Skutečný důvod, proč nám prokrastinace ničí život

Čím víc možností máme, tím spíš… si nevybereme ani jednu. Je to paradox a zároveň jedno z vysvětlení, proč dnes lidé tak „rádi“ prokrastinují. Podle Petra Ludwiga, autora bestselleru o prokrastinaci, se člověk tváří tvář různým možnostem ocitá v nepříjemné rozhodovací paralýze. A tak rozhodnutí raději odloží. Je vám to povědomé?

Jdu zalít kytky

„Jedna klientka, ředitelka středně velké firmy, se mi svěřila, že v práci často během celého dopoledne nic neudělá. Prý neví, jakou činností začít. Musí vyřídit tolik úkolů, že samotný výběr jednoho z nich ji naprosto vyčerpá a ona jde raději zalévat květiny,“ popisuje Ludwig, jak se rozhodovací paralýza projevuje v práci.

„Na jiného mého klienta zase čekalo v jeho schránce přes tisíc nevyřízených e-mailů. Pokaždé, když se do ní podíval, vysálo mu to veškerou energii,“ vybavuje si další příběh.

Tak proč to prostě neuděláte?

Číst nebo slyšet příběhy lidí, kteří prokrastinují, má dvojí efekt. Skoro každý se v tom nějak pozná a skoro každému se v hlavě vyloupne poměrně jednoduchá rada: tak proč to ti lidé prostě neudělají?

Odepsat na nepříjemný e-mail. Začít se konečně učit na zkoušku. Porovnat si, jaká banka nabízí nejlepší úrok. Tohle jsou naprosto typické věci, které je snadné (a v danou chvíli silně lákavé) odložit na později.

Okamžik odložení je příjemný. Velice brzy se ale ozve i vaše racionální část: s celým seznamem negativních důsledků, které odklad bude mít. A výsledný koktejl zakápne trochou výčitek svědomí.

Takže: proč to prostě neuděláte?

Jak být (pro sebe) zase hrdinou

Protože k tomu, abychom se do rozhodování nebo nepříjemných věcí pustili, nám chybí jedna důležitá věc. Není to ani čas, ani znalosti, ale odvaha.

Její nedostatek je ve skutečnosti tím, kvůli čemu nám prokrastinace tak šikovně ničí život.

Trénovat osobní hrdinství je pak jednou z konkrétních technik Petra Ludwiga, kterými lidi učí s prokrastinací bojovat. Být hrdinou totiž neznamená jen zachránit děti z hořícího domu, ale třeba také dokázat vystoupit ze své komfortní zóny.

Tedy sednout a ten nepříjemný e-mail napsat. Otevřít učebnici a udělat si výpisky. Vygooglovat úrokové sazby a rozhodnout se, ve které bance si založit spořící účet.

Nebo ještě jinak: když se naučíte být odvážní, odnaučíte se prokrastinovat.

Nejpohodlnější postel na světě

„S každým vědomým opuštěním komfortní zóny se zvyšuje šance, že člověk tu komfortní zónu opustí i v budoucnu. Když zkoumali hrdiny, kteří udělali ta velká hrdinství, zjistili, že to měli natrénované právě na drobnostech,“ říká Petr Ludwig ve svém on-line kurzu Konec prokrastinace.

Jeho lekci o tom, jak trénovat osobní hrdinství a zbavit se chorobného odkládání, si teď na portálu Seduo.cz můžete pustit zdarma. „Dnes má spousta lidí ideál v komfortu. Myslí si, že když si koupí nejpohodlnější postel na světě a budou v ní ležet, tak budou dlouhodobě spokojení. Ale tak to nefunguje. My se v komfortní zóně nevyvíjíme. Komfortní zóna je stereotypní a my v ní doslova hnijeme,“ říká Ludwig ve videu.

Tak co, pustíte si tu lekci teď, a nebo to raději odložíte na později?

Jobs.cz

Další články k tématu

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Mám, nemám, mám, nemám, odtrháváte možná lístečky z imaginární sedmikrásky. Řeč je o změně práce. Vybrali jsme těchto 5 znamení, které jasně říkají: máš! » 2 minuty čtení « ↑ Mám změnit práci, nemám? Někdy je opravdu lepší změnu neodkládat. 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: ale jo, šlo … číst více

7 pozic v neziskovkách, kde si užijete svůj rok jinak

Neziskovky zdaleka nehledají jen pečovatele a sociální pracovníky. Potřebují i schopné manažery, účetní nebo odborníky na PR. Tedy kolegy, jejichž zkušenosti z korporátu jsou pro ně (doslova) k nezaplacení. « 3 minuty čtení » ↑ Zkuste se na svět podívat i jinýma než byznysovýma očima. Rok jinak a jinde Projekt Rok jinak nejspíš znáte. Člověk s alespoň pětiletou … číst více

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, … číst více

Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní ještě čeká něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z banky do logopedické školky Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, … číst více