Oblečení ovlivňuje úspěch. Co si vzít na pohovor a do práce

Lenka Šťastná pracovala jako auditorka a teď radí lidem, jak najít a podtrhnout svůj osobní styl. „V korporátním prostředí se dnes objevuje takový trend, že se ženy snaží i oblékáním podobat mužům,“  vypozorovala například. Co máte vytáhnout ze skříně, když míříte na pohovor do neznámé firmy? A je nutné ladit kapesníček s kravatou?

» 3 minuty čtení «

Lenka Stastna_FOTO

↑ Lenka Šťastná: „To, jak se oblékáme, do velké míry ovlivňuje náš úspěch.”

Jobs.cz: Co je horší: objevit se na nějaké akci underdressed, nebo overdressed?

Pokud se někdo objeví underdressed, je to společností považováno jednoznačně jako faux pas. Ale nepodceňovala bych ani být overdressed. Pokud sami pořádáme nějakou akci a na pozvánku napíšeme, že dress code je coctail, nemůžeme se objevit ve fraku. Tím bychom hosty dostali do nepříjemné situace a ukázali, že si jich nevážíme.

Jobs.cz: Lidé na vkus Čechů často nadávají: ponožky v sandálech, outdoorové bundy do města a podobně. Co byste ale naopak pochválila, že umíme dobře?

Myslím si, že umíme být poměrně rychlí v tom zařadit do šatníku nejnovější trendy. Ale je nutné být realista. V některých případech nebývá výsledek nesourodých kombinací zcela lichotivý. Jedná se sice o módní kousky, ale nekorespondují s postavou nositele ani jeho dosavadním stylem.

Jobs.cz: Měla jste rozjetou kariéru jako auditorka a nyní radíte lidem s osobním stylem. Co vás k tomu přivedlo?

V korporátním prostředí jsem se pohybovala osm let. Pracovala jsem pro poradenskou společnost i bankovní instituce, v současnosti pracuju pro menší konzultantskou firmu. Módou a stylem jsem se ale zabývala dlouhodobě – byl to vždycky můj koníček.

shutterstock_46814338

↑ Pánský styl. Konzervativní dress code neznamená nosit jen strohé kostýmky.

Jobs.cz: V korporátech bývá dress code poměrně svazující. Jak se může žena v takovém prostředí odlišit a ukázat svůj styl?

I když se styl v módě uvolňuje  a hranice se neustále posouvají, zůstává dodržovaný dress code v tradičních společnostech velice konzervativní. Míra konzervatismu se do určité míry může lišit podle oboru, ve kterém daná společnost podniká. Když zmiňujete ženu, tak v korporátním prostředí se dnes vyskytuje takový fenomén, kdy se ženy už i stylem oblékání snaží vyrovnat mužům. Myslím, že tím zbytečně potlačují svoji ženskost a je to škoda.

Jobs.cz: Když někdo hledá práci, tak chodí na pohovory do mnoha firem. Jak poznat, co se hodí vzít si na sebe?

Pokud jde někdo na pohovor do neznámé firmy, základem je udělat si pořádný průzkum: jedná se o soukromou, nebo veřejnou společnost? Jaké jsou její hodnoty a firemní kultura? Zároveň by si měli vyhledat ředitele společnosti a její ostatní představitele a podívat se, jak se prezentují navenek. Podle toho si kandidáti udělají jasný obrázek o firmě a mohou přizpůsobit svůj vzhled, když se chystají na pohovor. Považuju to za absolutní součást přípravy na pohovor a pokud tuto část uchazeč vynechá, signalizuje tím svoji neschopnost.

Jobs.cz: Říká se, že člověk by se měl oblékat ne podle toho, jakou práci dělá, ale po jaké touží do budoucna.

