Čím víc možností máme, tím spíš… si nevybereme ani jednu. Je to paradox a zároveň jedno z vysvětlení, proč dnes lidé tak „rádi“ prokrastinují. Podle Petra Ludwiga, autora bestselleru o prokrastinaci, se člověk tváří tvář různým možnostem ocitá v nepříjemné rozhodovací paralýze. A tak rozhodnutí raději odloží. Je vám to povědomé?
Jdu zalít kytky
„Jedna klientka, ředitelka středně velké firmy, se mi svěřila, že v práci často během celého dopoledne nic neudělá. Prý neví, jakou činností začít. Musí vyřídit tolik úkolů, že samotný výběr jednoho z nich ji naprosto vyčerpá a ona jde raději zalévat květiny,“ popisuje Ludwig, jak se rozhodovací paralýza projevuje v práci.
„Na jiného mého klienta zase čekalo v jeho schránce přes tisíc nevyřízených e-mailů. Pokaždé, když se do ní podíval, vysálo mu to veškerou energii,“ vybavuje si další příběh.
Tak proč to prostě neuděláte?
Číst nebo slyšet příběhy lidí, kteří prokrastinují, má dvojí efekt. Skoro každý se v tom nějak pozná a skoro každému se v hlavě vyloupne poměrně jednoduchá rada: tak proč to ti lidé prostě neudělají?
Odepsat na nepříjemný e-mail. Začít se konečně učit na zkoušku. Porovnat si, jaká banka nabízí nejlepší úrok. Tohle jsou naprosto typické věci, které je snadné (a v danou chvíli silně lákavé) odložit na později.
Okamžik odložení je příjemný. Velice brzy se ale ozve i vaše racionální část: s celým seznamem negativních důsledků, které odklad bude mít. A výsledný koktejl zakápne trochou výčitek svědomí.
Takže: proč to prostě neuděláme?
Jak být (pro sebe) zase hrdinou
Protože k tomu, abychom se do rozhodování nebo nepříjemných věcí pustili, nám chybí jedna důležitá věc. Není to ani čas, ani znalosti, ale odvaha. Její nedostatek je ve skutečnosti tím, kvůli čemu nám prokrastinace tak ničí život.
Trénovat osobní hrdinství je pak jednou z konkrétních technik Petra Ludwiga, kterými lidi učí s prokrastinací bojovat. Být hrdinou totiž neznamená jen zachránit děti z hořícího domu, ale třeba také dokázat vystoupit ze své komfortní zóny.
Tedy sednout a ten nepříjemný e-mail napsat. Otevřít učebnici a udělat si výpisky. Vygooglovat úrokové sazby a rozhodnout se, ve které bance si založit spořící účet. Nebo ještě jinak: když se naučíte být odvážní, odnaučíte se prokrastinovat.
Nejpohodlnější postel na světě
„S každým vědomým opuštěním komfortní zóny se zvyšuje šance, že člověk tu komfortní zónu opustí i v budoucnu. Když zkoumali hrdiny, kteří udělali ta velká hrdinství, zjistili, že to měli natrénované právě na drobnostech,“ říká Petr Ludwig ve svém on-line kurzu Konec prokrastinace.
Jeho lekci o tom, jak trénovat osobní hrdinství a zbavit se chorobného odkládání, si teď na portálu Seduo.cz můžete pustit zdarma. „Dnes má spousta lidí ideál v komfortu. Myslí si, že když si koupí nejpohodlnější postel na světě a budou v ní ležet, tak budou dlouhodobě spokojení. Ale tak to nefunguje. My se v komfortní zóně nevyvíjíme. Komfortní zóna je stereotypní a my v ní doslova hnijeme,“ říká Ludwig ve videu.
Tak co, pustíte si tu lekci teď, anebo to raději odložíte na později?
Jana Kutarňová