hnutí. Učíme holky, ale převážná většina lektorů jsou kluci. Poměr, kdy půl na půl učí kluci a holky, bych chtěla zachovat.

Jobs.cz: V jakých městech se s vámi mohou zájemkyně o IT workshopy potkat?

Czechitas začaly v Brně, já sama studuji a pracuji napůl v Brně a Praze a také organizační tým je rozdělený do těchto dvou měst. Stejně tak worskhopy chceme takto rozdělit. Chystáme se třeba ale i do Českých Budějovic, kde nás oslovilo místní coworkingové centrum a chceme se rozšířit i do dalších měst.

Jobs.cz: Fungujete zatím jen krátce, přesto vašimi workshopy prošly už stovky holek. Zdá se, že jste objevily díru na trhu. Už vás Czechitas uživí?

Pořád je to zájmová činnost, kterou všechny holky dělají ve volném čase – mimo práci nebo studium. Vím ale, že do budoucna to bude fungovat i komerčně. V zahraničí už tomu tak u některých iniciativ je. Věřím, že mě to bude jednou živit a že spojím svou obživu s tím, co mě baví.

Czechitas3

↑ Na workshopy Czechitas chodí středoškolačky, vysokoškolačky i maminky na mateřské.

Jobs.cz: A kolik musejí holky naspořit, když se chtějí vašeho workshopu zúčastnit?

Worskhopy jsou zdarma. Náklady na ně pokrývají příspěvky sponzorů. Některé specializované workshopy ale nebudou moci být zadarmo kvůli licencím, třeba zmíněný kancelářský balík MS Office nebo Adobe Photoshop. Kdybych zadarmo poskytla kurz, který má normálně hodnotu třeba pět tisíc, asi by mě ostatní lektoři neměli rádi. Některé workshopy ale pořád chceme udržet zdarma.

Jobs.cz: Jaké workshopy nyní chystáte?

Nejlépe je sledovat nás na našem Facebooku nebo blogu. V Brně pořádáme 8. listopadu workshop na tvorbu loga. Holky tam musí přijít s načrtnutým logem, třeba na papíru, a my jim ukážeme, jak ho zpracovat v programu. 15. listopadu v Praze opakujeme úspěšný workshop na HTML, 28. a 29. listopadu máme Rails Girls neboli vývoj webové aplikace v programu Ruby on Rails.

» Studujte informatiku: přehled vysokých škol

Lenka Mydlová

Další články k tématu

5 kurzů pro úspěch v práci, které vás nesmí minout

Telefonování, e-maily, námitky… Potýkáte se i vy s těmito „malými“ každodenními problémy? Možná se zdají bezvýznamné, ale ve skutečnosti vás mohou zbytečně otravovat. Proto jsme vybrali těchto 5 květnových kurzů, aby se úspěch v práci dostavil rychleji. » 2 minuty čtení « ↑ Čeká vás telefonát v angličtině? Naučte se, jak jej zvládnout! 1. Telefonování v angličtině … číst více

Budou vás milovat: tipy, jak dělat skvělé prezentace

Lidé se rozhodují na základě prvních dojmů. Využijte toho. Když je nezískáte během 60 vteřin, pak už nikdy. Neplýtvejte svůj drahocenný čas na košilaté vtípky, po kterých se rozhostí trapné ticho. Chce to něco originálnějšího. » 3 minuty čtení « Zapomeňte na formální představování, popisování o čem vaše přednáška bude a podobná klišé. Představte si svou … číst více

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Restart kariéry: přijďte si 5. února pro inspiraci

Moderátorka Adela Banášová, šéfka českého Googlu Taťána Le Moigne, šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek nebo přední plastický chirurg Andrej Sukop. Přijďte si 5. února 2015 poslechnout jejich tipy, jak restartovat kariéru a posunout se v životě dál. » Půl minuty čtení « Restart myšlení Konference s názvem Inspirace & Restart kariéry proběhne už potřetí. Letos nese podtitul … číst více