S tím souhlasím. To je zásada, které bychom se měli držet nejen v každodenní interakci s lidmi, ale i když jdeme na pohovor. To, jak se oblékáme, do velké míry ovlivňuje náš úspěch. Já zároveň věřím, že to, jak se oblékáme, ovlivňuje i to, jak se cítíme.

shutterstock_201472424

↑ Startup casual. V některých firmách vás rádi uvidí oblečené méně formálně.

Jobs.cz: Jaký dress code můžeme najít v dnešních firmách?

V bankovních institucích, právních kancelářích nebo poradenských společnostech je jasně daný konzervativní business look. Ale třeba absolvent, který hledá práci na startupové scéně, může zvolit méně formální oblečení, řekla bych „startup casual“. Na pohovor může tedy přijít ležérněji, například v džínách a blazeru.

Jobs.cz: Jak se mají oblékat manažeři je celkem známé. Co byste doporučila lidem na nemanažerských pozicích? Ať už chodí nebo nechodí za klienty.

I když se někdo nesetkává s klienty, je nutné, aby jeho oblečení odráželo atributy, které s sebou přináší jeho role. V šatníku muže by neměl chybět kvalitní oblek, na denní nošení se hodí klasicky tmavě modrá anebo antracitová. Základem je také kvalitní bílá košile a hlavně dobré boty – ty bývají často podceňované. Základní šatník muže tvoří i kvalitní džíny a blazer pro méně formální akce. Ženám se bude hodit kostým, ať už kalhotový nebo v kombinaci se sukní, kvalitní kalhoty, bílá košile a několik topů v různých barvách, které se dají dobře kombinovat. Hodí se mít i samostatné sako, které se dá nosit s džíny. Dále určitě šaty a sukně… ale to už je na potřebách a fantazii každé ženy.

shutterstock_110750048

↑ Něco tomu chybí… Přijít bez punčoch ke klientovi nebo na pohovor je faux pas.

Jobs.cz: Na závěr prosím okomentujte pár věcí, ve kterých lidé často tápou, nebo se pravidla už uvolnila. Punčochy v létě ano, nebo ne?

Pokud jde žena na jednání či pohovor, určitě ano. Dnes není problém sehnat kvalitní punčocháče, které se dobře nosí i ve vysokých teplotách. Jiná situace je, když žena pracuje v kanceláři a zrovna není v kontaktu s klienty. Podle mě si může dovolit přijít i bez punčoch, tedy pokud má samozřejmě dokonalou pedikúru.

Jobs.cz: Ladit kravatu a kapesníček ano, nebo ne?

Zastávám názor, že není nutné za každou cenu ladit barvu  nebo vzor. Důležité je, aby to ladilo s konceptem celého outfitu.

Jobs.cz: Drahá kabelka k saku z řetězce ano, nebo ne?

Drahou kabelku v kombinaci s oblečením z konfekce nevidím jako prohřešek. Určitě by ale měla být vždy doplněna kvalitním párem bot.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Získejte za svůj nápad výlet do Las Vegas

Lidé, kteří se nebojí snít a přicházejí se zdánlivě bláznivými nápady, mění svět. Takové lidi chceme odměnit. Vytáhněte ze šuplíku svůj geniální nápad a přihlaste jej do soutěže Kouzlo experimentu. Pokud bude nejlepší, odměníme vás cestou do Las Vegas. Podíváte se na největší světový veletrh inovací International CES 2015. Fandíme odvaze, nápadům a originalitě. Jobs.cz … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

Skutečný důvod, proč nám prokrastinace ničí život

Čím víc možností máme, tím spíš… si nevybereme ani jednu. Je to paradox a zároveň jedno z vysvětlení, proč dnes lidé tak „rádi“ prokrastinují. Podle Petra Ludwiga, autora bestselleru o prokrastinaci, se člověk tváří tvář různým možnostem ocitá v nepříjemné rozhodovací paralýze. A tak rozhodnutí raději odloží. Je vám to povědomé? Jdu zalít kytky „Jedna klientka, … číst více